ISTORIJA MONDIJALA Jugoslavija - Zair 9:0 i sedam različitih strelaca

Na Svetskom prvenstvu 1974. godine, Jugoslavija je izjednačila rekord po najubedljivojoj pobedi, savladavši Zair sa čak 9:0!

Dve decenije ranije, isto je uradila Mađarska protiv Koreje, dok je +9 bilo i u susretu Mađarske i El Salvadora (10:1).

Protiv Zaira je igrala, po mišljenju mnogih, najjača reprezentacija Jugoslavije u istoriji.

Blistao je “Princ sa Neretve”, Dušan Bajević koji je postigao tri gola.

Po jednom su mrežu nejakog rivala zatresli Dragan Džajić, Ivica Šurjak, Josip Katalinski, Vladislav Bogićević, Branko Oblak i Ilija Petković.
Posle remija s Brazilom i Škotskom, te ove ubedljive pobede, naša reprezentacija plasirala se u drugi krug.

Očekivalo se da zauzme jedno od prva dva mesta u novoformiranoj grupi, ali usledila je katastrofa i sva tri poraza “plavih” fudbalera (Nemačka, Poljska i Švedska).

Bila je ovo jedna od najboljih generacija Jugoslavije u istoriji, kao i propuštena prilika da se stigne do velikog uspeha.

PROŠLO JE 15 GODINA Majstorski lob Mesija i najava blistave karijere!

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Fudbalski kutak iz karantina EP 05 | Borota i Močibob prisećaju se Evropskog prvenstva 1992!

25 Komentara

    Kakva je to ekipa Jugoslavije bila!

    E nekada smo imali dobar fudbal i dobre fudbalere, imali smo sa cime obrati rekorde i pisati istoriju, danas pored toliko pojedinacnih zvezda, tesko se moze postici dobar rezultat

    Koji zair, pa to ja da skupim ekipu dali bi im par komada!

    To je bio nekada fudbal i pravi tim!

    Boze kako se ranije igrao fudbal ovo je fenomalno !

    E kad cemo da pobedimo nekog i 3 0 a kamoli vise,, kolo cemo da igramo i da pevamo!

    Tad je buranija stvarno bila buranija

    e, ovo je bio fudbal.. sada ovi mogu samo da mastaju o tim rezlutatima..

    Impozantna imena jugoslovenskog terena

    Reprezentacija od samih legendi tada sastavljena

    Kakav tim!!! Al opet prokletstvo velikih takmičenja… I nista…

    Kakva je to ekipa bila, ali realno Zair je bio za potcenjivanje iako nije lako nikome dati devet komada.

    Ostade nam samo da se prisećamo ovakvih stvari..

    Nažalost da, ali tada je bilo drugacije, fudbal se igrao iz ljubavi a ne iskljucivo zbog novca kao danas

    Imali smo mi slične pobede i veća je ona nad Nemcima 1:0 nego ova ali teško ćemo nešto da uradimo u bliskoj budućnosti

    gledao sam negde snimke ,samo znam da su tada igrale nase velike zvezde kao sto su Dzajic,Pizon,Surjak,Oblak …da ne nabrajam sve i da su usli u istoriju sa najvecom gol razlikom na Svetskom prvenstvu

    I nije bas za pohvalu ,igrali protiv Zaira,tu bi i penzionisani fudbaleri ostvarili takav rezultat.

    To je bila generacija izvanrednih fudbalera..

    Tako je…velika fudbalska imena su to bila ? Lepo je to vreme za fudbal bilo, igralo se srcem i iz ljubavi?

    Lako je puniti Zair. Sto se nisu pokazali kad su prosli grupu nego ispali

Postavi odgovor