Mini-pripreme reprezentacije Srbije počele su u Pioniru. Kreće da se stvara osnova za sve ono što čeka srpsku košarku u narednom periodu. Za početak, utakmice 2. i 6. jula, protiv Švajcarske u gostima i Bosne i Hercegovine na domaćem terenu, koje će mnogo značiti za dalji tok kvalifikacija.
O svemu tome pričao je Dušan Alimpijević okupljenim predstavnicima sedme sile, ali počevši od činjenice da će Nikola Jokić igrati za reprezentaciju tokom leta.
“To uopšte nije bilo upitno“, kaže selektor. “Od prvog dana komunikacija sa njim ide u tom smeru. Nikada nije pravio probleme. Vrlo jednostavna priča od samog mog početka na mestu selektora. Svaki put kad bude mogao od obaveza prema klubu, biće uz reprezentaciju. On je čovek kojeg reprezentacija čini srećnim, ispunjenim, uživa u svemu ovome… Nebrojeno puta su to pričali i drugi selektori. Evo, sada možemo da vidimo kako se ponaša i da je to na najvećem nivou. Otuda nema dileme da je to čovek koji treba da bude kapiten Srbije.“
Upitan koliko njemu, kao selektoru, znači kada se Jokić javi tokom sezone i kada prvi dođe na pripreme.
“Meni znači svaki igrač koji se javi. Imam utisak da kreiramo vrstu slike da je došao Jokić i da ne treba ništa drugo da se radi. To je daleko od istine. A pre svega on nije čovek koji bi voleo da se tako priča i gleda. Nikad se nije dešavalo da jedan čovek spašava svet. Jeste najbolji igrač sveta sa nama, svakoj zemlji bi bila čast da ima takvog u redovima i mi to osećamo. Ali, svi igrači koji su se odazvali za julske prozore zaslužuju poštovanje. Vidim da se pozitivna atmosfera kreira, to nam je mnogo važno. Toliko je naporna i dugačka sezona da ništa osim poštovanja ovi momci ne zaslužuju.“
Reprezentacija je počela sa treninzima. Alimpijević ističe koliko je zadovoljan trenutnom formom. Ali, selektor je pričao
“U svakim prozorima sam naglasio da smo mi u tom trenutku okupili najbolji mogući sastav. To znači da svi koji su bili dostupni, odazvali su se bez dileme. O izostancima nećemo da trošimo vreme. I sada je ovo najbolji mogući sastav. Dobro je izgledalo. Samo da nas zdravlje posluži.“
Javnost odmah računa da su dve pobede unapred upisane protiv Švajcarske i Bosne i Hercegovine, ali…
“U ljudskoj biti je da otpisujemo protivnike, iako nas je prošlost naučila nešto drugačije. Uoči prvog prozora, protiv istih rivala, podsetio sam da je Srbija ne tako davno gubila od te Švajcarske. Pa onda da se setimo naše prve utakmice gde smo gubili 23 razlike a onda uz karakter i ekstra potrošnju se vratili. Zaista mislim da ne postoji razlog zašto bismo nekoga otpisali. Jesmo Srbija, jesmo košarkaška sila kojom se smatramo, ali nas je prošlost naučila nešto drugo. Sa mnogo poštovanja moramo da uđemo u sve utakmice.“
Klupska sezona u nekim zemljama i dalje traje.
“Ljudi ne mogu da ne vuku manje ili veće povrede koje moraju da saniraju usput. Više puta sam izneo kritike na račun lige koju moj klub igra. Nije humano za igrače da se direktno iz lige priključujemo reprezentaciji. Iako je postojao model da makar imamo nedelju-dve više za odmor i svežiji dočekamo pripreme.“
Bogdan Bogdanović neće učestvovati u ovom prozoru.
“Sa svima sam na vezi, ne samo sa Bogdanom. Tu su i Petrušev, Gudurić, Topić, Micić, Milutinov… Na njima je, zbog vremena koje nije dugačko. Bogdan u Americi mora da završava posao oko budućnosti i kluba. Nisam siguran koliko će biti dostupan.”
Alimpijević je objasnio da se spisak od 18 imena koji je objavljen na sajtu razlikuje od onog koji je prijavljen FIBA, od 24 igrača.
“Posle toga nema promena. Ovo je specifična situacija. Moramo da budemo korektni prema ljudima. Da ne objavimo 24 imena zvanično, pa da im posle nekoliko dana kažemo da nisu tu. Imaju svoje treninge, odmore, pripreme… Odlučili smo da šestorici odmah kažemo da ćemo ih zvati naknadno ako bude potrebe. I bilo je, Vasilije Micić je potvrdio da ne može da bude u ovim prozorima.“
Selektor je objasnio odsustvo Micića:
“On ima neke svoje zdravstvene stvari koje treba da reši po završetku sezone koja još traje.”
Atmosfera reprezentacije je sjajna, to se vidi:
“To čujem od njih – šta god da je bilo na poslednjim prvenstvima, osećaju potpuno drugačiju dozu emocije i pozitivnog naboja. Svi oni drugačije nose majice ili dresove reprezentacije nego klupske. Hiljadu puta je to rečeno, ali je najveća istina – ko god da je prisutan ovde, potpuno je drugačija doza ponosa i emocije.“


