Osvojio je sve što se može osvojiti, kompletirao tenis, ali ne planira da stane. Novak Đoković napada nove ciljeve, rekorde i dostignuća na kojima bi dodatno zacementirao zvanje najboljeg svih vremena. Prvu priliku da ponovo zadivi sportski svet ima u Njujorku na poslednjem grend slemu u sezoni – US openu.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
Još uvek pod utiskom osvajanja olimpijskog zlata, uz svežu dozu motivacije, želje za dokazivanjem stigao je u Veliku jabuku kako bi nastavio da piše istoriju.
U naredne dve nedelje Njujork će biti centar teniskog sveta.
Drugi igrač sveta na turniru sa najvećim novčanim fondom ikada brani titulu osvojenu prošle godine i istovremeno pokušava da postane jedini igrač ikada sa 25 grend slem trofeja, kao i prvi čovek koji je u proteklih 16 godina vezao dva trijumfa na “Flešing Medouzu”.
Još jedno dostignuće koje juri je broj titula na američkom grend slemu.
Džimi Konors, Pit Sampras i Rodžer Federer imaju po pet trofeja na US openu, sledi Đoković sa jednim manje.
Utisak je da je do sada mogao da osvoji daleko više, posebno jer je već dugi niz gdina najbolji igrač na betonu, ali “Flešing Medouz” pokazao se kao najspecifičniji od svih najvećih turnira, pun iznenađenja i neočekivanih osvajača.
Pre svega činjenica da niko od Federera koji je pet puta zaredom slavio (2004-2008) nije uspeo da odbrani titulu u Njujorku govori u prilog tome.
Dalje, u poslednjih deceniju i po upravo su se na poslednjem grend slemu u sezoni događala iznenađenja i to u eri “velike trojke”.
Huan Martin Del Potro, Endi Mari, Marin Čilić, Sten Vavrinka, Dominik Tim, Karlos Alkaraz igrači su koji su uspevali da se baš na US openu okite titulom šampiona.
Da li nas i ove godine očekuje iznenađenje ili će Novak konačno podići prvi trofej u sezoni – pitanje je od 3,6 miliona dolara.
Nadčovek Novak protiv prokletsva dugog 16 godina: I dalje sam motivisan, želim da ispisujem istoriju
Olimpijska kletva
Još jedna stvar koja ne ide na ruku Đokoviću je takozvana olimpijska kletva. O čemu je reč?
Beograđanin je do sada četiri puta osvajao US open, ali nikada u godini održavanja Olimpijskih igara. Štaviše, u četiri dosadašnja izdanja (2008, 2012, 2016, 2021) izgubio je tri puta u finalu, i to redom (Mari, Vavrinka, Medvedev) kao i jednom u polufinalu (Federer).
Interesantno, s izuzetkom Federera svi teniseri koji su ga pobeđivali prvi i poslednji put su podizali trofej u Njujorku. Ipak i Švajcarac je upravo te 2008. poslednji put slavio. Novak je tada imao tek jednu grend slem titulu osvojenu u Australiji.
Izuzetno bolan poraz doživeo je četiri godine kasnije. Posle Igara u Londonu na kojima je izgubio meč za bronzu prikazao je izuzetan nivo tenisa u Njujorku, stigao do meča za titulu i kao favorit izašao na megdan nedavno penzionisanom Mariju.
Britanac je slavio iako je umalo ispustio vođstvo od 2:0 u setovima i osvojio svoj tada prvi grend slem.
Eliminacija od Del Potra u prvom kolu Rio de Žaneira ostavila je velike posledice na Đokovića.
Uz probleme sa povredom stigao je u SAD sa poljuljanim samopouzdanjem, ali uprkos igri koja je bila daleko od njegove najbolje stigao je do finala zahvaljujući pomalo i sreći, uz nekoliko neočekivanih predaja.
Kada je delovalo da je podigao formu u pravo vreme usledio je hladan švajcarski tuš.
Vavrinka je odigrao jedan od najboljih mečeva u karijeri i po drugi put savladao Srbina u meču za trofej na najvećim turnirima.
