Aršad Nadim je 2015. godine dobio jedno koplje. Tada tinejdžer, bacao je i bacao, neumorno, godinama… Sve dok se nije oštetilo. Pred put na Olimpijske igre u Pariz, Nadim je molio, apelovao da dobije novu opremu, ali vlada Pakistana je reagovalo neposredno pred put na najveće takmičenje.
Kada se vratio iz Pariza, na aerodromu su bile hiljade ljudi. Vrištali su, histerično slikali, poželeli da dodirnu osvajača četvrtog olimpijskog zlata u istoriji zemlje.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET
Nadim više nikada neće razmišljati o tome da li će imati koplje da sa njim trenira. Nikada više neće razmišljati da li će…imati. Ne zbog olimpijskog rekorda, već zbog zlata koje će Pakistan istuširati novcem.
Vlada je odredila da će zlato nagraditi sa nestvarnih 250 miliona rupija, ili 895.993 dolara! To je najveća nagrada koju jedna država daje za olimpijski uspeh u Parizu.
U opširnoj analizi Meridian sporta prošli smo kroz sve zvanične objave koje su ili davali državnici, ili su već postojali oficijelni sistemi nagrađivanja.
Znali se koliko će Srpski sportisti zaraditi za eventualne fantastične rezultate na Olimpijskim igrama u Francuskoj. Novak Đoković, Damir Mikec, Zorana Arunović i vaterpolisti osvojili su zlato vredno 200 hiljada evra, Aleksandra Perišić je za srebro dobila 100 hiljada evra, dok su košarkaši za bronzu zaradili po 60 hiljada evra.
„Nisam prišao da se pozdravim, sa Šapićem ne razgovaram više od 12 godina“
Ove jednokratne nagrade spadaju u izuzetne u poređenju sa drugim državama, dok još ne pričamo o nacionalnim penzijama koje medaljama ovenčani sportisti dobijaju u Srbiji. Naravno, neke zemlje su bile izdašnije, ali je zanimljivo i koje.
Hongkong je bogatiji za dva zlata i dve bronze, a oni koji su ih doneli u domovinu, bogatiji su za… Zlatna medalja vredi 769.848 američkih dolara! Bronzana – 192.462 dolara! Ovaj nagradni fond veći je za 20 odsto u odnosu na onaj planiran za Igre u Tokiju.
Mala je to razlika u odnosu na Singapur koji je nudio 760 hiljada dolara za zlato, ali će budžet države biti siromašniji samo za 190 hiljada dolara koliko vredi jedna bronza! Zanimljivo je da 20 odsto od nagrada sportisti u Singapuru moraju da „vrate“ svojim savezima kao vrstu ulaganja u svoje buduće treninge.
Ostajemo na istoku, jer tamo su sportisti obasipani svilom i kadifom. Posle Singapura – Tajvan. Dve zlatne medalje vrede 620 hiljada dolara svaka! Plus, tajvanski sportisti dobijaju mesečno oko 4.000 dolara do kraja života!
Sledeća je – Turska. Niko nije osvojio zlato u Parizu (između ostalog i zahvaljujući tandemu Arunović – Mikec koji je pobedio turski par u finalu) ali da jeste, osvojio bi nagradu od 1.000 republičkih zlatnika, u vrednosti od 511.740 američkih dolara. Srebrni su dobili 600 zlatnika (307 hiljada dolara), bronzani 300 (153 hiljada dolara).
Bili smo u Pakistanu i Singapuru. Sada je na red došla Indonezija koja je obradovana sa dve zlatne medalje na Igrama. Dizač tegova dobio je šest milijardi rupija, isto kao i takmičar u slobodnom penjaju. U prevodu na američke dolare, to je oko 382 hiljade. Inače, svaki takmičar je dobio po 250 miliona rupija (nešto više od 14 hiljada evra). Na prošlim Olimpijskim igrama u Tokiju badminton tim je osvojio zlato, premiju, ali i 1.400 dolara mesečno doživotno, pet krava i kuću.
Gruzija je izuzetno izdašna sa po milion larija (372 hiljade dolara) za tri zlatne medalje.
