Šta nam je prikazala Kortina?

U nedelju popodne, nakon mnogo muka, snežnih nanosa, ledene staze, izletanja sa staze, slavlja, suza i sreće, završeno je Svetsko prvenstvo u alpskom skijanju, čiji je domaćin bilo italijansko skijalište Kortina d Ampeco.

Organizatori su imali brojne nepogodnosti. Vremenska prognoza je izdala, pa je sam početak nekoliko puta pomeran. Na kraju su sve trke održane, uz blago pomeranje rasporeda. Protiv snega se u Kortini nije moglo.

Iz Italije su otišli i novi šampioni, jedna titula je ostala u domovini. U nepredviđenim okolnostima, na ledenoj stazi, sa snežnim nanosima prvih dana, najbolje su se snašli Austrijanci, te su šampionat okončali sa osam medalja, od toga pet zlatnih, jednom srebrnom i dve bronze.

U ukupnom zbiru jednu medalju više je osvojila Švajcarska, ali je količina zlata prevagnula na strani Austrije, te se vodi kao najuspešnija reprezentacija.

VRH KOPLJA

Nezahvalno je krenuti ovo poglavlje nekim drugim imenom, a da to ne bude Vinsent Krihmajer. Austijanac je nastupao u prve dve trke i obe okončao na tronu. Dok je u super-džiju bilo interesantno do kraja, trku u spustu je otvorio uvodnom vožnjom, i do kraja ostao na tronu.

Alpsku kombinaciju nije okončao prolaskom kroz cilj, ali to mu niko nije zamerio. Ono što je Krihmajer postigao u muškoj, to je učinila i Katarina Linsberger kod dama, plus bronza.

Linsberger je prvo zlato osvojila u paralelu, kada je u istom vremenu kroz cilj prošla sa domaćom Martom Basinom. I dok je VAR tehnologija upućivala da titula ostaje u Italiji, sat je pokazao deobu trona, pa je Linsberger uživala u himni, nakon što je njen tim podsetio organizatore na pravilnik.

Bio je ovo prvi put da su na tronu dve šampionke, Marta Basino i Katarina Linsberger. Austrijanka je bila najbolja i u slalomu, dok je bronzu uzela u veleslalomu.

Međutim, kod dama ponosno na vrhu stoji i Lara Gut-Behrami. Švajcarkinja se konačno sa šampionata sveta, nakon prethodnih godina kada je ostajala bez zlata za delić stotinke, vraća sa istim skorom kao i Linsberger, dva zlata i bronza.

Lara je bila neprikosnovena u veleslalomu i super-džiju. Nije poklekla ni nakon prve vožnje, kada nije bila najbolje pozicionirana. Izašla je na stazu i potvrdila klasu. Bronza je došla u spustu.

Kortina i Metju Favr je možda nekima iznenađenje, ali je prikazao najbolje vožnje najpre u paralelu, pa potom i u veleslalomu.

Doduše, dosta je i pomogao i pad koncentracije Pantura, ali i nekih drugih odličnih skijaša, međutim, to ne umanjuje podvig Francuza, koji je u Kortini postao dvostruki svetski šampion.

Šampionsko zvanje u Italiji je ostvarila i Korin Suter iz Švajcarske, najbolja u spustu, ali i srebrna u super-džiju.

Na kraju treba pomenuti i Sebastijana Fos-Solevaga, koji je sjajnom drugom vožnjom u slalomu i zatvorio prvenstvo. Pre toga je upravo Solevag bio najzaslužniji za ekipni trijumf Norveške u paralelu, ispred Švedske i Nemačke.

Inače, Solevag je tek četvrti Norvežanin koji je psotao svetski šampion u slalomu. Pre njega to su postigli Eriksen, Omot i Stiasen.

PROKLIZAVANJA

Pred svaku veliku svetsku smotru, kada govorimo o favoritima, delimo ih na one koji su dobroj formi tokom predstojeće sezone i one stalne favoite od kojih uvek očekujemo sam vrh, jer su rođeni šampioni. E, neki od njih su u Kortini proklizali.

Krenimo redom: Federika Brinjone – Nastupala je u svih šest disciplina, četiri nije okončala prolaskom kroz cilj, od toga dve dok je imala vreme za podijum, ako ne i titulu.

Što se muške konkurencije tiče, od Dominika Parisa, Italija nema skijaša od koga može da očekuje tron. A on je napravio skupu grešku u spustu, te je delio četvrtu poziciju sa mladim Markom Odermatom iz Švajcarske, od koga se takođe dosta očekivalo, ali pred njim je vreme.

Aleksis Panturo – Bezvoljno i/ili besno, takav je utisak odavao neverovatni Francuz. I dok je u super-džiju poražen vrhunskim vožnjama, te mu je pripala bronza, sa srebrom u kombinaciji se nije mirio.

A pak, dok je bio prvoplasirani i posedovao veliku prednost, te se čekalo da se samo spusti niz stazu i uzme zlato, on je u veleslalomu izleteo sa staze. Neočekivano od njega.

Petra Vlhova je bila bolje sreće, na kraju je osvojila dva srebra, u kombinaciji i slalomu. Ali, ni te, a ni ostale trke nisu bile na nivou šampionke. Ipak, ne može se reći da je imala neuspešno takmičenje.

Austrijanci jesu obeležili ovo takmičenje, ali su i grešili. Gotovo da nije prošla trka, a da neko od austrijskih skijaša nije promašio kapiju, pa su tako bez očekivanih plasmana bili Matijas Majer, Maks Franc i Manuel Feler. Tom spisku treba dodati i Francuza Klemena Noela.

Prosek pojedinim reprezentacijama izvukli su i zadržali takmičari od kojih se i nije baš očekivalo. Tako je Italiji jedinu medalju u muškoj konkurenciji doneo Luka De Aliprandini, srebro u veleslalomu. Švajcarcima je iskusni Beat Fojc osvojio bronzu u spustu,  a Nemicama mlada Kira Vejld srebro u istoj disciplini.

Francusku je obradovala Tesa Vorli, bronzom u paralelu, u istoj discilini je Švajcarac Luk Mejar uzeo medalju istog sjaja, a bio je treći i u kombinaciji. Pored Gut-Behrami i Suter, medalju Švajcarskoj je donela i Mišel Gizin, bronzana u kombinaciji. Sa bronzom iz Kortine se vraća i Henrik Kristofersen, disciplina slalom.

Šta nam je još Kortina donela?

Prvi put u istoriji šampionata održane su trke u sedam disciplina, paralel-veleslalom je uspešno debitovao, dok je alpska kombinacija uspela da opstane.

Austrija je stigla do 300. medalje sa Svetskih šampionata, a osvojio ju je poslednjeg dana u slalomu, Adrian Pertl i bila je srebrnog sjaja.

Romed Bauman je postao prvi skijaš koji je do medalje na šampionatu stigao sa dve različite države. Nekada je slavio sa Austrijom, a sada srebro iz super-džija nosi u Nemačku. U toj trci je pored Krihmajera i Pantura uzeo titulu čoveka dana.

Nešto slično učinio je njegom sunarodnik Andreas Sander u spustu, koji dan kasnije.

Filip Zubčić je osvajanjem srebra u paralel-veleslalomu doneo Hrvatskoj medalju nakon osam godina čekanja.

A sada Mikaela Šifrin. Stigla je u Kortinu kao neko od koga se uvek očekuje tron. I uzela ga je u alpskoj kombinaciji. U velesalomu je bila drugoplasirana, dok su dve bronze stigle u slalomu i super-džiju.

Ali, Mikaela je napravila podvig. Naime, 25-godišnja skijašica sada je najuspešnija američka takmičarka na Svetskom prvenstvu. Ako malo pogledate unazad, videćete Lindzi Von, Teda Ligetija i Bodi Milera.

Mikaela Šifrin je uspešnija od svih! Osvojila je ukupno 11 medalja, od kojih su šest zlatne, pa će ukoliko nastavi ovim tempom, uskoro oboriti i taj rekord, na svetskom nivou.

Marta Basino i Katarina Linsberger su podelile podijum u paralel-veleslalomu i postale prve osvajačice zlata kojima je to pošlo za rukom od šampionata 1999. godine.

Zlato reprezentacije Norveške u paralel-veleslalomu u ekipnoj konkurencije ostaće upamćeno kao prvo u istoriji, obzirom da je ovo debi discipline.

Titula u slalomu Katarine Linsberger prva je zlatna medalja za Austrijanke nakon čitave decenije i slavlja legendarne Marlis Šild.

Zlatna medalja Lare Gut-Behrami u super-džiju prva je najsjajnija medalja Švajcarske nakon 34 godine, dok je Korin Suter prva Švajcarkinja koja je trijumfovala u spustu nakon 1989.

Samo su tri skijašice u istoriji osvojile titulu u veleslalomu i super-džiju iste sezone. Nakon Aleksandre Mescner, Anje Person, Ane Veit (Feninger), Lara Gut-Behrami je četvrta.

Francuzi su na dvostrukog šampiona čekali od 1968. godine. Sada je to Metrju Favr.

Vinsent Krihmajer je na šampionatu sveta stigao do prvog zlata u karijeri, ali i do dvostruke titule u super-džiju i spustu, te se pridružio Hermanu Majeru i Bodi Mileru.

Nezahvalno je završiti osvrt na šampionat sveta, a ne pomenuti Marka Švarca. Ali, njega je teško postaviti u jednu od navedenih opcija.

Vodeći slalomaš je možda i bio prvi pik Austrijanaca u Kortini. U prvoj trci u alpskoj kombinaciji je i pokazao zašto se od njega očekuje. Uzeo je zlato.

U veleslalomu mu je pripala bronza, a onda je stigao poslednji dan takmičenja i slalom. Osmo mesto nakon prve vožnje i sjajan start u drugoj. Vreme za podijum u krajnjem zbiru, ali Švarc je promašio kapiju. Mogao je više, nije razočarao, ali nije ni prvi šampion nacije.

Fos-Solevag zatvorio Svetsko prvenstvo

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Košarkaški kviz | EUROLEAGUE #07 | Testiraj znanje! POGODI KOŠARKAŠA

Postavi odgovor