Fudbalski klub Atletik Bilbao osnovan je još krajem 19. veka. Tačnije, bila je to 1898. godina. Od tada gaji specifičan model da za njih nastupaju samo Baski. Ponos tog malog naroda je klub koji se godinama takmiči u najvišem rangu i pravio je sjajne rezultate.
Pomislili biste da narod kog ima ukupno oko tri miliona, a pritom ne žive svi u Španiji, ne može da napravi uspešan klub. Atletik Bilbao je 8 puta bio šampion Španije i 23 puta osvajač kupa. Redovni su učesnici evropskih takmičenja i u okviru kluba funkcioniše i ženski klub.
Poznato je da Atletik mnogo pažnje pridaje lojalnosti, da se uvek ističu u tome i da nisu tim koji obožava transfere. Pored toga što je tržište za dovođenje igrača njima mnogo manje nego ostalim klubovima, oni imaju i posebnu nagradu za vernost.
KLADI SE NA MEČEVE SVETSKOG PRVENSTVA!
Tokom 2015. godine su ustanovili nagradu koju dodeljuju bivšim igračima. Jedini uslov je da su ti fudbaleri celu karijeru proveli u jednom timu. Nagrada nije vezana za Bilbao ili Španiju pa su među dobitnicima i Met Le Tisije ili Paolo Maldini, između ostalih.
Ono što Atletik Bilbao razdvaja od svih drugih klubova na svetu je jedinstvena transfer politika. Već je dobro poznato da u timu mogu da igraju samo Baski. To pravilo se malo promenilo u poslednje vreme i sada u konkurenciju upada više ljudi.
Pre nego što se prebacimo na već pomenutog Kristijana Ganeu koji je novi član ekipe iz Bilbaa, prisetićemo se drugih primera. Neka veoma zvučna imena u evropskom fudbalu su pomerala granicu i redefinisala pravila Atletikove transfer politike.
Postoji mnogo kritika na račun ovakvog sistema ali Atletik ne vidi ništa sporno. Za razliku od kritičara koji tvrde da klub iz Bilbaa diskriminiše ostale igrače, oni imaju kontra argument. Svi koji žive u Baskiji će imati jednaku šansu a ostatak ih uopšte ne zanima. Rade to isključivo zbog ponosa Baska.
Istu transfer politiku je dugo godina imao i najveći rival, Real Sosijedad. Tim iz San Sebastijana je tek 1989. godine prekršio pravilo o igračima iz Baskije. Važno je ovde istaći da Atletik pravilo ne primenjuje na trenere pa su na klupi bila dva Jugoslovena, Argentinac, Francuz, Nemac, Brazilac, Englezi,…
Biksente Lizarazu
Pravilo je prvi put bilo pod znakom pitanja kada je 1996. godine za Atletik potpisao francuski Bask. Teritorija na kojoj žive Baski se prostire i u Francuskoj, zove se Severna Baskija i retko daje igrače za Atletik. Biksente je bio pionir.
Stigao je u klub iz Bordoa. Pre toga nije živeo u španskom delu Baskije, nije prolazio kroz mlađe kategorije Atletik Bilbaa i prvi je poremetio pravila. Ipak, u ekipi je proveo samo jednu sezonu, odigravši 16 mečeva, i ubrzo se preselio u Bajern iz Minhena.
Fernando Amorebieta
Nekoliko godina kasnije, desilo je nešto još neobičnije. Za ekipu Atletik Bilbaa nastupio je momak iz Venecuele. Zapravo, Amorebieta je samo rođen u Južnoj Americi ali su mu oboje roditelja poreklom iz Baskije. Tu nije napravljen preveliki presedan.
Amorebieta je u klub stigao kada je imao 11 godina i prošao je sve faze do seniorskog tima. Odigrao je preko 200 seniorskih mečeva u Atletik Bilbau i njegovim razvojnim timovima. Pamtimo ga iz Fulama i Sporting Hihona a trenutno u Argentini igra za Independiente.
Žonas Ramaljo
Kada je u novembru 2011. godine debitovao u Primeri za Atletik postao je prvi tamnoputi igrač koji je nosio dres kluba na zvaničnom meču. Otac mu je iz Angole, majka je iz Baskije pa je on ceo svoj život proveo u ovoj pokrajini.
Dres Atletik Bilbaa je nosio od malih nogu a već sa 14 godina je dobio priliku da igra za seniorski sastav. To je bila prijateljska utakmica a on je postao najmlađi u istoriji kluba. Nakon otkaza u Bilbau prešao je u Đironu za koju je već igrao kao pozajmljen igrač.
Ejmerik Laport
Još jedan francuski Bask koji je lestvicu sa pravilima još malo podigao. Bilo je mnogo dilema da li je dovoljno kvalifikovan za igranje u Atletik Bilbau. Kada su ga skauti uočili bio je previše mlad da se preseli u Bilbaovu akademiju ali ga je Atletik sačekao.
Laport je vratio dobrim igrama i neverovatnim transferom. Nakon šest sezona u Primeri u dresu Atletika prešao je u Mančester siti i to je bilo rušenje rekorda za oba tima. Građani su platili 57 miliona funti i dobrano napunili kasu tima iz Baskije.
Inaki Vilijams
Još jedan tamnoputi igrač u dresu Atletik Bilbaa. Ipak, ima razlike u odnosu na njegovog prethodnika. Za razliku od Ramalja, Vilijamsovi roditelji nemaju veze sa Španijom i Baskijom. Oboje dolaze iz Liberije i samo je sticajem okolnosti rođen na teritoriji na kojoj žive Baski.
Inaki je još uvek član Atletika i već godinama je važan šraf ekipe. Postao je prvi tamnoputi fudbaler koji je bio strelac na zvaničnom meču a navijači Partizana se sećaju mečeva u kojima je igrao protiv njihovog kluba. Debitovao je za reprezentaciju Španije i njihov dres će nositi u budućnosti.
Kristijan Ganea
Čovek koji ovog leta menja Rumuniju za Španiju je bez dileme pomerio granice najviše u istoriji kluba! Njegovo ime je Kristijan Ganea a tek ćete ga upoznati. Tek treba da ga upozna i publika u Bilbau jer je davno igrao na tim terenima.
DA LI ĆE ŠPANIJA PONOVO STIĆI DO TITULE SVETSKOG PRVAKA?
Kristijan Ganea je Rumun i deo reprezentacije Rumunije. Njegovi roditelji su iz Rumunije i jedina stvar koja je njega preporučila Atletiku su godine provedene u Baskiji. Kao mali je živeo tu, igrao za lokalne timove u mlađim kategorijama i to je bilo dovoljno.
On dolazi iz Vitorula i može da pokrije pozicije u veznom redu. Atletik ga je kupio još u januaru ali je plan bio da se u Španiju preseli ovog leta. Potpisao je trogodišnji ugovor i pokušaće da ostavi dubok trag u Bilbau. Istorija će ga već pamtiti jer je uspeo da ukombinuje nekoliko ranijih presedana!