Napetosti između fudbalskih sila Argentine i Španije neočekivano su isplivale na površinu zbog utakmice koja se nije ni odigrala. Finalisima, duel svetskog i evropskog prvaka, trebalo je da bude spektakl koji će obeležiti reprezentativni fudbal, ali je umesto toga postao izvor prepucavanja i optužbi.
“Mi smo dvostruki šampioni, Španija se nije pojavila“. Ova izjava Alehandra Domingeza, predsednika CONMEBOL-a, izazvala je buru reakcija, posebno jer je izrečena u trenutku kada je već bilo jasno da od susreta neće biti ništa.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
Govoreći za argentinski radio La Red, prvi čovek južnoameričkog fudbala osvrnuo se na neuspeh organizacije Finalisime, koja je trebalo da se odigra u Kataru. Ipak, komplikovana geopolitička situacija na Bliskom istoku, ali i nesuglasice između dva saveza, dovele su do toga da meč nikada ne bude zakazan do kraja.
Španska federacija (RFEF) predložila je madridski Bernabeu kao mesto odigravanja, dok je argentinski savez (AFA) insistirao na Monumentalu u Buenos Ajresu. Kako kompromis nije pronađen, a vreme je neumoljivo prolazilo, odluka o otkazivanju doneta je svega 12 dana pre planiranog termina.
Za razliku od Argentine, koja je ostala bez plana, Španija je brzo reagovala i organizovala prijateljski susret protiv Srbije. Crvena furija tako je izbegla prazan termin, dok su Gaučosi tek skoro organzizovali susret sa Mauritanijom. Selektor Lionel Skaloni u međuvremenu je već objavio spisak igrača, iako i dalje nema jasnu sliku o narednim obavezama.
U evropskoj javnosti sve češće se može čuti da Domingezova izjava pokušava da prikrije propuste argentinskog saveza. Prema tim mišljenjima, upravo je AFA svojim potezima otežala realizaciju meča između aktuelnog svetskog i evropskog šampiona, odnosno potencijalni duel Lionela Mesija i Lamina Jamala.
“Želeli smo da odigramo ovu utakmicu, to sam uvek govorio i ponavljao, baš kao i RFEF. Iskoristiću ovu priliku da čestitam Savezu i njegovom stručnom štabu na radu i trudu da se omogući odigravanje ove utakmice, kao i druge dve protiv Srbije i Egipta“, izjavio je selektor Španije Luis de la Fuente.
On je morao da odgovori i na tvrdnje da se Argentina praktično proglasila pobednikom ovog nikad odigranog duela.
“Ja se držim saopštenja RFEF-a. Utakmica još nije ni počela… I na kraju, za tango je potrebno dvoje“, rekao je uz osmeh, aludirajući na očigledan nedostatak dogovora između dve strane.
Španski selektor potom je objasnio i kako je njegov tim reagovao posle otkazivanja.
“Pošto smo dobili informaciju da se Finalisima neće igrati, prilagodili smo plan, fokusirajući se isključivo na logističku reorganizaciju putovanja“, dodao je De la Fuente.
Iako je jasno da bi ovakav duel privukao ogromnu pažnju i predstavljao pravi fudbalski praznik, u španskom taboru ne žele previše da žale za propuštenom prilikom. Na kraju krajeva, reč je o utakmici revijalnog karaktera, dok su pravi izazovi tek pred njima.
“Finalisima je bila utakmica za trofej, ali imamo i ambiciozniji cilj – Svetsko prvenstvo. Naravno da smo želeli da je odigramo i osvojimo kako bismo ponovo bili zajedno sa igračima, jer nismo igrali od novembra. Ovaj period je ključan da povratimo formu i uklopimo nove igrače“, poručio je španski selektor.
Bonus video:



kristijan
A brate mili najavili su tu utakmicu kao da igraju finale lige šampiona pa neka zakaže neku prijateljsku bave kao odigraju kao da je toliko bitno tko će pobijediti Messi ovaj ekipa ili ekipa od lamina ja malo mislim čemu to