NAJVEĆI STADION NA SVETU Ima kapacitet 220.000 i - nepoznat je!

U vreme kada su stadioni širom sveta prazni i kada jedva čekamo da se ponovo popune, možda je pravo vreme za priču o sportskom objektu za koji većina ljubitelja sporta nikada nije čula.

U pitanju je najveći stadion na svetu! U delu Praga koji se zove Strahov postoji istoimeni stadion koji ima kapacitet za 220.000 posetilaca (mada se često pominje i brojka od 250.000)!

Stadion je imao kapacitet od 56.000 sedećih mesta, a ukupno je na tribine moglo da se nagura 220.000 ljudi. Kako je onda takav objekat nepoznat sportskoj javnosti? Razlog je jednostavan, jer je u pitanju stadion koji se ne koristi za fudbal i ostale slične aktivnosti.

Iako bi bilo logično da je ovakav objekat izgrađen u vreme komunističke vladavine, jer je u zemljama iza “gvozdene zavese” bilo moderno da se podižu slični objekti kako bi pokazali vitalnost i snagu radničke klase i velike industrijalizacije, Strahov je sagrađen još 1926. godine, piše Sportklub.

Nikada nije bio namenjen fudbalu, već sokolskim aktivnostima koje su u to vreme bile popularne u Evropi. Na tom mestu, stotinama godina postojao je kamenolom. Kada je on napušten, koristili su ga beskućnici, a kasnije je prostor korišćen kao vojni poligon.

Prema nacrtima Alojza Držjaka, 1926. napravljen je na tom mestu stadion, namenjen Osmim sokolskim igrama. Prostor je toliko veliki da na njemu ima mesta za čak devet fudbalskih igrališta. Veličina terena je 310,5 puta 202,5 metara! Na pomenutom sletu učestvovalo je 14.400 izvođača, a na tribinama je navodno bilo više od 160.000 gledalaca.

Tokom tridesetih godina prošlog veka, kompleks je dobio dodatne stadione, tribine su proširene, a sagrađeni su i prateći objekti. Na Starhovu je 1938. godine održan veliki antifašistički skup, a posle rata 1948. veliki antikomunistički.

Istočna tribina rekonstruisana je 1961. godine i na stadionu je bilo radova sve do 1980. U vreme ČSSR, to je bilo stecište “Spartakijade”, odnosno sletova koji su bili održavani na svakih pet godina – 1960. održana je Spartakijada sa 750.000 ljudi, a na tribinama je bilo dva miliona ljudi (nisu bili svi u isto vreme, naravno).

Padom komunizma, Strahov je postao idealan prostor za velike koncerte, pa su novu eru 1990. godine najavili Rolingstonsi pred više od 100.000 gledalaca (možda i 127.000), a Aerosmit je 1994. održao koncert pred 150.000 gledalaca.

Ipak, tokom devedesetih godina, stadion je počeo da propada, jer nije više bilo potrebe za takvim objektom. Početkom 21. veka bilo je planova da se čitav objekat poruši, ali se od toga odustalo, pa je brigu o njemu preuzela Sparta, koja koristi čak osam terena za trening.

Od 2003. godine, Strahov je spomenik kulture i brigu o njemu vodi grad Prag.

Iako u današnje vreme ovako veliki i nefunkcionalan objekat na dobroj lokaciji u Pragu, ne može često da se koristi i skoro da ničemu ne služi i dalje je najveći stadion na svetu i drugi po veličini sportski objekat na planeti (po kapacitetu) posle spidvej stadiona u Indijanapolisu.

Najlepši stadion na svetu? Navijači klubova koji ga dele kažu: Jeste!

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Fudbalski kutak iz karantina EP 05 | Borota i Močibob prisećaju se Evropskog prvenstva 1992!

11 Komentara

    hah nikad nisam cuo za ovaj stadion i jako zanimljivo deluje

    Mislim da treba vise ovakvih tekstova da objavljujete 🙂

    Pa cemu bi inace sluzio ovoliki sportski kompleks u vreme vladavine jednoumlja nego Komunistickim manifestacijama koje su u najmanju ruku izgledale kao cirkuska predstava sastavljena od zelenih amatera. Vise mi se svidja svrha kojoj je pripao nakon pada komunizma a to su koncerti eminetnih svetskih zvezda.

    Šteta sto se ne koristi za fudbalske utakmice…

    Veoma zanimljivo da postoji neko takvo zdanje, samo jos da se sredi i stavi u funkciju

    Super prica. Htedoh pitati zasto se takav stadion ne preuredi i napravi stadion koji bi se koristio i danas dok nisam procitao da je sada spomenik kulture 🙂

    Zanimljiv tekst. Nisam zaista do sad cuo puno o ovom stadionu i za sta je koriscen…kao ni da se upotrebljavao kao vojni poligon. Slobodno dajte vise ovakvih tekstova.

    Sad ce fino neki investitor iz EU da bane i da ulozi ovakvu gradjevinu xD

    nadam se da se to nece dogoditi,predpostavljam ako je spomenik kulture da je pod zastitom

    I da napravi cudo, realno i treba, steta da propada bezveze

Postavi odgovor