Bedem šumadijske tvrđave: U Kragujevcu ne postoje Zvezda i Partizan - samo Radnički, ne može se slučajno dva puta u Evropu

(od izveštača Meridian sporta sa Zlatibora)

Odabir između strpljivog procesa implementacije ideja i instant rezultata, čest je razlog dvoumljenja u vodećim struktarama fudbalskih klubova. Na “Čika Dači” su izumeli recept, koji im već tri godine unazad donosi benefite na oba polja.

Meridian sport ti donosi BONUS DOBRODOŠLICE – do 6.500 DINARA uz dva dana igre bez depozita!

Afirmisali su se Kragujevčani kao ekipa koja neguje dopadljiv stil igre, uz akcenat oslanjanja na mlade snage, koje postepeno sazrevaju pod budnim okom svojih mentora. Svesni da je za uspeh neophodan spoj poletnosti i oslonca, okrenuli su se dobitnoj kombinaciji mladost – iskustvo.

Želeli su u srcu Šumadije nekog ko razume svlačionicu, a na terenu donosi znanje i pravi razliku – želeli su pouzdanu konstantu. Pozvali su Milana Mitrovića i ubrzo dobili timski orijentir, koji u tandemu sa kapitenom Simovićem, započinje drugu evropsku odiseju u dresu Radničkog.

“Kada se približi kraj karijere čoveku je potrebna motivacija da nastavi dalje. Mi smo baš u tom preuzimanju odgovornosti pronašli dodatni motiv. Simović, Stojković i ja smo sada najstariji. Čast je predvoditi talentovanu, mladu ekipu. Probaćemo da ispravimo greške koje smo prošle godine napravili u Evropi i obradujemo naše navijače”, počeo je razgovor za Meridian sport pouzdani defanzivac Radničkog.

Krajem januara 2023. godine Mitrović je na “Čika Daču” stigao sa zadatkom da ojača defanzivnu liniju u borbi za plej-of, a nedugo zatim stekao je status bedema šumadijske tvrđave. Odigrao je 66 utakmica za Kragujevčane i postao nezamenljiva karika u lancu trenera Feđe Dudića.

“Cilj nam je bio da se plasiramo među osam najboljih u ligi. Uspeli smo! Naredne godine smo već želeli Evropu i ponovo ambicije pretvorili u delo. Sanjali smo o tome, ali nije izgledalo kao realno dostignuće pored sjajne konkurencije. Ipak, sve je moguće kada čovek veruje. Nismo imali dobar početak, ali sve je krenulo bolje dolaskom Feđe Dudića. Nismo slučajno dve godine u Evropi! Jednom može da se desi, ali ne u dva navrata. Ponoviti uspeh je uvek daleko teže nego to učiniti prvi put. Očigledno posedujemo kvalitet”.

Dok ekspedicija Kragujevčana boravi na Zlatiboru i sprema se za nove izazove, Mitrović je izdvojio slobodno vreme za kratko evociranje uspomena i povukao paralelu između osvajanja Kupa sa Partizanom pre više od deceniju i dvostrukog uzastopnog plasmana u Evropu sa Radničkim.

“Sve u svoje vreme! Tada mi je Kup zaista mnogo značio. Igrali smo sjajno te sezone i izborili plasman u osminu finala Lige Evrope. Takođe, pogotovo sada u ovim poznijim igračkim godinama, mnogo sam ponosan na dva uzastopna plasmana na evropsku scenu”.

Nestrpljivo u Radničkom očekuju ime rivala u drugoj fazi Lige konferencija. Tim iz srca Šumadije odmeriće snage sa boljim iz dvomeča SJK (Finska) – Klaksvik (Farska ostrva).

“Radimo, vredno treniramo. Ostao nam je ožiljak od prethodne godine. Sada neće biti lakše, ali prija činjenica da ćemo ovog puta igrati u Kragujevcu, a ne u Leskovcu. Navijači će biti sa nama. Očekujem pune tribine Čika Dače”.

Upravo je atmosfera sa čuvenog stadiona u Kragujevcu izvor iz kojeg iskusni štoper svakodnevno crpi potrebnu dozu motiva i energije. Impresioniran je Milan količinom ljubavi, koju ekipa neprestano dobija od strane vatrenih pristalica.

