HRABRA ZVEZDA PALA U TURSKOJ: Crveno-beli nadoknadili -14, ali na kraju poraženi od Fenera!

Crvena zvezda otvorila je novu sezonu u Evroligi porazom od Fenrbahčea rezultatom 61:57 posle velike borbe.

Crvena zvezda imala je u rotaciji samo osmoricu igrača i kada se sve sabere, mora joj se odati priznanje za hrabru igru. Štaviše, ako u punom sastavu bude igrala ovako tokom čitav esezone – i te kako ima čemu da se nada.

Nedostajali su Ognjen Dobrić, Dejan Davidovac, Eron Vajt, Aleksa Uskoković, kapiten Branko Lazić i to se svakako osetilo u igri Radonjićevog tima.

Jeste Crvena zvezda došla u Tursku značajno oslabljena, ali ovako loš početak niko nije očekivao. Za osam minuta igre crveno-beli su upisali osam izgubljenih lopti, a do prvih poena stigli su tek nakon četiri minuta igre.

Naravno, sve to je Fenerbahče znao da kazni, pa je poveo, činilo se nedostižnih, 14:0. Ali, navkli smo već da se ekipa Dejana Radonjića nikada ne predaje, a i bila je to tek prva četvrtina, pa smo videli veliki povratak Zvezde.

Odbrana je konačno proradila, pa je Zvezda uspela da donekle zaustavi Fenerbahče, ali i da dođe do poena, te se rezultatski značajno približi. Do prve trojke stigao je i Ivanović, koji je tako približio svoj tim na samo poen razlike (21:20).

Ipak, u narednim minutima usledili su novi problemi za Zvezdu – Mitrović je “zaradio” povredu nosa, pa je morao na kratko da napusti parket, a Kuzmić je napravio treći faul, pa je morao na “hlađenje”, ali i “ribanje” kod Radonjića.

Svestan je Zvezdin trener da i na ovom meču ima problem sa visokim igračima, odnosno da nema ni Majka Cirbesa, koji zbog koronavirusa nije ni doputovao u Tursku.

Bilo kako bilo, na kraju prve deonice Zvezda je imala i solidan rezultat, odnosno uspela je da povede poenima Voltersa, što je, priznaćete, sjajno nakon katastrofalnog starta.

I u drugoj deonici Zvezda je imala soldnu igru u odbrani, a nakon slobodnih bacanja koje je izveo Ivanović rezultat je bio nerešen 26:26. Obe ekipe imale su loš procenat šuta za tri poena, ali se pod košem vodila velika borba.

Treća deonica otvorena je sjajno po Crvenu zvezdu. Mitrović je “izmislio” poene pod košem, dok je do prvih poena stigao i Holins, koji je pogodio sa distance za novo vođstvo 31:28. Ni jedni ni drugi se nisu istakli u narednim minutima, ali Fener je uspeo da dođe do +5, nakon čega je usledila loša reakcija Kuzmića, koji je izgubio loptu.

Obe ekipe su bile u bonusu, pa je Fener iskoristio i dva penala, te poveo 42:35. Stigla je Zvezda i veću prednost, ali u utakmici na mali broj poena, kakva je ova – ovakav rezultat jeste problematičan. Da stvar bude još gora, Kuzmić se u narednom napadu nije snašao pod košem, a na druoj strani parketa usledila je nova trojka i +10.

Ne zadugo, konačno je pogodio Kuzmić, te je na pauzi pred poslednju deonicu rezultat bio 45:37 u korist domaćina.

Nije se predavala Zvezda, pa je poslednja deonica otvorena poenima Voltersa i to uz faul, što je kaznio pogotkom sa linije penala, te približio Zvezdu na 40:45.

Sjajno se odbranila srpska ekipa u narednom napadu, Ivanović se izborio za loptu, a Lazarević sjajno istrčao kontru i na kraju zakucao za prilaz na 42:45 – Zvezda je ponovo u igri!

Nekoliko loših napada koštali su Crvenu zvezdu mogućnosti da se dodatno približe Feneru, ali je stvar “izvadio” Ivanović, koji je bio izuzetno uporan, pa je na kraju pogodio uz faul. Uspeo je da iskoristi i dodatno slobodno bacanje, pa je Zvezda prišla na samo -2 poena.

Ubrzali su domaći košarkaši malo igru u poslednjim minutima, Kalinić je “popio” sjajnu blokadu, ali je istom merom uzvratio Lazarević na drugoj strani.

Naravno, u samom finišu meča Aleksandar Đorđević je na parket vratio Nando de Koloa, a brzo smo videli fantastično zakucavanje Pjera, koji je još jednom pokazao da pogađa onda kada je to njegovom timu najpotrebnije. Probao je na drugoj strani da uzvrati Kalinić, ali deluje da Zvezda previše vremena troši na kreiranje napada, pa ni njegov šut nije ušao.

Na drugoj strani – pogodio je De Kolo, naravno, odveo je Fener na +7, a Dejana Radonjića naterao na tajm-aut. Nije to urodilo plodom, ponovo je pogodio De Kolo, ali je uzvratio Ivanović pogotkom sa distance za 52:58. Jeste to dostižna prednost Fenera, ali vremena je bilo sve manje – nešto više od jednog minuta.

Trošili su igrači turskog tima maksimalno vreme, a uz novi poen sa polu-distance – pitanje pobednika je praktično rešeno. U narednom napadu je Mitrović izvukao faul od Veselog, ali nije pogodio slobodno bacanje, pa je lopta ponovo bila u rukama igrača Fenerbahčea.

Borili su se crveno-beli do poslednje sekunde, Ivanović je pogodio za tri poena, smanjio zaostatak na samo 57:60, ali je do kraja meča ostalo samo šest sekundi, a lopta je bila u rukama Fenera.

Odmah je Zvezda napravila faul, pa još jedan, te je poslala De Koloa na liniju penala. Prvo bacanje nije pogodio, drugo jeste i time stavio tačku na ovaj meč.

Nikola Ivanović je sa 16 poena bio najbolji u Zvezdi, tom učinku dodao je i šest asistencija. Kalinić i Volters su meč završili sa po devet poena. Na drugoj strani jedini dvocifren bio je Pjer sa 13 poena.

Inače, nešto ranije, košarkaši Zenita iz Sankt Peterburga uspešno su započeli novu sezonu u Evroligi pobedivši Uniks u ruskom derbiju rezultatom 70:69.

Najefikasniji u timu Ćavija Paskvala bio je Amerikanac sa gruzijskim pasošem Koner Frenkamp, koji je ubacio 18 poena. Pratili su ga nekadašnji košarkaši Crvene zvezde – Bili Beron je imao 17 poena i Džordan Lojd sa deset.