Na današnji dan pre četrdeset dve godine, u arenu profesionalnog boksa je stupio jedan od najvećih šampiona u istoriji ovog sporta, Šuger Rej Leonard, nepunu godinu dana posle osvajanja zlatne olimpijske medalje u Montrealu.
Na Olimpijskim igrama koje je obeležila rumunska atletičarka Nađa Komaneči, dvadesetogodišnji američki bokser je potvrdio da su sve priče o njegovm talentu tačne. Na putu do zlatne medalje je savladao šestoricu boksera, a u samom finalu i Kubanca Andresa Aldamu koji je sve prethodne borbe dobio nokautom! Mnogi smatraju da je tadašnji američki olimpijski bokserski tim u kojem su se pored Šuger Rej Leonarda našli i oba brata Spinks, Hauard Dejvis, Džon Tejt, Čarls Muni, Leo Rendolf, najbolji u istoriji Olimpijskih igara.
Dani kada je prštalo u ringu: Rivalstvo u plemenitoj veštini
Zanimljivo je da je Leonard učestvovao u kvalifikacijama za američku selekciju i četiri godine ranije, kada je slagao za svoj uzrast, jer pravila nisu dozvoljavala bokserima mlađim od sedamnaest godina da se nastupaju u međunarodnim takmičenjima. Tada je i zaradio nadimak koji je pre njega nosio prema mnogima, najbolji bokser svih vremena, Šuger Rej Robinson.
Sugar Ray Leonard winning Olympic gold medal🏅 in 1976 Montreal Olympics🔥🔥🔥 pic.twitter.com/uv1ASb8o6a
— Gary William® (@_GaryWilliam_) May 18, 2016
Leonard je posle meča u kojem je osvojio zlatnu medalju u velter kategoriji objavio da mu je to poslednja borba. Želju da ne bude bokser, već da se školuje, nije međutim ostvario, jer su ga porodične okolnosti i razlozi privatne prirode naveli da navuče rukavice i pređe u ring gde se bore profesionalci. Ispostavilo se ta je ta odluka donela boksu jednog od najvećih šampiona svih vremena.
Leonard je za sebe tvrdio da je počeo da boksuje stilom Džoa Frejzera, nastavio kao Muhamed Ali, a usavršio se proučavanjem načina na koji se borio Šuger Rej Robinson.
Šuger Rej Leonard debituje u Baltimoru
Profesionalni debi je imao petog februara u Baltimoru, gde je posle šest rundi jednoglasnom odlukom savladao Luisa Vegu. Za prvu borbu je dobio četrdeset hiljada dolara, a dve godine kasnije, kada je osvajao prvu titulu svetskog šampiona u velter kategoriji (WBC), Leonard je plaćen tačno milion dolara. U toj borbi je pobedio Vilfreda Beniteza, inače najmlađeg svetskog šampiona u istoriji boksa.
Roberto Duran Vs Sugar Ray Leonard – "The Brawl In Montreal" – June.20.1980 – WBC Welterweight Title (MannyMillan/SI) pic.twitter.com/I2yzXWGIEW
— CHIP🏴🇬🇧 (@philchipbally) January 28, 2015
Četiri godine posle osvajanja zlatne medalje, Leonard se vraća u Montreal gde je imao svoju prvu borbu sa još jednim legendarnim bokserom, Robertom Duranom. Panamski bokser ga pobeđuje i uzima titulu, koju međutim, Leonard vraća još iste godine u revanš meču u Nju Orlinzu. Ovim duelima počinje zlatna era profesionalnog boksa koja je tokom osamdesetih donela okršaje između Leonarda, Durana, Hernsa i Haglera.
Šuger Rej Leonard je sa trojicom rivala odboksovao najviše mečeva (6) i izgubio samo opisani meč sa Duranom.
Mejveder: Protiv Nasukave mogu da se borim dok spavam!
Posle titule u velter kategoriji, osvajao ih je u još četiri – lakosrednjoj, srednjoj, supersrednjoj i lakoteškoj, izgubivši još samo dve borbe na kraju karijere. Prekidao ju je 1984. godine, ali se u ring vratio tri godine kasnije kada je u borbi za šampiona u srednjoj kategoriji pobedio Marvina Haglera. U bokserskom svetu se ta borba smatra jednom od najvećih u istoriji profesionalnog sporta.
Boksovao je još deset punih godina i karijeru okončao sa samo tri poraza, jednom nerešenom borbom i trideset šest pobeda. Šuger Rej Leonard je poslednju pobedu ostvario protiv Durana 1989. godine, posle čega je u ring izlazio još dva puta u velikim razmacima i izgubio obe borbe. Teri Noris ga pobeđuje 1991, a Hektor Kamačo šest godina kasnije.


