Golman koji je ljubav platio bubregom: Nema bolje informacije za roditelja nego da mu dete nije za profesionalni fudbal (VIDEO)

Životne lekcije često nemaju cenu. Dragocena iskustva kao plod proživljenog svojevrsna su privilegija, ali i breme koje sudbina priušti odabranima. Dejan Radić, bivši fudbalski golman, definitivno je među ljudima koji su proživeli daleko više od prosečne osobe i, bez dileme, može da istakne kako je usled svega sa čime se borio značajno svesniji određenih iskušenja i rizika koje sa sobom nose nepredvidive situacije na životnom i profesionalnom putu.

Nekadašnji čuvar mreže je u dresu Rostova zadobio nezgodan udarac posle kojeg je ostao bez jednog bubrega. U razgovoru za Meridian sport, Radić se prisetio višesemečne borbe za život, kao i svih nedaća sa kojima se potom suočavao, takođe, nekadašnji član Rada, novobeogradskog Radničkog i Vojvodine, otkrio je kako ga je zajednička sudbina spojila sa Borišom Simanićem, a neizbežna tema bilo je okruženje u kojem danas stasavaju mladi igrači.

Meridian sport te casti – registruj se, uplati 500 i preuzmi odmah bonus od 3.000 DINARA!

Pod pritiskom visokih očekivanja talentovani fudbaleri u situaciji su iz koje tek minimalan procenat izađe kao uspešan. Oštra konkurencija i hiperprodukcija perspektivnih fudbalera utiču da igrači uglavnom već u pionirskim ili kadetskim danima život podrede “bubamari”, a da takav izbor potom skupo plate ukoliko ne ostvare ozbiljiniji iskorak u karijeri. Procenat uspešnih je manji od jedan posto…

“Kroz povredu i sve što sam potom prošao osetio sam na svojoj koži surovost sistema. Daješ sportu sve, a dobijaš nazad odbijanje. Posle izgubljenog bubrega mi je generalni direktor kluba rekao: ‘Dejane – velika plata rudara nosi svoje rizike’… Mnogo dece i fudbalera je u nezavidnoj situaciji, a da i ne moraju da dožive povredu, već samo da im se ne ostvare očekivanja koja su imali od fudbala. Prošlo im je vreme, mladost i doživljavaju velika razočarenja. Ostanu neobrazovani, bez stečene radne navike. Sa 30 godina život i porodica tek dolaze, a oni su za isto potpuno nespremni, nisu osposobljeni jer su im oduzeti vreme i mladost. Prevelika očekivanja oko njih koja nisu realna, kada se ne ostvare, dovode do velikih razočaranja. Shvate tada da nisu spremni za realan život i da nose porodicu. Sijaset je momaka koji su socijalni slučajevi, u dugovima, na kamatama… Oni koji nisu nikome dužni i rade neki posao za platicu ispada da su uspeli jer ih je fudbal toliko unazadio da ako nisu u velikom problemu – već su dobro prošli”, rekao je Radić i dodao:

“Nažalost, u našoj zemlji ne postoji neka organizacija koje se bavi ovom temom. Uzmite socijalni apekt fudbala i da od 100 dečaka 70 trenira fudbal, a 30 ostale sportove, te zamislite koliko je on važan i koliko bi mogao da bude jak kada bi se neko bavio time. Posebno jer od tih 70 dečaka vereovatno nijedan neće imati fudbal kao posao. Danas je teško i iz Superlige ostvariti transfer, a igrači koji igraju Prvu ligu, pa čak i Srpsku ligu, nadaju se nekim transferima i da se nešto desi, a u tome svemu im prolazi vreme. Gube elan, život teče i prolazi mladost u kojoj treba nešto da naprave, nauče i stvore.”

Bivši golman danas je kao fudbalski agent zadužen za karijere nekolicine igrača kojima se trudi da otvori šire vidike.

“Trudim se da doprem do onih koji hoće da čuju. Volim da istaknem – ako nekom roditelju kažete da dete nije za profesionalni fudbal i da neće biti fudbaler, pa za tog roditelja nema bolje informacije. Naravno, svako ima pravo na grešku, nema mesta ljutnji i to je možda neki prozor koji ste otvorili roditelju, a koji on nije video. Roditelji i igrači često umeju da se naljute, ali kada prođe vreme shvate i zahvale se. Savet je ipak – stavite život ispred fudbala”, rekao je Radić u intervjuu koji u široj formi možete pogledati na snimku.

Bonus video:

Postavi odgovor