Iran je pripremio 18 milijardi tomana – u prevodu 308.581 američkih dolara – za svaku od tri zlatne medalje osvojene u Parizu. Za šest srebrnih se deli po 137.147, za tri bronze po 68.574 dolara.
Golf na Olimpijskim igrama – tamo gde se čovek i priroda spajaju
Tajland je spremio 10 miliona bata za jedno osvojeno zlato (što je oko 288 hiljada dolara) ali nagrada – kao i one za srebro i bronzu – mogu da budu uvećane za 20 odsto ako sportista prihvati da dobija na rate tokom četiri godine umesto odjednom.
Slede Izrael, pa Kazahstan koji dodeljuje novčane nagrade sve do šestog mesta, dok uz kovertu idu i ključevi od stana za osvajače medalja!
Tu dolazimo do Srbije.
Sve zemlje koje su najizdašnije, nalaze se desno od Balkana na mapi. Oni s leve strane imaju različite, negde zanimljive, negde čudne sisteme nagrađivanja.
U Kini nagrade dele regionalne vlasti.
U Japanu je stonoteniser Kasumi Išikava dobio 100 džakova pirinča za srebro u Tokiju.
Belika Britanija je uvela godišnju naknadu od 34.000 evra za Igre u Tokiju koje su svi osvajači medalja dobijali sve do OI u Parizu. Isto pravilo važi i sada, tako da će osvajači 14 zlata, 22 srebra i 29 bronzi dobijati lepu godišnju platu sve do Los Anđelesa 2028.
Veoma sličan sistem – pa i iznos – jeste i na Novom Zelandu.
U Južnoj Koreji može da se bira između jednokratne nagrade, ili doživotne penzije.
Pešićev asistent selektor Kuvajta
U Kubi zlato vredi 301 dolar. Ali, prvi koji donese najvredniju medalju ovoj državi, dobije i automobil. Barem nešto. Ali, o Kubi smo već pisali.
Filipini, međutim, verovatno imaju najzanimljivije načine stimulacije sportista. Gimnastičar koji je osvojio dva zlata, Karlos Julo, dobio je keš i poklon set koji uključuje: LED i maglenke za automobil, besplatno venčanje, doživotne frizerske usluge, dvosoban stan u bezbednoj zajednici u blizini Manile, kompletno opremanje stana i doživotno snabdevanje ramenskim rezancima i vaučer za doživotnu besplatnu kolonoskopiju!?
Kako sada nezanimljivo zvuče besplatni obroci, kafa, banja, teretana, koncerti za godinu dana za osvajače medalja pod zastavom Gvatemale.
Spremili su lepe nagrade i Estonija, Finska, Lihtenštajn, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Letonija, Island, Vijetnam, Irak, Kamerun, Crna Gora i Severna Makedonija. Ali, njihovi predstavnici nisu osvojili medalju u Parizu.
Ostale su još samo četiri države koje još nisu objavile kakve nagrade čekaju njihove sportiste koji su se vratili kućama sa lepim ukrasom oko vrata. Ali, ovaj tekst može i bez njih.
Kao što je, Aršad Nadim mogao bez koplja do zlata i olimpijskog rekorda. Dok je obasipan obožavanjem, on je samo rekao da se nada da će sada svi sportisti imati uslove da rade da bi došli do novih uspeha. Možda je to i najvažnije?
Bonus video:
stanko.trkulja
Pogledala sreća Vladu Srbije, nije bilo medalja koliko se očekivalo, mogu penzioneri da se opuste biće povećanje penzija
kluka4002
Mi smo mogli dati milione evra kad ne možemo vide od 5 medalja uzeti
neda.kerkez
Mislim da je lako nekoj zemlji na istočnom delu zemaljske kugle da izdvoji veći iznos za 2, 3 ili 4 medalje koje su im sportisti doneli ali na zapadnoj hemisferi ima mnogo ekipnih sportova i mnogo medalja i te države bi bankrotirale kad bi morale za svakog ko je osvojio medalju da izdvoje po pola miliona dolara.
Petar Markovic
Svesno su štedljivi na zapadu, znaju kolike pare bi morali da daju