Partizan ispustio pobedu u bolonjskom trileru: Sjajni Lundberg i Belineli zadali udarac plej-of ambicijama crno-belih

Partizan je doživeo jedan od najbolnijih poraza u Evroligi ove sezone. Virtus je u 25. kolu Evrolige slavio posle neverovatno dramatične završnice i tako upisao drugi uzatopni trijumf nad beogradskim timom – 88:84

Fantastična atmosfera vladala je u punoj “Segafredo areni”. Navijači oba tima, posebno italijanskog sa oduševljavanjem su pratili svaki dodir, poen ili pokret svoj ljubimaca. Upravo takva dopunska energija, povratak Šengelije na parket, kao i nestvarne partije Marka Belinelija i Ifea Lundberga pogurali su italijanske crno-bele ka važnoj pobedi kojom su prekinuli seriju poraza u Evroligi…

Trka za plej-of se sada tek zahuktava. Virtus je upisao pobedu posle tri vezana neuspeha i i sa skorom 16-9 je na deobi četvrte pozicije dok je Partizan sa 12-13 ovog trenutka van situacije doigravanja.

Kevin Panter vodio je crno-bele tokom prve tri četvrtine, a Džejms Naneli u poslednjoj. Upravo je taj dvojac crno-belih bio je najefikasniji sa 19, odnosno 18 poena.

Pratili su ih Aleksa Avramović sa 16 i Pi Džej Doužer sa 10 poena.

Kakvu partiju je odigrao kapiten crno-belih. Ponovo je posle Monaka nosio ekipu i tako vezao dve uzastopne utakmice na kojima je bio udarna igla svog tima igrajući najbolju košarku još od Novembra. Takođe, mora se skinuti kapa i Naneliju koji je preuzeo odgovornost u poslednjoj deonici. Ipak, nisu uspeli da donesu zlata vredan trijumf svom timu.

U redovima Virtusa istakao se sjajni dvojac Ife Lundberg sa 20, Marko Belineli postigao je 18.

Partizan je utakmicu otvorio iznenađenjem. Petorka bez Pantera, Ledeja, Nanelija čija mesta su zauzeli Smit, Avramović i Smailagić ispostavila se kao sjajna taktička zamisao kojom je Željko Obradović nadmudrio italijanskog kolegu na klupi Virtusa u uvodnim minutima meča.

Upravo je dvojac Smit- Avramović bio pokretač igre crno-belih u prvoj deonici do ulaska Pantera i Nanelija u finišu iste.

Smit je sa četiri vezana poena protiv bivšeg tima otvorio duel dve ekipe, ali odgovor Virtusa je stigao momentalno, najpre preko Belinelija, potom i Heketa trojkom.

Preuzeo je loptu Avramović tada u ruke i trojkom doneo prednost Partizanu 5:7 posle četiri minuta igre.

U trenucima kada se osećao pritisak u redovima oba tima nastavio je Avramović da nosi energijom crno-bele i postigao odmah i drugu trojku, ali odgovor Virtusa je bio momentalan. Trojku je postigao, a ko drugi nego – Belineli (8:10).

Nastavila su oba tim da igraju čvrsto, ali su dosta i grešili. Panter se na ulasku u 7. minut meča upisao u strelce, ubrzo ponovo pogodio i crno-beli su stigli do do tada najveće prednosti. (10:14). Ipak nepunih pola miniuta kasnije poenima Danstona, potom i trojkama Lunberga i Belinelija uz seriju 7:0 Virtus je stigao do brzog preokreta i minimalne prednosti (17:16).

U finišu prve deonice igralo se koš za koš pa je ista i završena u potpunom egalu – 19:19.

Belineli i Lunberg bili su impuls koji je bio potreban Virtusu u prvoj deonici, taman toliku da budu egal sa Partizanom u trenucima kad se ekipa još “budila.

N apočetku druge četvrtine oba tima su nešto lakše dolazila do poena. Posle tri minuta razmene poena Pantera i Doužera na jednoj, i Lunberga i Mikija na drugoj strani Abas je trojkom doneo Virtusu tada maksimalnih +5 – 28:23.

