Argentina - Nigerija 1994 ili dan kada smo poslednji put gledali Maradonu!

Ne postoji čovek koji je gledao FIFA Svetsko prvenstvo u Americi 1994. godine, a da se ne seća trenutka kada se Dijego Maradona zatrčao pravo u kameru posle gola koji je dao Grčkoj, a Argentina gromoglasno najavila da bi i na trećem uzastopnom takmičenju mogla da preuzme jednnu od vodećih uloga.

To se nažalost nije dogodilo. Niko posle takvog početka nije ni u snu mogao da pretpostavi da će se veliki Maradona još samo jednom naći na terenu, ne samo u dresu u kojem je dostigao najveće svetske visine, već i u bilo kom drugom, pogotovo pošto je Argentina slavila i u drugoj utakmici. El Pibe je nosio kapitensku traku, ali je igrač odluke u duelu sa Nigerijom bio njegov drugar i ,,sapatnik” u manje sportskim delovima života, Klaudio Kaniđa.

Nemačka je i pre šezdeset godina bila šampion, ali je u finale otišla Švedska

Dugokosi napadač je postigao dva gola i odveo Gaučose u nokaut rundu pre kraja druge faze, a Maradona je otišao na doping kontrolu. Dalja dešavanja su dobro poznata: kapiten je odstranjen sa Svetskog kupa, a Argentina je izgubila sledeće dve utakmice od dve selekcije koje su postale hit prvenstva – Bugarske i Rumunije. Gaučosi su preživljavali možda i najteže trenutke u istoriji reprezentativnog fudbala sa kojima se može porediti jedino trenutak u kome se sada nalaze.

Argentina mora da pobedi, ali ni to neće rešiti probleme

Čak ni pobeda u meču odluke koji se nalazi pred Argentinom, teško da bi rešila sve probleme u kojima se nalazi reprezentativni fudbal u ovoj zemlji. Jedan od razloga je svakako i Maradona, koji se od završetka fudbalske karijere na sve načine trudi da ostane u centru pažnje, od kojih su neki bili prilično kontraverzni. El Pibe je ovih dana zatražio hitan razgovor sa fudbalerima koji se nalaze u Rusiji, objašnjavajući to potrebom da se ne ,,proćerda” istorija u koju je uloženo premnogo truda.

Međutim, Nigerija takođe ima svoju računicu. Naime, Superorlovima je potreban samo jedan bod iz duela sa Argentinom da bi nastavili takmičenje. Ono što nije tako dobro po Argentinu je da imaju i snage i talenat da tako nešto i ostvare. Nigerija je doduše, izgubila od istog protivnika od kojeg i njihov sledeći rival, ali bi bilo preterano reći da su imali podređenu ulogu u okršaju sa Hrvatskom.

Prvi takmičarski duel dve selekcije se dogodio upravo u na FIFA Svetskom kupu u SAD, takmičenju koje zauzima posebno mesto u priči o fudbalu ove afričke zemlje. Tada se Nigerija prvi put našla na završnici takmičenja, od kada sa izuzetkom 2006, više nijedno nije propustila. Trostruki šampion Afrike nije uspeo da prođe grupnu fazu u Južnoj Koreji i Japanu, kao i u Južnoj Africi, dok je tri preostala učešća ( SAD, Francuska, Brazil) završavao posle prve utakmice nokaut runde.

Tim koji je Nigerija imala u SAD je bio prepun vrhunskih fudbalera

Nigerija je 1994. godine imala zaista impresivan tim za koji su nastupali fudbaleri čija su imena i dan danas dobro poznata svim ljubiteljima fudbala. Zeleni dres su tada nosili sjajni fudbaleri kao što su Žorž Finidi, Džej Džej Okoča, Sandej Oliseh, Danijel Amokači, Emanuel Amunike, Rašid Jekini i ostali. Trener je bio Klemens Vesterhof, Holanđanin ne toliko briljantne, koliko zanimljive karijere tokom koje je radio u Holandiji i u nekim afričkim zemljama.

Srbija želi senzaciju Mundijala! Postoji li rešenje za Brazil?

Nigerija je već u prvom susretu objavila svetu da u Americi neće biti samo statista, kao i da su dani kada su afričke zemlje služile za popravljanje gol ostali u davnoj prošlosti. Jekini, Amokači i Amunike su sa po jednim golom ,,raštelovali” istu onu Bugarsku koja je kasnije stigla čak do polufinala. U trećoj utakmici grupne faze pali su nesrećni Grci (2:0, Žorž Finidi, Amokači) koji na tom šampionatu nisu postigli ni gol, ali su uspeli da ih prime čak 10!

https://twitter.com/brown_buzi/status/1010051612910473216

Zanimljivo je da Argentina i Nigerija od tog prvog susreta nisu odmerili snage samo u Francuskoj, ne računajući Nemačku gde se Superorlovi nisu ni pojavili. Gaučosi su ostvarili pobede u sva četiri susreta, ali im je za pobedu u poslednjem okršaju u Brazilu bilo potrebno da postignu čak tri gola (3:2).

Maradona se vratio u reprezentaciju da bi zaigrao u plej-of meču sa Australijom

S obzirom na sastav tima u Americi, kao i na polet posle uvodne pobede, ekipa koju je tada sa klupe vodio Alfio Bazile je slovila za velikog favorita u duelu sa afričkom selekcijom. Sam Bazile je zaslužan za to što se Maradona vratio reprezentativnom fudbalu jer ga je pozvao za plej-of meč sa Australijom. Svejedno, Nigerija je uspela da povde u tom susretu koji se igrao na Foksboro stadionu u Bostonu, a gol je postigao Samson Siasia.

Argentina je veliki favorit protiv Nigerije, a kvote su ovde!

Gaučosi su uspeli da preokrenu rezultat pogocima koje je u prvom poluvremenu postigao Klaudio Kaniđa. Ispostavilo se da je to bila ,,labudova pesma” Argentinaca koji nisu mogli da se oporave od šoka koji je usledio posle objavljivanja da je Maradona igrao dopingovan. Iako su i bez njega imali izvanredan sastav, Južnoamerikanci su poraženi od Bugarske u poslednjoj utakmici grupne faze, a zatim i od Rumunije u prvom susretu u nokaut rundi. Nigerija takođe nije stigla dalje od toga, ali su Superlovi ostavili daleko bolji utisak i otišli kući tek pošto ih je Roberto Bađo zaledio golom u drugom produžetku duela sa Italijom.

Samo čitanje imena iz oba sastava je dovoljno da se vidi kakva je količina talenta u tom trenutku bila na terenu Foksboroa.

Argentina

Islas, Čamot, Sensini, Redondo, Ruđeri, Kaniđa, Batistuta, Maradona, Kaseres, Simeone, Balbo. U igru su ulazili Alehandro Mankuso, sadašnji pomoćnik Dijega Maradone u ulozi menadžera i Ernan Dijaz.

Nigerija

Rufai, Eguevon, Okečukvu, Nvanu, Finidi Žorž, Jeekini, Amunike, Siasia, Amokači, Oliseh, Emenalo. Kao zamene na terenu su se našli Okoča i Adepoju.

Može li Srbija da šokira Brazil?

Postavi odgovor