Žan Žak Endomba i Hasan Šehata su imena koja vam ništa ne znače, a ispisala su istoriju fudbala - svi rekordi Kupa afričkih nacija

Afričko fudbalsko ludilo – od večeras, pa sve do 11. februara.

Najavu svih šest grupa ste imali prilike da pročitate na našem portalu, a sada vam predstavljamo neke od najzanimljivijih činjenica Kupa afričkih nacija kroz istoriju.

EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDI potpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.

Samjuel Eto, Didije Drogba, Žorž Vea, Rožer Mila, Džej-Džej Okoča… Samo su neke od afričkih legendi, koje su danas zamenile zvezde poput Mohameda Salaha, Sadija Manea, Ašrafa Hakimija, Rijada Mareza i mnogih drugih.

Drogba
Odbijena kandidatura Drogbe za predsednika saveza (FOTO: Doug Pensinger/Getty Images)

Ko će na tron Afrike saznaćemo za nešto manje od mesec dana, a krug favorita je kao i uvek prilično veliki. Maroko, Senegal, Nigerija, Alžir, Kamerun – gotovo uvek slove za glavne kandidate, međutim, afrički fudbal često ume da bude neuobičajen, pa će trka za peharom zbog toga biti još interesantnija.

Što se tiče zanimljivosti, za početak ćemo ostati na ovogodišnjem izdanju Kupa afričkih nacija:

TOP 5 NAJSKUPLJIH FUDBALERA

Mohamed Salah – 65 miliona evra

Ašraf Hakimi – 65 miliona evra

Mohamed Kudus – 45 miliona evra

Andre Onana – 40 miliona evra

Edmond Tapsoba – 40 miliona evra

Mohamed Salah-Egipat
(FOTO: Guliver Images)

TOP 5 NAJSKUPLJIH POVREĐENIH IGRAČA

Viktor Osimen – 110 miliona evra

Viktor Bonifejs – 40 miliona evra

Brajan Mbeumo – 38 miliona evra

Čeik Dukure – 35 miliona evra

Taivo Avoniji – 28 miliona evra

NAJVIŠE IGRAČA IZ NEKOG KLUBA

Mamelodi iz Južne Afrike dao je čak 11 fudbalera za ovogodišnji Kup nacija. Drugi na listi je Al Ahli iz Egipta sa 10, dok je devet igrača dao Piramids, takođe iz Egipta, a zanimljivo – devet fudbalera na ovogodišnjem turniru je bez kluba.

A, sada – vremeplov…

NAJVIŠE UTAKMICA

Rigobert Song, trenutni selektor Kameruna, rekorder je po broju utakmica na Kupu nacija – 36. Na drugom mestu je Andre Aju sa 34, a Ahmed Hasan je treći sa 32 meča.

NAJBOLJI STRELAC

Samjuel Eto je između 2000. i 2010. godine postigao čak 18 golova na šest turnira na kojima je učestvovao.

NAJSTARIJI FUDBALER

Egipatski golman Esam El Hadari drži rekord sa 44 godine i 21 danom u finalu protiv Kameruna 2017.

NAJSTARIJI STRELAC

Hosam Hasan, iz Egipta – naravno, je te 2006. sa 39 godina i pet meseci postao najstariji igrač koji je zatresao mrežu na jednom meču Kupa afričkih nacija.

NAJMLAĐI FUDBALER

Verovali ili ne Žan-Žak Endomba iz Konga (tadašnji Zair) je protiv Gvineje sa svega 13 godina i osam meseci nastupio na Kupu afričkih nacija 1974.

NAJMLAĐI STRELAC

Upravo je pomenuti Endomba sa 13 godina i osam meseci postigao pogodak i već 50 godina drži rekord kao najmlađi strelac u istoriji takmičenja.

NAJUSPEŠNIJI FUDBALER

Još jednom – Egipćani. Esam El Hadari i Ahmed Hasan su po četiri puta osvajali šampionat Afrike, sa tim što Hasan ima stoprocentan učinak – četiri nastupa, četiri trofeja.