Najteži od svih neuspeha u olimpijskim godinama doživeo je 2021. Đoković je u Njujork stigao sa tri vezane grend slem titule i imao priliku da postane prvi čovek od Roda Lejvera koji je ostvario kalendarski slem.
Poraz od Aleksandera Zvereva u polufinala Tokija, zatim i Pabla Karenja u meču za bronzu emotivno su ga iscrpeli.
Pa ipak, ponovo je uprkos svemu stigao do finala i prilike da ispiše istoriju. Bila je to najbolja, možda i poslednja šansa u karijeri za pomenuti uspeh.
Umesto toga dogodio se krah, u najgorem mogućem trenutku. Medvedev je perfektno iskoristio sve njegove greške i ostavio uplakanog Novaka sa utešnom nagradom.
Osvajanjem zlata u Parizu konačno je probio poslednju barijeru. Možda bi upravo to moglo da mu pomogne da prekine pomenutu tradiciju. Ipak, pitaće se i drugi.
Iako je dobio solidan žreb, i najvažnije – izbegao Alkaraza i Medvedeva pre finala, još uvek ima nekolicinu “mina” na putu ka finalu.
Još uvek će morati da preskoči igrače poput Bena Šeltona, Frensisa Tijafoa, Grigora Dimitrova, Andreja Rubljova, Lorenca Muzetija, Aleksandera Zvereva, Tejlora Frica…
Đoković izbegao Alkaraza pre finala, protiv kvalifikanta počinje odbranu trona u Njujorku
Italijanska osveta
Pod posebnom lupom javnosti, osramoćen, verovatno i željan “osvete” na najveću pozornicu stiže – grešnik.
Janik Siner, najbolji teniser sveta u centur je pažnje zbog doping skandala koji već danima diže prašinu u “belom sportu”.
Dva puta je bio pozitivan na anabolički steroid klostebol tokom marta, ali je pola godine kasnije proglašen nevinim uz kaznu oduzimanja novčane nagrade i bodova na mastersu u Indijan Velsu.
Ni u jednom trenutku nije bio suspendovan, činjenica koja je izazvala podeljena mišljenja.
Većina kolega i stručnjaka ipak je na njegovoj strani uz zahteve za standardizovanjem procedure prilikom ovakvih slučajeva. Uoči turnira otpustio je glavne krivce u čitavoj aferi, i još jednom u potpunosti odbacio navode o namernom dopingovanju.
Siner po prvi put o slučaju dopinga: Sada znam ko mi je prijatelj, a ko ne
Čudo je da je u proteklih pet meseci uspeo da zadrži visok nivo igre uprko svemu, a sada, kada je sve izašlo u javnost će po prvi put biti na najvećoj pozornici u situaciji s kojom se nikada ranije nije suočavao. Pritisak je nikad veći, a svega mu je 23 godine.
Ipak, govorimo u najboljem igraču na betonu u tekućoj sezoni, čoveku koji je “ramontirao” Đokovića na Australijan openu, i čoveku koji je u prvom delu godine do prelaska na šljaku pokazao najviše.
U danima pre izlaska čitavog slučaja na videlo podigao je trofej u Sinsinatiju, a posle svega sigurno mu neće manjkati ni motiva za “osvetu”.
Ukoliko pored svega prebrodi jedan od najtežih žrebova u novijoj istoriji slemova zapušiće usta svim kritičarima.
Na startu igra protiv Mekenzija Mekdonalda, a već u trećem kolu mogao bi na Stena Vavrinku, zatim Tomija Pola/Artura Fisa. U četvrtfinalu vrebaju Stefanos Cicipas ili Danil Medvedev, u polufinalu Alkaraz, a u finalu Đoković ili Zverev.
Alkaraz – Copy 2023, paste 2024
Slučaj Karlosa Alkaraza posebno je interantan. Objektivno, Španac je igrač u najboljoj formi ove sezone. Osvajač Rolan Garosa i Vimbldona bio je na sedmom nebu posle trijumfa u Londonu. Samouveren, možda i pun sebe najavio osvajanje zlata u Parizu i dobio – šamar.
