Prvenac Monaka nad Partizanom pred očima Bodiroge: Panter vodio kapitenski, ali bez pomoći nije mogao protiv magičnog Džejmsa

Padao je tri puta na ispitu, posle poslednjeg zajedno sa svojim timom i naučio lekciju. Uspeo je Saša Obradović da pronađe rupu u igri Partizana i upiše premijernu pobedu protiv beogradskog tima. Iako crno-beli nisu kao mnogo puta ove sezone sebi dozvolili da počnu da igraju košarku onog trenutka kad zaostatak postane uveliko dvocifreng, nedostatke u igri iz reketa Željko Obradović nije mogao da sakrije. Kao ni da odgovori adekvatno na sjajnog Majka Džejmsa. Tri četvrtine velike borbe pale su u vodi praznim hodom u uvodnim minutima poslednje deonice. Nešto slično znalo je da se dogodi crno-belima i prošle sezone. Na kraju “Kneževi” su u 24. kolu Evrolige slavili 85:70 a to je iz prvog reda ispratio prvi čovek Evrolige, Dejan Bodiroga.

Na 10 utakmica pre kraja regularnog dela sezone prošlogidšnji učesnici Fajnal-fora nalaze se na 6. pozici sa skorom 14-10, dok Partizan sa učinkom 12-12 nastavlja veliku borbu za plasman u doigravanje. Prva naredna stanica je Virtus.

Najefikasnijiu redoviam Partizana bio je Panter sa 28 poena, pratili su ga Frenk Kaminski sa 17 i Zek Ledej sa osam poena.

U ekipi Monaka istakli su se Majk Džejms sa 19, Mam Žaite postigao je 14, a Eli Okobo 13.

Energija s kojom je Kevin Panter ušao u utakmicu jasno je govorila o želji i motivaciji kapitena Partizana da donese novo slavlje navijačiam crno-belih, nalik onom kada je trojkom vrednom plej-ofa utišao arenu “Gaston Medecen”. Samo do poluvremena brojao je do 16, a kraju duel završio sa 27 poena ali to nije ponoglo crno-belima da izbegnu poraz. Potencijalno veoma bolan.

Jedini je uspeo da smiri glavu u trenucima kada je Monakova visoka linija dominirala reketom crno-belih. Mam Žaite i Jakuba Utara potpisali su seriju 6:0 koju je prekinuo Panter poenima posle tri minuta igre.

Nastavio je Monako da pritiska, pogađali su redom, Džejms, ponovo Žaite šetajući se kroz reket Partizana.

Promena i ulazak Frenka Kaminskog umesto Kabokla u igru ispostavio se kao pun pogodak. Uspeo je američki centar da igrom iz posta i napadom na reket stabilizuje igru Partizana. Umnogome su u tome pomogle ishitrene reakcije Majka Džejmsa. Kad su crno-beli “utegli” odbranu uspeli su i da zaustave početni nalet centarskog dua Monaka. Dovoljno da na polovini prve deonice na semaforu stoji 10:8.

Nastavio je Kaminski da se bori sa moćnim Motiejunasom, a ulaskom Alekse Avramovića u igru Panter i Naneli dobili su toliko potreban prostor da “prodišu” u napadu. Naravno momentalno su ga iskoristili. Zaostatak od pet poena (14:9) se sa dva vezana hica sa poludistance, te sjajne blokade Kaminskog ubrzo istopio, a za potpuni preokret postarao se Panter.

Iz brze kontre kapiten crno-beli ostao je sam u uglu, nadriblao loptu i hladnorvnom trojkom potpisao seriju 7:0 crno-belih za manje od minut i po igre – 14:16.

Imao je Panter priliku da na isteku vremena novom trojkom dodatno uveća prednost svog tima, ali rezultat posle prvih 10 minuta ostao je nepromenjen.

Na početku druge deonice Kaminski je postigao svoju prvu trojku. Igrali su bolje crno-beli od rivala u tim trenucima, nervoza i pritisak osećali su se u vazduhu. Skoro četiri minuta Monako nije uspevao da postigne poene, ali negativnu seriju prekinuo je Džordan Lojd nestvarnom trojkom sa skoro poča terena na isteku napada.

Razbudilo je to kneževe koji su na krilima bolje ofanzivne igre Okoba, Daloa ubrzo uspeli da nadoknade prednost Partizana za manje od dva minuta – 22:23.

Ukazao se u tim trenucima Aleksa Avramović, trojkom presekao seriju rivala, koji ipak nije posustajao.

Ipak, vezanim poenima Blosomgejma Monako je po prvi put od početka utakmice stigao do prednosti (30:26) na četiri minuta uoči poluvremena.

Ponovo je Kevin Panter trojkom u važnom trenutku podigao ekipu, nadovezao se Bruno Kaboklo… Delovalo je da je na pomolu buđenje crno-belih, ali umesto toga probudio se – Majk Džejms.

Do tada skoro pa nevidiljiv na terenu sa šest vezanih poena doneo je Monako velikih 40:33 pred istek druge deonice.

Panter trojka kojom je preikinuo tri i po minuta praznog hoda ekipe, a kada se nadovezao Bruno Kaboklo…

Uspeli su do kraja Ledej, potom i Panter trojkom na isteku vremena da ostave Partizan u igri. Na poluvremenu semafor je pokazivao – 44:38.

Potpuno su pale rukavice u trečoj četvrtini. Dok je Panter bio na zasluženom odmoru “sipali” su nemilice Naneli, Kaminski sa jedne i Braun i Džejms sa druge strane. Žaite je kao i na početku duela počeo da pogađa iz reketa. Imao je i Partizan momentalan odgovor u vidu “rakete” Avramovića. Dovoljno da na polovini četvrtine rezultat ne bude ništa drugačiji nego na početku iste – 52:48.

Veliku borbu su vodila dva tima u nastavku, a sve je bilo u znaku Panter i Džejms, udarne igle Monaka. Naizmenično su prekidalu seriju poena na jednoj, potom na drugoj strani.

Upravo su pomenuti igrači poenima sa linije penala stavili tačku na treču deonicu – 65:61.

Delovalo je ba bi Partizan posle velike borbe mogao da bude nagrađen trijumfom u poslednjoj deonici, ali – crno-beli su minutima praznog hoda na početku četvrtine oduzeli sebi takvu mogućnost

Preciznije – tri i po minuta Partizan nije postigao poene. Promašivao je i Monako,ali poenima Lojda i Džejmsa uspevao je da održi još uvek sigurnu prednost.

Pokušao je Željko Obradović da reaguje i četvorostrukom izmenom “prodrma” tim, ali nije uspeo.

Na oko šest minuta pre kraja utakmice dogodila se situacija koja je ispostaviće se i označiti kraj nada za Partizan u novi veliki preokret.

Majk Džejms je trojkom pod faulom i prvom dvocifrenom prednošću za Kneževe učinio nadu u pobedu nemogućom misijom. Upravo njom prva zvezda Monaka postao je drugi najbolji strelac u istoriji Evrolige – 72:61.

Uspeo je Frenk Kaminski da prekine period bez poena svog tima, bio je Panter ponovo nepogrešiv u retkim trenucima kad su mu defanzivci Monaka ostavljali prostora da “diše”.

Vezao je kapiten Partizana četiri poena u završnici meča ali nije imao adekvatnu podršku. Baš kao ni tokom čitave utak mice. S druge strane Džejms je do kraja meča dodatno popravio svoj poenterski saldo i na kraju doneo Monaku veoma važan trijumf – 85:70.