NAJUSPEŠNIJI SELEKTOR

Prvo mesto sa po tri titule dele Hasan Šehata iz Egipta i Čarls Kumi Gjamfi iz Gane, sa tim da je prvopomenuti osvojio tri pehara iz sedam mečeva više u odnosu na kolegu.

https://youtu.be/kafhyFByBrY

REPREZENTACIJE SA NAJVIŠE UTAKMICA

Egipat je sa čak 107 utakmica rekorder Kupa nacija, iza je Gana sa 102, a zatim slede Obala Slonovače sa 99, Nigerija sa 97 i Kamerun sa 91 utakmicom od početka takmičenja.

EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDI potpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.

GRUPA A

13 januar
20.00: Obala Slonovače – Gvineja Bisao
14 januar
14.00: Nigerija – Ekvatorijalna Gvineja
18 januar
14.00: Ekvatorijanla Gvineja – Gvineja Bisao
17.00: Obala Slonovače – Nigerija

22 januar
17.00 Ekvatorijalna Gvineja – Obala Slonovače
17.00 Gvineja Bisao – Nigerija

GRUPA B

14 januar
17.00: Egipat – Mozambik
20:00: Gana – Zelenortska Ostrva
18 januar
20.00: Egipat – Gana
19 januar
14.00: Zelenortska Ostrva- Mozambik
22 januar
20.00: Mozambik – Gana
20:00: Zelenortska Ostrva -Egipat

GRUPA C

15 januar
14.00: Senegal – Gambija
17.00: Kamerun – Gvineja
19 januar
17.00: Senegal – Kamerun
20.00: Gvineja – Gambija
23 januar
17.00: Gvineja – Senegal
17.00: Gambija – Kamerun

GRUPA D

15 januar
20.00: Alžir – Angola
16 januar
14.00: Burkina Faso – Mauritanija
20 januar
14.00: Alžir – Burkina Faso
17.00: Mauritanija – Angola
23 januar
20.00: Angola – Burkina Faso
20:00: Mauritanija – Alžir

GRUPA E

16 januar
17.00: Tunis – Namibija
20.00: Mali – Južna Afrika
20 januar
20.00: Tunis – Mali
21 januar
20.00: Južna Afrika – Namibija
24 januar
17.00: Južna Afrika – Tunis
17.00: Namibija – Mali

GRUPA F

17 januar
17.00: Maroko – Tanzanija
20.00: DR Kongo – Zambija
21 januar
14.00: Maroko – DR Kongo
17.00: Zambija – Tanzanija
24 januar
20.00: Tanzanija – DR Kongo
20:00: Zambija – Maroko

OSMINA FINALA

  1. januar
    1 – 17.00: pobednik D – trećeplasirani B/E/F
    2 – 20.00: drugoplasirani A – drugoplasirani C
  2. januar
    3 – 17.00: pobednik A – trećeplasirani C/D/E
    4 – 20.00: drugoplasirani B – drugoplasirani F
  3. januar
    5 – 17.00: pobednik B – trećeplasirani A/C/D
    6 – 20.00: pobednik C – trećeplasirani A/B/F
  4. januar
    7 – 17.00: pobednik E – drugoplasirani D
    8 – 20.00: pobednik F – drugoplasirani E

ČETVRTFINALE

  1. februar
    K2 – 20.00: pobednik 4 – pobednik 3
    K1 17.00: pobednik 2 – pobednik 1
  2. februar
    K3 – 17.00: pobednik 7- pobednik 6
    K4 – 20.00: pobednik 5 -pobednik 8

POLUFINALE

  1. februar
    17.00: pobednik K1 – pobednik K4
    20.00: pobednik K3 – pobednik K2

MEČ ZA TREĆE MESTO

  1. februar – 20 časova

FINALE

  1. februar – 20 časova

BONUS VIDEO:

Postavi odgovor