Rajaković, mešavina Balkanca i Španca: Divac, Bodiroga, Đorđević, Danilović…bili su jedino pozitivno što nam se dešavalo

„Darko Rajaković, čovek koji je odleteo od Torelodonesa do klupe Toronto Reptorsa u NBA“.

Ovako glasi naslov priče o srpskom stručnjaku koji je postao drugi strani trener (posle Igora Kokoškova) u istoriji najjače lige koji je seo za kormilo jednog NBA tima. Priča je zasnovana na Rajakovićem gostovanju na „esRadio“ gde je govorio o mnogo čemu, ali i o odrastanju u Čačku, u Srbiji. Opisao je grad kao „košarkašku Meku gde ima samo 100 hiljada ljudi, ali odakle dolazi mnogo bivših košarkaša i trenera“.

„Ne znam zašto, ali košarka je nešto najvažnije u gradu“, rekao je Rajaković.

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!

Darko je rođen 1979. godine, tako da je, kao i cela jedna generacija mladih ljudi, školu proveo za vreme rata.

Divac, Bodiroga, Đorđević, Danilović… Oni su jedina pozitivna priča koja se desila našoj zemlji tokom svih tih godina. Primera radi, osvojeno evropsko zlato 1995. Oni su bili idoli meni i celoj jednoj generaciji“, pričao je Darko.

Na krilima veličine tih asova i Rajaković se bavio magičnom igrom. Ali, uskoro je shvatio da će, ako želi da živi od košarke, morati da se mane igračke karijere.

„Počeo sam da igram sa osam godina, u Borcu iz Čačka. Bio sam plejmejker. Ali, bio sam i dovoljno pametan da shvatim da neću baš biti novi Saša Đorđević, ili Džon Stokton, tako da sam počeo da radim kao trener i posvetio se diplomiranju, jer sam bio dobar student.“

Na španskom radiju posvetili su poseban deo priče odlasku Rajakovića iz Crvene zvezde gde je radio sa mlađim kategorijama u Torelodones, nedaleko od Madrida.

„To je bila faza karijere koja mi je pomogla. Svi znaju kakav je karakter Balkanaca, tako da je meni to vreme pomoglo da se smirim, da postoji i drugi način komunikacije i kako se tretiraju ljudi. U ovom trenutku sebe smatram mešavinom balkanskog i španskog trenera. To mi je mnogo značilo kada sam došao u SAD.“

Jokić i Micić zajedno u NBA?

Drugačijim putem je Rajaković stigao do Amerike. Džoni Rodžers je radio kao skaut za Oklahomu Siti, pa je razgovarao sa ljudima iz Srbije, Španije i ostatka Evrope proveravajući kakav je čovek Rajaković i da li bi mogao da se uklopi među Tandere.

„To je bio proces koji je trajao pet-šest sedmica, gde su oni došli do više informacija nego što sam ja znao o sebi samom“, rekao je Rajaković i preselio se pričom u Ameriku. Govorio je o danima u Oklahomi, Memfisu i Finiksu, pre nego što je otišao u Kanadu i prešao na rezultate sa Torontom. Rekao je da nije lako imati lošu sezonu kakva je bila prošla, ali da se gleda šira slika Reptorsa, a to je budućnost. Stil je očigledan, Darkova ekipa se nalazi na drugom mestu po broju asistencija u NBA ligi.

„To je lako jer imam Skotija Barnsa koji tako igra. On vidi košarku kao i ja, želi da pomogne saigračima, deli loptu, igra evropski… A ja verujem da, ako želiš da osvajaš, moraš tako da igraš. Imamo primere Denvera i Bostona u poslednje dve sezone. Sa igračima uvek pričam o osvajanju titule i koracima koji moraju da se pređu na tom putu.

Ocene NBA timova: Zašto je Jokićev Denver tek 28, a Topićeva Oklahoma prva


Bonus video:

3 Komentara

    Vala svaka mu je na mestu povodom košarkaša koji su igrali za reprezentaciju 90-ih godina, oni su nam bili jedina radost

    Nisam znao da je Rajaković uplovio u trenerske vode zato što je sam shvatio da ne može biti drugi Saša Đorđević i sad ga još više poštujem zbog toga.

    Msm da je Rajakovic nas sledeci trener repke

Postavi odgovor

Pregled privatnosti
  • Ova veb lokacija koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima čuvaju se u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb stranicu i pomaganje našem timu da razume koji su vam odeljci veb stranice najzanimljiviji i najkorisniji.
  • Cloudflare kolačić ne prikuplja podatke ali je neophodan za rad portala.