Ima mnogo razloga zbog kojih bi utakmica u Bolonji koju će u okviru Lige nacija odigrati Italija i Poljska trebalo da bude specijalna. Najveći deo ipak otpada na takmičarsko dokazivanje.
Naime, Italija je posle pedeset godina prvi put propustila da svоjim navijačima priušti mundijalska uzbuđenja, dok je Poljska bila u Rusiji, ali kao da nije, odnosno bolje da nije.
Neodlazak Italijana na Svetsko prvenstvo je bio veliki šok ne samo za domaću populaciju navijača, već i za deo svetske fudbalske javnosti koji je naklonjen Azurima zbog svega što predstavljaju u ovom sportu. Čak i da ne postoji takmičarski motiv, Italija ima veliku obavezu opravdavanja koju će morati da ispunjava u dužem periodu. To se na terenu postiže uglavnom na jedan način – pobedama.
Engleska, Vembli i dan kada je Nadal promašio penal!
Poljska je u Rusiju ispraćena sa velikim nadama, a dočekana sa velikim razočaranjem. Očajne igre na Svetskom kupu koje su usledile posle sjajnog kvalifikacionog ciklusa su bile pravi hladan tuš. Nesporan kvalitet ekipe na papiru, ali i potvrđen u utakmicama u prethodnom periodu, u Rusiji se negde zagubio. Kao i njen domaćin, Poljska takođe ima dosta da dokazuje.
Oba selektora, Roberto Manćini i Jirži Brzeček će debitovati u takmičarskim duelima, Poljaku će čak biti prva utakmica u toj ulozi uopšte.
Italija i Poljska su čak dva puta odmeravale snage u Španiji
Ove dve reprezentacije imaju interesantnu istoriju međusobnih duela. Zapravo, Poljska svoje najveće uspehe na Svetskim prvenstvima dovodi u vezu sa Italijom. Izuzimajući kvalifikacije, Italija i Poljska su se u završnicama mundijala susrele tri puta (1974 i dva puta 1982), od kojih su nama zanimljiviji ,,mlađi” okršaji.
https://twitter.com/thecentretunnel/status/1016045347637022720
Ako se ijedna generacija koja nije osvojila trofej može nazvati ,,zlatnom”, onda to važi za dve koje su predstavljale Poljsku u Nemačkoj i osam godina kasnije u Španiji i koje su oba puta takmičenje završile kao trećeplasirane. Poljska i Italija su se sastale u grupnoj fazi, kada su Poljaci u ključnom okršaju ostvarili pobedu rezultatom 2:1. Neki od najslavnijih poljskih fudbalera su učestvovali u toj utakmici – branio je Jan Tomaševski, sredinu terena su držali Kasperčak i Dejna, a u napadu je glavni bio Gregor Lato.
Osam godina kasnije, Italija je dobila priliku za revanš i osvetu zbog preranog odlaska kući iz Nemačke. Na kraju se ispostavilo da im je putovanje u Španiju 1982. godine, bilo mnogo plodonosnije nego što je iko očekivao. Trener je bio Enco Bearcot, a među dvadeset dvojicom fudbalera su se tada našle i neke buduće legende italijanskog fudbala: Franko Barezi, Đuzepe Bergomi, Bruno Konti, Pjetro Vjerhovod, Alesandro Altobeli…Samo je Dino Zof preostao iz ,,nemačke kampanje”.
Pekar, lekar, apotekar, ali i detektiv, drvoseča i policajac!
Poljska je bila predvođena Antonijem Pjehničekom, a zakon na terenu je bio čuveni Zbignjev Bonjek, koji će kasnije tog leta preći iz Lođa u Juventus. Poljaci su u sastavu imali nekoliko fudbalera koji su bili i na SP u Nemačkoj. Tu je bio i jedan od najboljih, Lato, a pored njega Šarmah i Žmuda u ulozi kapitena.
https://twitter.com/thecentretunnel/status/971817421899227137
Paolo Rosi je bio zaustavljen u sudaru u grupi
Reprezentacije su bile smeštene u istoj grupi, a raspored im je namenio već prvi meč. Duel je odigran na Balaidosu u Vigu, gde publika nije videla nijedan pogodak. Obe selekcije su prošle grupu sa samo jednom pobedom ukupno – Poljska je deklasirala Peru sa 5:1, a Azuri su remizirali i protiv Kameruna i protiv Perua .
U sledećoj fazi koja je takođe bila grupna, Italija se preobrazila u ,,čudovište” i savladala najpre šampiona Argentinu, a onda i favorizovani Brazil. sa druge strane, Poljska je lako pobedila Belgiju sa 3:0, a onda iskusno odigrala bez golova sa Sovjetskim Savezom.
Italija je favorit protiv Poljske u Ligi nacija. Pogledajte kvote
Polufinale im je bilo suđeno. Dočekao ih je veličanstveni Nou Kamp, ali i poseta od ne više od pedeset hiljada ljudi. Glavna zvezda je bio Paolo Rosi, čovek koji se vratio u reprezentaciju posle dve godine pauze. Iako je šampionat počeo loše, kasnije je sa šest golova postao najbolji strelac. Odbrana Poljaka koja je u prvom okršaju potpuno zaustavila Rosija, ovoga puta nije imala rešenja za napadača koji je postigao oba gola za pobedu svog tima.
https://www.youtube.com/watch?v=dsHa-k4ESME
Poljska je dva dana kasnije pobedom nad Francuskom po drugi put osvojila treće mesto, a Italija sutradan u finalu sa Nemačkom po treći put postala Svetski šampion.
Bearcot i Pjehniček su na Nou Kamp izveli sledeće sastave:
Italija
Zof, Kabrini, Kolovati, Đentile, Širea, Antonjoni, Marini, Tardeli, Konti, Gracijani, Rosi. Istih jedanaest je završilo utakicu.
Poljska
Mlinarčik, Janas, Žmuda, Majevski, Jaloha, Matišik, Buncol, Bonjek, Smolarek, Lato, Ivan. U igru je ulazio i Kusto.