Poraz u finalu OI ga je totalno poremetio, videlo se to i u Sinsinatiju, turniru koji je predigra za US open kada je doživeo šokantan poraz u prvom kolu od veterana Gaela Monfisa.
Lomio je reket, vikao, i istakao da je to bio njegov verovatno najgori meč u karijeri. Ukratko, nepobedivi Karlitos je iščezao.
Zvuči poznato?
Pre godinu dana gledali smo skoro pa preslikanu situaciju. Posle gubitka Vimbldona u Sinsijatiju mu je Đoković “uzeo dušu” i usledeo je ogroman pad i poslednično – ostatak godine za zaborav.
Videćemo da li će se istorija ponoviti, jer je uprkos svemu Alkaraz još uvek jedan od glavnih pretendenata na mestu gde je podigao prvi slem u karijeri (2022.)
Pritisak očekivanja je ponovo, možda i veći nego ikada do sad na njegovim plećima.
Iako su iznenađenja sinonim za US open, krug najužih favorita zatvaraju Danil Medvedev, Aleksander Zverev i Lorenco Muzeti. Izuzev Amerikanaca (Šelton, Tijafo, Korda) koji tradicionalno igraju najbolje pred domaćom publikom teško je očekivati da će neko od ostalih tenisera biti ozbiljan izazivač Đokoviću, Sineru i Alkarazu.
Medvedev dolazi u prilično neubedljivoj formi, dok je Zverev jedan od najkonstantijih igrača ove sezone, ali ni na Rolan Garosu, pa ni Vimbldonu gde je bio visoko kotiran nije uspeo da prikaže igru potrebnu za zvanje šampiona.
Da li će Novak ponovo obarati rekorde, Siner zapušiti usta kritičarima, ili će se na “Artur Ešu” radovati novi šampion saznaćemo po okončanju turnira koji je na programu od 26. avgusta do 8. septembra.
Prvog dana na teren od srpskih igrača izlaze Miomir Kecmanović koji od 20.00 igra protiv Jošihita Nišioke, ne pre 22.00 Laslo Đere ukršta reket sa Janom Lenardom-Štrufom, a pobednik tok duela mogao bi da bude Đokovićev rival u drugom kolu.
Đokovićev rival nema dilemu: Teži je protivnik od Federera
Pre toga branilac titule mora da preskoči prvu prepreku, Moldavca Radua Albota. U noći između ponedeljka i utorka (2.30) po prvi put u karijeri igra protiv 128. igrača sveta. Logično – apsolutni je favorit.
Hamad Međedović u utorak izlazi na teren protiv Fabijana Marožana (17.00), dok će Dušan Lajović izazvati Danila Medvedeva (20.00).
Od najinteresantnijih mečeva prvog kola kao najinteresantnije izdvajamo okršaj Bena Šeltona i Dominika Tima koji poslednji put igra u Njujorku, zatim Marton Fučović – Jiri Lehečka, Gael Monfis – Dijego Švarcman, Danijel Efans – Karen Hačanov, Stefanos Cicipas – Tanasi Kokinakis.
Bonus video:
stefan.zvicer
Od večeras besane noći, sreća pa igra svaki drugi dan
Petar Markovic
Tradicije su tu da se ruše isto kao i rekordi
blazicuros3
Rekordi drhte kao prut na vetru kad ih Novak napada
vanicdusan01
Navikli smo da kad je sve protiv Novaka on pomera granice svojih mogućnosti i uspeva da osvoji šta je sebi zacrtao!
kluka4002
Posle osvajanja OI sigurno da Novak ne razmišlja previse o jurnjavi drugih trofeja ali dokle god je u mogucnosti da to uradi i uradiće ,gledajući njegovu formu sada lako moguce da i ovde OPET uzme trofej
nemanja.stanisic
Napred Novace svi smo uz tebe!
Ivan Banjac
Ovo Nole da osvoji i moze lagano da ide u penziju i uziva
jelenamilosevic540
Pa da ga nisu suspendovali one godine osvojio bi ga lagano ali dobro,navikli smo na to
Momcilo
Pa da je to neko drugi uradio prosao bi sa opomenom samo i nista vise od toga