Matija (Del Pjero) Zakanji: Evrogol zvezde Lacija u poslednjoj sekundi uništio hrvatski san - šampion je živ!

Fudbalska reprezentacija Italije plasirala se u osminu finala Evropskog prvenstva! Na magičan način Azuri su izborili bod protiv Hrvatske i domogli se drugog mesta u grupi B!

Italija slavi Matiju Zakanjija, koji je poput Alesandra Del Pjera 2006. godine protiv Nemaca, u poslednjoj sekundi meča na maestralan način zatresao mrežu Livakovića za konačnih 1:1 i ostavio Hrvatima minimalne šanse za prolaz u narednu fazu!

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 5.000 RSD bonusa

Obećavajući početak “ulio” je lažnu nadu u redove hrvatskih pristalica, kada je reč o prvom poluvremenu. Nakon 180 sekundi bezidejnih pokušaja kreacija na obe strane terena, Luka Sučić je projetkilom umalo izazvao erupciju na “Red Bul Areni” u Lajpcigu. Mladi as Lajpciga je šutirao kao iz topa sa 27 metara udaljenosti, ali nije se Đanluiđi Donaruma dao prevariti, te je u stilu slavnog imenjaka (Bufona) sprečio vođsvo Hrvatske.

Od tog trenutka aktuelni vladar Starog kontinenta preuzeo je inicijativu. “Šunjali” su se Azuri oko kaznenog prostora rivala, a prva prava prilika viđena je u 12. minutu, kada je Lorenco Pelegrini zahvatio loptu glavom i poslao je iznad gola Livakovića.

Snažan pritisak i sve učestaliji napadi izabranika selektora Spaletija uneli su nervozu u redove osvajača bronze sa prethodnog Mundijala u Kataru. Borbeni Retegi je mučio stamene štopere rivala, a prvi pokušaj zabeležio je u 21. minutu, kada je Joško Gvardiol blokirao njegov udarac glavom i loptu izbacio u korner posle kojeg Italija nije stvorila adekvatnu priliku.

Alesandro Bastoni je propustio kolosalnu priliku da se po drugi put na turniru upiše u listu strelaca. Do sada besprekorni defanzivac Intera zaboravljen je na ivici peterca i neometano je šutirao glavom, ali Livaković je izvanredno intervenisao u 27. minutu meča.

Hrvatska je samo jednom zabrinula navijače Azura, kada je Modrić ubacio oštru loptu na peterac, ali pokušaj između šuta i centaršuta nije bio dovoljno dobar da bi nadmudrio golmana Pari Sen Žermena.

Italijani su do vođstva mogli i u 36. minutu, kada je Pelegrini nanizao nekoliko driblinga i šutirao po zemlji, ali još jednom je Livaković bio na pravom mestu u pravo vreme i tako neutralisao dominaciju protivnika.

Slika se u potpunosti promenila nakon najduže pauze. Dalićev tim je zagospodario travnatom podlogom, a Italijani su počeli da paniče prilikom grčevite odbrane gola. Bilo je pitanje trenutka kada će kapitulirati.

Lopta je u ruku pogodila Davidea Fratezija, a nakon intervencije iz VAR sobe sudija Dani Makeli je dosudio kazneni udarac u korist Hrvatske. Odgovornost je preuzeo Luka Modrić, a Donaruma je još jednom očarao Italiju odbranom penala.

Ni to nije bio dovoljan motiv za već uveliko uspavane Azure, a kazna je usledila minut kasnije. Donaruma je zaustavio šut Budimira, a hitrom reakcijom promašaj je pokupio Modrić, loptu prosledio u mrežu i iskupio se za promašaj 60 sekundi ranije.

Tek tada su Italijani shvatili da nešto “ne štima” u njihovom orkestru i vratili se neophodnoj taktici – napadačkoj. Prvi u nizu je pokušao Bastoni, a onda je usledila prava okupacija kaznenog prostora Hrvata.

Na sve intezivnije napade Italijana Dalić nije reagovao jačanjem odbrane, već uvođenjem ofanzivnih igrača. Zbunilo je to bezidejnu Italiju, koja je kontrolisala posed lopte, ali ujedno izgubila i tračak opasnosti.

Skamaka se obrukao u 87. minutu meča. Kijeza ga je “počastio kao na tacni” brzom loptom na ivici peterca, ali tromom kretnjom uspeo je napadač Atalante da zakasni i propusti idealnu priliku za izjednačenje. Veliki deo gola bio je prazan u tom momentu!

Hrvatska je već slavila pobedu i plasman u narednu fazu, a onda je na scenu stupio Zakanji i “lepoticom” u mreži Livakovića poručio – šampion je živ!

Komšije će morati da se bave matematikom. Albanija je izgubila od Španije, ali da bi Hrvatska prošla dalje neophodno je da Engleska pobedi Sloveniju sa najmanje tri gola razlike, da Danska pobedi Srbiju, Portugal da opravda ulogu favorita protiv Gruzije, a Turska savlada Češku Republiku.