Na današnji dan pre tačno pedeset godina nedostajalo je svega šesnaest poena pa da Dragan Džajić postane najbolji evropski fudbaler i u izboru lista Frans Fudbal postane dobitnik Zlatne lopte.
Malo ko je u to doba mogao da pomisli da nijedan srpski fudbaler do danas neće uspeti da osvoji tu prestižnu nagradu. Nažalost, tako je ispalo. To se nije dogodilo čak ni kada je Crvena zvezda postala šampion Evrope, u doba kada je popularni Džaja u svom klubu bio u jednoj sasvim drugačijoj ulozi od one koju je imao dvadesetak godina ranije. No, kada se pogledaju imena onih koji su se te godine našli ispred treće zvezdine zvezde, kao i onih koji su u izboru osvojili manje bodova, vidi se kako je konkurencija bila žestoka.
Toni Kros kao rekorder – uvek šampion sveta!
Zlatnu loptu je dobio Džordž Best, tada fudbaler Mančester Junajteda kome su sportski novinari dodelili 61 poen. Drugi je bio njegov ništa manje slavniji klupski kolega Bobi Čarlton, kapiten engleske reprezentacije i takođe fudbaler Crvenih đavola, sa 53 poena, dok je Dragan Džajić nagrađen sa 45.
Lista onih koji su ostali iza rođenog Ubljanina je takođe veoma impresivna. Niz velikih imena predvodi Franc Bekenbauer, na spisku onih koji su ostali iza Džaje se nalaze i Luiđi Riva, Amansio, Euzebio, Gerd Miler, Johan Krojf, Džeki Čarlton, Bobi Mur. U konkurenciji je bio i Ivica Osim koji je dobio jedan poen.
Dragan Džajić je bio najbolji strelac prvenstva Evrope u Italiji
Dragan Dzaic (or Dzajic) capitalised on Bobby Moore error & knocked England out of 1968 Euro Nations Cup https://t.co/IBIUidHYvw
— ⭐Tim Rolls⭐ (@tim_rolls) December 8, 2016
Te godine je dvadesetdvogodišnje levo krilo Crvene zvezde osvojilo duplu krunu u nekadašnjoj Jugoslaviji, kao i Mitropa kup u kome su učestvovale ekipe iz Srednje Evrope. Ono što ga je najpre izbacilo u žižu evropskih fudbalskih zbivanja su igre koje je prikazao na prvenstvu Evrope. Utakmice između Jugoslavije i Italije su obeležile šampionat u kome su Azuri do trofeja došli tek u ponovljenom susretu, a Džajić je na takmičenju postigao dva gola i bio najbolji strelac turnira. Prvi pogodak je čuveni gol Englezima u 86. minutu polufinalnog susreta, a drugi je bio vodeći pogodak u prvom okršaju sa Italijom (1:1).
Njegov gol nije mogao da donese pobedu protiv domaćina koji je imao veliku pomoć sudije Gotfrida Dinsta, pa je u ponovljenom susretu Italija pobedila sa 2:0.
On this day in 1968 George Best (1946-2005) was awarded the Ballon d’Or as the best footballer in Europe as judged by a panel of sports journalists, ahead off team-mate Bobby Charlton and Dragan Dzajic of Red Star Belgrade. Best was the 1st Northern Irishman to win the award. pic.twitter.com/j3qmGYjmWx
— Roy Case (@Case39Roy) December 24, 2018
Priča pobednika Džordža Besta je dobro poznata ljubiteljima fudbala, koje je on svojim lošim životnom odlukama uskratio za još više fudbalske magije koju je prikazivao na terenu. Te godine je kao Džajićev vršnjak postao sa Mančesterom šampion Evrope, donevši engleskom klupskom fudbalu prvi takav trofej u istoriji. Jedini je severnoirski fudbaler koji je osvojio Zlatnu loptu.
Na jednoj strani Tores, na drugoj Milijaš – ko je pobedio, Liverpul ili Vulverhempton?
Ova nagrada je ustanovljena 1956. godine, otkada se sa malim izmenama redovono dodeljuje. U periodu od 2009-2015 se objedinilla sa FIFA, da bi u 2016. ponovo došlo do razdvajanja. U početku je išla u ruke samo evropskim igračima. Tokom devedesetih u konkurenciju ulaze i ostali igrači evropskih klubova, da bi se od pre desetak godina u obzir uzimali svi profesionalni fudbaleri širom sveta.
Kristijano Ronaldo i Lionel Mesi su rekorderi sa po pet nagrada, najveći broj osvajač dolazi iz Nemačke (5).