Uzeo je loptu u ruke Panter u tom trenutku i uprkos “batinama” koje je dobijao u svakom trenutku kada se ista nalazila u njegovim rukama uspeo da prekine period bez poena crno-belih na polovini druge deonice.

Istu reakciju prikazao je do tada nevidiljiv Šengelija. Poenima sa penala, potom i trojkom vratio je prednost Virtusa na pređašnju i primorao trenera Partizana da zove minut odmora.

Posle istog, crno-beli su dodatnim impulsom i fanatičnom odbranom i požtrvovanjem Smita, te poenima Doužera uspeli da nadoknade prednost rivala. Ipak period igre bez poena Virtusa prekinuo je Heket koji je sa linije penala postavio konačan rezultat prvog poluvremena – 35:31.

Treća četvrtina donela je toliko uzbuđenja da zaista nije bila za one sa slabim srcem. Partizan je u toku hodao po ivici ponora tokom devet minuta, a onda se šouom Pantera i Avramovića za minut u potpunosti vratio u meč!

Na početku deonice na trojku Kordinijea usledilo je monstruozno zakucavanje Smailagića. Delovalo je da će posle trojke Avramovća i novog zakucavanja Smailagića Partizan stići do potpunog egala, možda i preokreta. Ipak, Šengelija je nosio italijanski tim. Bilo je 40:39 posle četiri minuta igre.

Nažalost, umesto preuzimanja kontrole nad mečom usledila je furiozna serija Virtusa, Preciznije – Marka Belinelija.

Pogodio je najbolji igrač tima iz Bolonje dve vezane trojke, prvu i pod faulom za 47:41. Nošen tom energijom Virtus je dodao gas i ubrzo otišao na dvocifrenu prednost (51:41) na polovini četvrtine.

Preuzeo je Panter odgovornost u tim trenucima, pogodio trojku, ali je u narednom napadu nestvarni Belineli isporučio svoju treću u ovoj deonici, petu ukupno.

U nastavku Partizan je pokušavao da stigne prednsot rivala, u nekoliko navrata dolazio blizu zaostatka od pet poena, i u potpunosti utegao odbranu. Ipak, Virtus se držao i delovalo je da će rutinski krenuti u zatvaranje utakmice. Na minut pre kraja treće četvrtine crno-beli su “pokazali zube”.

Partizan je trojkom Pantera pod faulom i brzom dvojkom Avramovića za nepunih 60 sekundi uspeo da smanji na samo -4 (62:58).

Osećalo se u vazduhu, mirisalo je na još jedan Partizanov preokret, ali isti se nije ostvario.

Doužer je na početku deonice doveo crno-bele na samo dva poena zaostatka, da bi Panter izjednačio na isteku drugog minuta – 62:62!

U međuvremenu Belineli je počeo da promašuje, previše i da forsira šut za tri. Možda i presudan trekutak za potpuni preokret crno-belih bile su dve sjajne blokade Koprivice pri rezultatu 64:64. Posle toga Avramović je postigao poene kojima je Partizan poveo po prvi put posle prve četvrtine 67:69.

Momentalno je odgovorio Virtus, ali .tog trenutka ukazao se Džejms Naneli, preuzeo odgovornost, “nanizao” šest poena i doneo Partizanu odgomnih 70:75 na četiri minuta pre kraja meča.

Delovalo je da je sve završeno, da će crno-beli iz Bolonje odneti izuzetno važan trijumf u borbi za plejof., ali Virtus je uspeo da uradi nemoguće. Nadoknadio je prednost Partizana i za minut i po sa četiri vezane dvojke Lunberga stigao do izjednačenja na minut pre kraja utakmice – 79:79.

Meč je potom ušao u neizvesnu penal završnicu i u izuzetno dramatičnom finišu bolje se snašao domaći tim. Partizan je preko Smailagića stigao do prednosti, a na drugoj strani nestvarni Lundberg je trojkom, 11. uzastopnim poenom zadao težak udarac crno-belima.

Na kraju Virtus je trijumfovao 87:84