“Pre nego što sam došao u klub svi su mi govorili: ‘Videćeš, u Kragujevcu svi navijaju za Radnički kada igramo sa Zvezdom i Partizanom’. Ubrzo sam se uverio da je stvarno tako. Ne znam da li neko ima toliko verne i odane pristalice u našoj zemlji. Bodrili su nas i kada je bilo teško, a sada zajedno uživamo u uspesima. Nadam se da im adekvatno uzvraćamo rezultatima. Podrška nikada ne prestaje. Kada smo overili Evropu protiv TSC-a u poslednjem kolu, navijači su uleteli na teren i tražili nam dresove. Mnogo ljudi je želelo dres i zato nisam skinuo, da nekog ne bih razočarao. Brzo sam zatim popustio, te ostao bez dresa, bez šortsa… Na kraju sam tražio duks navijaču, da ne ostanem baš go na terenu. Pun emocija sam ušao u svlačionicu. Tek sam posle nekoliko dana shvatio šta smo uradili”.

Ono što posebno raduje nekadašnjeg asa Partizana, Mersina, Adane, Levadije i Rada, jeste konstantni razvoj njegovog kluba. Smatra Mitrović da je svedok potpune ekspanzije kluba sa “Čika Dače”, čemu svedoče dostinuća Kragujevčana.

“Radnički će tek da raste! Od kada sam došao klub se kontinuirano razvija. Govorim o igračkom kadru, infrastrukturi, uslovima za rad… Slavko Perović, Igor Konatar i ostali ljudi iz kluba, rade fenomenalan posao. Nakon godinu dana u Radničkom, direktoru Peroviću sam rekao: ‘Još samo da prodamo nekog igrača i objedinili smo sve uspehe’. Nedugo zatim dogodio se transfer Milana Aleksića u Englesku”, istakao je Mitrović, pa na pitanje ima li Radnički adekvatnog naslednika Aleksića, spremnog za višemilionski transfer, odgovorio:

“Ima sigurno! Mnogo mladih igrača se ističe, ali u poslednje vreme briljira Isa Bah. Ekspresno se adaptirao. Odmah se videlo da je dobar igrač – pravi karakter. On je jedna od sledećih ozbiljnih prodaja Radničkog. Moderan je, agilan i hitar – igrač kakvog Evropa traži”.

Fantastičan odnos prekaljeni centralni bek neguje sa sportskim direktorom Slavkom Perovićem, sa kojim je svojevremeno delio svlačionicu, ali i vodio ljutke bitke na terenu. Mitrović je za Perovića imao samo reči hvale, apostrofirajući njegovu posvećenost i predanost poslu koji obavlja.

“Igrali smo zajedno u Radu kod Marka Nikolića, a potom smo se nadmetali u Turskoj u više navrata. Slavko je nastupao za Manisu, ja za Mersin. Bilo je tu žestokih borbi. Pobeđivali smo jedni druge, tu smo negde… Dominirao je tada u Manisi, bio je najbolji strelac druge lige, a mi smo izborili plasman u Superligu. Ubedljivo je bio najbolji igrač u celom takmičenju, ali nije tu bilo vremena za razgovor. On špic, ja štoper – pucalo je na sve strane. Uvek smo se poštovali, što je pokazuje i aktuelan vid saradnje, ali na terenu je uvek vođena borba”.

Tokom karijere, radio je momak iz Prokuplja sa mnoštvom poznatih trenera, ali u poslednje vreme veliku pažnju izazivaju Feđa Dudić i Marko Nikolić. Obojicu smatra velikim profesionalcima, ali nema dilemu ko je zahtevniji na treninzima…

“Bio sam mlađi kada sam radio sa Markom, pa mi je sve lakše padalo. Videlo se da će Nikolić napraviti velike stvari. Sigurno da je Feđa zahtevniji. On traži svaki trening maksimalan fokus. Ako samo pomislim da ću ući u laganiji ritam, momentalno podvikne. Nema opuštanja kod šefa. Svaki trening zahteva od igrača da budu na 100 odsto. Nas starije tera da guramo mlađe napred”.

Evropa je tokom leta uvek u prvom planu, ali Kragujevčani su svesni da superligaške bitke omogućavaju izlazak na međunarodnu pozornicu.

“Svi igramo fudbal da bi pomerali granice. Nadam se da ćemo i ove godine napraviti lepe stvari, da dodatno iskoračimo. Ne treniramo da bi bili 10. na tabeli, nego da budemo još bolji”, konstatovao je Milan Mitrović u intervjuu za naš portal.

Bonus video:

3 Komentara

    Nadam se da ce ovaj odlazak biti sa vise srece!!!!

    Poseban sistem fudbala i samog poslovanja gaje u ovom klubu sli donosi to lepe beneefite i solidne rezultate razvijaju se lepo kao klub i to je najvitnije

    Tako i treba, samo lokal patriotizam za svoj klub

Postavi odgovor