Skoro godinu dana prošlo je od afere “klostebol” slučaja dopinga najboljeg tenisera sveta, Janika Sinera. Konfuzan, složen, proces koji je mahom bio pod velom tajne razrešen je nagodbom Italijana sa Svetskom antidoping agencijom (WADA), ali postupanje Međunarodne agencije za integritet tenisa (ITIA) izazvalo je nezadovoljstvo teniske javnosti. Zbog toga je generalni direktorka agencije, Karen Murhauzen odgovorila na kritike upućene tom telu.
Meridian sport te časti – registruj se, uplati 500 i preuzmi odmah bonus od 3.000 DINARA!
U intervjuu za agenciju “Frans pres” osvrnula se na nezadovoljstvo bivših i sadašnjih igrača načinom na koji je njegov i slučaj Ige Švjontek vođen. Pre svega zamerili su im manjak transparentnosti i anti-doping sistem koji nije zadovoljavajući.
“Problemi u komunikaciji koji su se dogodili u slučaju Sinera su doveli do nerazumevanja naših pravila u vezi saopštavanja. Pogrešno se verovalo da smo objavili pozitivne testove, kada smo zapravo saopštili da je došlo do privremenih suspenzija. U oba slučaja (Siner, Švjontek), pravila su poštovana: Igrači su se žalili na suspenziju unutar roka od 10 dana i bili uspešni u tome, one su potom ukinute i nisu objavljene javno. Da smo drugačije radili stvari kršili bismo sopstvena pravila. Da li razmatramo promenu? Da, ovo pravilo bi moglo da se promeni u budućnosti”, rekla je ona.
Još jedna od okolnosti koja je ostala nerazjašnjena do kraja je činjenica da članovi Sinerovog tima, Đakomo Naldi i Umberto Ferara odgovorni za slučajnu kontaminaciju Italijana klostebolom nisu sankcionisani.
“Većina prekršaja navodi na nameru za dopingom. U Sinerovom slučaju u skladu sa pravnim savetom koji smo dobili nije bilo opravdanja za provesuiranjem članova njegovog tima. Nije došlo do kršenja pravila teniskom anti-doping programa, koji je utemeljen u odnosu na pravilin Svetske antidoping agencije”, zaključila je generalna direktorka ITIA.
Bonus video: