Uprkos činjenici da živimo u 21. veku, problem rasizma i danas je rasprostranjen po svetu, pored konstantne borbe za ravnopravnost. Predsrasude vezane za razlike nisu zaobišle ni sportska bojišta, gde smo se i pored brojnih akcija nagledali mnoštva neprikladnih scena.
Nažalost, rasizam nije zaobišao ni Srbiju, mada je diskriminacija po ovom osnovu značajno manja i ređa nego u većini Evropskih država. Iako su superligaši poznati kao srdačni, a superligaška scena otvorena za sve narode i nacije, postoje i ne baš prijatni primeri, a poslednji stiže iz Voždovca.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
Bivši igrač Zmajeva, Ajzak Kvabena Artur, tvrdi da je imao loš tretman u klubu iz Zaplanjske ulice i da je bio rasno motivisan.
“Mogao sam da idem na trening, ali su mi davali samo prljav dres, dok su ostali dobijali čiste dresove. Radili su to jer su znali da idem. Oni ne poštuju Afriku”, rekao je vezista iz Gane za Puls Sport.
Osim toga, doživeo je povredu, a Voždovac je odbio da mu pomogne oko oporavka. Da situacija bde gora, istovremeno su u Zaplanjskoj pripremali raskid ugovora, piše isti izvor za koji je govorio Artur.
“Imao sam veoma loš tretman“, dodao je 19-godišnji vezista.
Artur je u Voždovac došao iz Berekum Čelsija iz Gane, a doveden je u prvi tim. Ipak, ubrzo je prekomandovan za omladince, za koje je igrao šest puta u Omladinskoj ligi Srbije.
„Kada sam otišao u Voždovac, mislim da je bila zima. Nije bilo lako, je je bilo veoma hladno, ali mlad dečak pokušava da napravi život za sebe, znao sam šta želim. Morao sam da se adaptiram“, rekao je Artur.
Vezista je naveo i svetle primere u Srbiji. Konkretno Partizan i Crvenu zvezdu, koji imaju nekoliko igrača sa afričkog kontinenta.
“Partizan i Crvena zvezda nisu takvi, imaju više tamnoputih igrača u timu, ali nisu nikada bili loši, već poštuju takve ljude. Imam i prijatelje tamo, uvek su pitali kako mi je”, zaključio je Artur.
Internacionalac iz Gane trenutno igra za Šafhauzen, u kom je na pozajmici iz Bazela. Artur je uspeo da prođe probu u Švajcarskoj i dobije ugovor po odlasku iz Voždovca, pa je poslat na kaljenje u redove drugoligaša.
Podsetimo, poslednji slučaj rasizma na srpskim terenima je viđen na utakmici Čukaričkog protiv Fiorentine u Ligi konferencija, kada je navijač sa tribina uvredio Ibrahima Endiaja.
Bonus video:



Petar Markovic
Koja budalaština, kako ga nije sramota da ovo izjavi
Momcilo
Klasika kada nece da ostane u klubu,ne radi ovo samo Vozdovac nego dosta jos nasih klubova!!!
Ivan Banjac
Ako je ovo stvarno tako onda Vozdovac moze ozbiljnih problema da ima zbog ovoga!!!
jelenamilosevic540
Zato sada ih lepo tuzi i nauci ih pameti
brankostupica
Nešto mi ova priča ne pije vodu
andrija.djulovic
Ne mogu da verujem da je imao tako loš tretman u Voždovcu a ako je to istina moramo se zapitati kako oni misle da im strani igrači dolaze ako će ih tako tretirati.
Goran Munic
Nije to rasizam sigurno, nego nema se para za prasak, to je pravi razlog
kluka4002
Ahahahaahah pa možda kontaku crn on crn dres ,salu na stranu ne mislim da nešto rade namestno ovo mi je bas bezveze