David Trezege je ime koje je zauvek urezano u istoriju Juventusa. Francuz argentinskog porekla, čije su partije na terenu u Torinu bile sinonim za hladnokrvnost u šesnaestercu, znao je da pravi razliku u trenucima kada je najviše bilo potrebno.
Danas, posle povratka u Buenos Ajres, Trezege razvija projekte za River Plejt i razmišlja o sportskim i marketinškim inicijativama, ali uspomene na Staru damu i dalje su mu vrlo žive.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
“Čujem stalno priče o algoritmima, ali u Juventusu sam naučio jednostavniju lekciju: jedino što zaista važi je pobediti. A ako si napadač, jedino što važi je postizati golove i pobeđivati“, kaže Trezege u intervjuu za Gazetu delo Sport.
Za Trezegea, Juventus, Torino i Italija uvek su ostali dom.
“Zamislite, Marćelo Lipi je, posle godinu dana koliko sam bio u Juventusu, hteo da me pošalje u Inter u zamenu za Kristijana Vijerija. Kasnije se predomislio i cenio me. Na kraju sam ostao 10 godina. Nije to svima dato”, ponosno ističe Francuz, najbolji strani strelac u istoriji Bjankonera sa 171 golom.
Leto 2004. bilo je najbliže da David napusti Juventus.
“Najkritičniji trenutak bio je 2004. Nisam mogao da se dogovorim oko produženja ugovora. Mođi je, sasvim opravdano, štitio interese kluba. Ali nisam zaboravio šta mi je rekao kada sam potpisao 2000. godine, nekoliko dana pre gola Italiji u finalu Evropskog prvenstva: ‘Napadač Juventusa mora da pogađa da bi zarađivao’. Sasvim tačno. Tako da kada sam dostigao 100 golova, tražio sam povećanje plate. Mođi je bio u iskušenju da me proda Barseloni. Ključnu ulogu je imao Fabiko Kapelo. Fabio me je pozvao da ostanem, iako je tada još bio u Rimu… Zaista, nisam mu baš verovao, ali sve je na kraju ispalo dobro. Imali smo sjajan tim i mislio sam da će biti lakše osvojiti Ligu šampiona sa Juventusom. Umesto toga, 2006. slavila je Barselona”.
Posle svega, ne kaje se što je ostao u Torinu.
“Nimalo. Ponosan sam čak i na to što sam sa Juventusom igrao u Seriji B posle Kalčopolija. Fudbalski sam izgubio godinu dana, ali sam dobio ljubav navijača i kluba – to je vrednije. U Seriji B je sve bilo čudno: svaki meč je bio nacionalna proslava za protivnike”.
Ako se osvrnete na pregovore sa Juventusom?
“Zidan i Dešan, sa kojima sam osvojio Svetsko prvenstvo sa Francuskom, savetovali su me da dođem u Torino. Pre potpisivanja me je pozvao i Platini. Svi su mi rekli isto: ‘Davide, ovde će ti suditi po golovima’. Posle uspeha sa Monakom, osećao sam potrebu za takvom izazovom. Zizu mi je mnogo pomogao na početku, stalno me vodio u svoj omiljeni restoran”.
Da li se i danas napadači Juventusa mere po golovima ili su vremena drugačija?
“Istorija Juventusa se ne menja. Od napadača se traže golovi da bi se pobedilo. A od kluba se traži skudeto, koji iz nekog razloga nedostaje poslednjih šest godina. Previše”.
Više razočarani Dejvidom koji je dao sedam golova ili Opendom sa dva?
“Očekivao sam više i od Dušana Vlahovića. Ove godine se povredio, ali je već petu sezonu u Torinu i još se ne zna da li je zaista pravi broj devet za Juve. Bio sam super optimista kada je došao iz Fiorentine. Delimično zato što je Srbin i imao sam sećanje na Darka Kovačevića, koji je bio prava zver na terenu. I delimično zato što je Vlahović brz, fizički jak, sa dobrom tehnikom i puno je postizao u Firenci. Ali dres Juventusa je druga priča. Ako se još o njemu priča kao o obećanju, nešto nije u redu”.
Juventus razmišlja o produžetku ugovora Vlahovića.
“Ne ulazim u te diskusije, fokusiran sam na River. Uzeo bih Levandovskog besplatno, čak i sa 37 godina. Druga kategorija, jedan od poslednjih pravih devetki zajedno sa Halandom. Leva možda više nema stari fizički kapacitet, ali u Barseloni je postigao 14 golova iako nije uvek igrao. Jak je, pametan. Levandovski bi u Juventus došao znajući šta se od njega očekuje: golovi. Ako bi bilo moguće, ja bih ga lično doveo u Torino”.
Navijači su odbacili Dejvida i Opendu, a vi?
“Dejvid je igrao u Lilu, gde je važno dobro igrati, a ne pobediti po svaku cenu. Brzo se prilagoditi Juventusu nije lako. Sada je upoznao Seriju A, saigrače i Spaletija. Momak ima kvalitet. Dejvid je napravio samo jednu veliku grešku: obećao je 25 golova. Glupost koju sada plaća. Openda? Poznajem ga još iz Lansa. Brz je i dobar, ali se nije nametnuo u Lajpcigu. A to nije Bajern“, poručio je David Trezege.
Bonus video:



momcilo
Loša procena ocigledno Dusan nista nije napredovao toliko godina