SRBIJA NA SKENERU MERIDIANA: Ubitačan napad, mekana odbrana, naivna taktika!

Fudbaleri reprezentacije Srbije poraženi su od Švajcarske sa 3:2 u okviru trećeg kola grupne faze Svetskog prvenstva i tako su završili sa takmičenjem kao poslednji u grupi G.

Srbija je odlično otvorila meč, nekoliko prilika na startu i sve je delovalo, kao da će “Orlovi” da vuku konce tokom meča. Naša reprezentacija je uradila upravo ono što je trebalo, otvorila karte i krenula u napad, a već u 11. minutu lopta je stigla do Andrije Živkovića, koji je snažno šutirao, ali je samo zatresao stativu.

Sve je u tom trenutku delovalo dobro, napadali smo, dok su Švajcarci nekako odolevali pritisku. Visok presing i širenje igre je napravilo dosta problema za Švajcarsku odbranu. Uspevali su da probiju po boku preko Filipa Kostića i Andrije Živkovića, koji su odlično kombinovali sa veznim redom ( Dušanom Tadićem i Sergejom Milinković Savićem).

Ipak, Švajcarci su uspeli da se konsoliduju i napadnu i već iz prve ozbiljne akcije kazne našu odbranu. Vezista Ajntrahta Djibril Sov je ostavio loptu za Đerdana Šaćirija, koji je natrčao i matirao našeg golmana Vanju Milinković-Savića.

Tada se videlo da će veliki problem biti nedostatak bekova, nisu uspeli defanzivci da zatvore krilnog fudbalera Čikaga i on je to iskoristio da dovede Švajcarsku do vođstva.

Iako su u tom trenutku sve nade pale u vodu, vratio ih je Aleksandar Mitrović samo šest minuta kasnije. Odlično su iskombinovali Tadić i Kostić po boku, a onda je kapiten naše reprezentacije i Ajaksa uputio perfektan centaršut u kazneni prostor, a to je ono što smo trebali da primenimo i u ostalim mečevima.

Nije bilo šanse da bilo ko zaustavi Mitrovića u vazduhu, dobio je duel sa štoperom i poslao loptu u dalji ugao trzajem glave za 1:1.

To je bio recept kojeg je trebala Srbija da se drži. U ovom trenutku delovalo je kao da će “vodenica” da okrene na našu stranu, a to se i desilo u 35. minutu.

Pogubila se odbrana Švajcarske, a Dušan Vlahović je sve to iskoristio i bez imalo muke savladao njihovog golmana za preokret Srbije – 2:1.

Delovalo je kao da je sve u našim rukama, imali smo igru, više stvorenih šansi, a čak je i posed bio na našoj strani i po svim statističkim parametrima smo bili bolji od njih. Morali smo da privedemo poluvreme sa prednošću, ali to nismo uspeli.

Igrao se 44. minut kada je Švajcarska došla do izjednačenja posle još jednog pucanja odbrane Srbije. Ponovo su problem bili bokovi. Lopta je došla do Silvan Vidmera, koji je protutnjao po desnoj strani, a onda je ubacio loptu u srce peterca. To je sve iskoristio Brel Embolo i pogodio za izjednačenje.

Iako je bilo rano da se u 39. minutu naša reprezentacija povuče pri rezultatu 2:1, da se naprave taktičke izmene i zatvore se rupe u odbrani, na poluvremenu je bilo kasno jer su Švajcarci došli do izjednačenja.

Sve se srušilo na startu drugog poluvremena, još jedno ispadanje na boku, u ovoj situaciji drugom, gde se nalazi Ruben Vargas. Ušli su Švajcarci u šesnaesterac, ostavljena lopta za Rema Frojlera i skoro identičan gol kao prvi.

U tom trenutku se definitivno rasplala igra “Orlova”. Pokušavali su da se konsoliduju, da napadnu i dođu do preokreta, ali bez konkretne šanse.

Sa druge strane, Švajcarska je uspela u onome što im nije pošlo za rukom protiv Brazila, branili su se organizovano i odbranili su se do samog kraja. Srbija je imala posed, ali to je jedino što je imala.

Kao i u prethodne dve utakmice, najveći problem naše reprezentacije je bio u odbrani, olako primljeni golovi, loša postavka u defanzivi. Ipak, ono što može da raduje u budućnosti je dobar i ubitačan napad, ukoliko uspemo da ukomponujemo i uigramo tim, bez ikakve sumnje da ćemo biti velika pretnja u nekim daljim takmičenjima.Nekako deluje da fali uigranosti i da sve pretnje po bokovima trebaju da neutrališu udvajanja i pomoć iz veznog reda.

Na kraju ostaje mišljenje, da je ipak taktika selektora Dragana Stojkovića Piksija otkrivena, jer od prvog mesta u grupi kvalifikacija – bez poraza, došli smo do toga da nismo uspeli da upišemo ni jednu pobedu u grupnoj fazi Svetskog prvenstva. Treba da se poradi na odbrani, slede kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, a fokus treba da bude na pretnjama po bokovima.

MERIDIAN NA LICU MESTA: Da li je bilo provokacija na meču Srbija – Švajcarska u Kataru i kako su sankcionisane?! (VIDEO)

OBAVEZNO POGLEDAJTE: Katar uzivo | Pitali smo navijace 🇦🇷 Argentine i 🇵🇱 Poljske ko je bolji | Messi ili Lewandowski?