Andreas Zaglis, generalni sekretar FIBA, sada već tradicionalno organizuje konferenciju za medije kojoj prisustvuju novinari širom sveta. Naravno, moglo je da se pretpostavi da će glavna tema biti potencijalni ulazak NBA u evropsku košarku, o čemu je Meridian sport prvi pisao, ali i odnos sa Evroligom, planovi za budućnost, 3×3…
Prvi čovek krovne košarkaške organizacije, naravno, napravio je presek stanja u prethodnoj godini koja je, kao što je rekao, bila puna rekorda.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
„Sa strane muške košarke imali smo fantastične kvalifikacije za Olimpijske igre, verovatno najbolje u istoriji. Same Olimpijske igre su bile najbolje. Brojni rekordi su oboreni u Parizu, pre svega prodatih ulaznica čime je preskočena Atlanta 1996. iako je bilo 40 utakmica manje. To je svakako uspeh naših igrača, ali i organizatora“, rekao je Zaglis i u istom ritmu nastavio:
„Na parketu vidite da se razlika smanjuje, favoriti gube, a ono što smo videli u prozorima, sada se potvrdilo i na Igrama, da doslovno svako može svakoga da pobedi. Imali smo fantastičan prozor u februaru, izjednačavanje kalendara…“
Što se žena tiče, kaže Zaglis, ovo je zlatna decenija, gde je 2022. na SP u Australiji košarka mnogo profitirala, dok je u kvalifikacijama za OI u februaru viđeno 13.000 navijača u Antverpenu što je rekord timskih sportova.
Klupski, FIBA se takođe širi, sada postoje tri Lige šampiona – u Evropi, Americi i Aziji, dok je na Interkontinentalnom kupu prvi put bilo zastupljeno svih pet kontinenata. A pomenut je i Beograd, odnosno fajnal-for evropske BCL igran na LED parketu.
„To je FIBA inovacija koju su prihvatili brojni klubovi“, dodao je Zaglis, prezadovoljan i rastom na društvenim mrežama, kao i 3×3 basketa.
Onda su došla na red pitanja. I prvo – koliko je NBA ozbiljna što se tiče ulaska u Evropu i koja je FIBA uloga u tome?
„Ovo pitanje treba da se postavi NBA. Mogu da kažem da, kao što ste čuli iz NBA, postoji jasan interes i postoje diskusije sa FIBA. To je deo našeg posla, naravno. Imamo razgovore i sa Evroligom. Nama je važno da FIBA ima veoma konstantan pristup, želimo rast sporta i da zaštitimo osnove ekosistema, ne samo zbog košarkaških pravila i kalendara, već zbog poštovanja reprezentacija i nacionalnih liga. Imamo veoma dobro razvijen sistem domaćih liga i štitimo rad ne samo nekoliko klubova, već 600 timova, piramidu koja je odvela FIBA košarku dovde. Narednih meseci ćemo se time još baviti. Probali smo da svi budemo zajedno. Naš posao je da imamo ozbiljne razgovore sa našim NBA partnerima.“
Zanimljivu i veoma važnu temu pokrenuo je novinar iz Francuske. Mnogo internacionalnih igrača prelazi Atlantik i odlazi u NBA i NCAA, a klubovi iz Evrope se s razlogom bune da ne postoji dobar sistem finansijske kompenzacije za one koji grade te igrače…
„Postoje dva nivoa ove teme – igrači koji odlaze u NBA i oni koji idu u NCAA. Ovo prvo duže na našem radaru, a drugo je okruženje koje se menja. Što se NBA tiče, to je deo razgovora i sa evropskim ligama, ULEB ima sjajan odnos sa FIBA. Zabrinuti su. Razgovarali smo o tome i sa EKA. Kada se radi o NBA, to je deo kolektivnog ugovora, postavljena je suma koja je jedna strana medalje. Naravno da smo svesni da novi klub može da plati određeno obeštećenje, ali šta je sa ostalima gde igrač pređe? Tu moramo da napredujemo, to nam je na radaru, da vidimo šta FIBA može da uradi da naši klubovi dobiju dovoljno od igrača koji mnogo zarade u NBA. To je deo našeg razgovora sa NBA već dugo. Da ne zaboravimo, sada je bio novi kolektivni ugovor i novi TV ugovor. Sada je to dobra pozicija za pregovore.“
Zaglis se onda okrenuo problemu sa novim NIL pravilom u NCAA, gde sada i koledž igrači dobijaju novac.
„Ovo je rastuća briga mnogih. Imamo novu grupu eksperata koji se bave tim pitanjem. Problem je za muškarce, ali i za žene. Predlažem da pogledate FIBA migracioni raport. U Americi imamo 806 dečaka koji nisu iz SAD i 828 devojaka! Moramo veoma pažljivo da gledamo taj trend. Rast nije uvek nešto za brigu, za neke je dobar korak, ali za brojne nije. Za kvalitet naših liga svakako nije dobro, nije ni to što neki klubovi ne dobijaju obeštećenje, dok i igrači nemaju stabilnu akademsku stranu već odlaze zbog finansija. Imamo FIBA – NCAA razgovore. Ali, mi smo sekundarni regulator ovde, primarni je NCAA. Moramo da štitimo FIBA ekosistem bez da stavljamo katanac igračima. Na proleće ćemo o ovome razgovarati.“
Što se sudijskih pravila tiče, Zaglis je upitan da li će promeniti da treneri imaju više čelendža od jednog, koliko je sada u FIBA svetu.
„Razgovaramo o tome. Razmatramo kako se ovo pravilo koristilo u poslednjih godinu i po dana, a istovremeno dobijamo dosta reakcija od navijača koji kažu da se igra suviše usporila. Iz liga koje daju više čelendža, dobijamo još više pritužbi, da utakmice traje i dva i po sata. Moramo da nađemo balans između dobrog produkta za navijače i ispravnosti nekih odluka. Lično, ne mislim da ćemo previše proširiti ovo pravilo.“
Iako nema konkretno veze sa FIBA, činjenica je da se evropska košarka širi na Srednji Istok. Dubai igra ABA ligu, Abu Dabi će biti domaćin fajnal-fora Evrolige…
„Ne mogu da komentarišem to oko fajnal-fora jer nije zvanično, ne bi bilo fer. Što se tiče drugih projekata, osećam, veoma snažno, da ima mnogo potencijala u Evropi koje nismo iskoristili. Košarka u Evropi ne koristi koliko može i to je činjenica. Ne optužujem nikoga. Nismo uspeli da dođemo do pravih vrednosti Evrope, bez obzira što najjače takmičenje ima širi kalendar u poslednjih osam godina. FIBA je to pokazala otvaranjem novih tržišta u Evropi, ima mnogo toga boljeg ovde nego da se ide van kontinenta. Postoji mnogo apetita u centralnoj, severnoj i zapadnoj Evropi za košarkom, a tu ne profitiramo. Svetski šampion je Nemačka, Francuska je igrala finale OI, a imamo utakmice u Londonu koje nisu iz top lige. Da ne pričam o Skandinavcima i Poljacima, ekonomije koje su jake kao i Češka i Mađarska. Nismo u Rimu, ili u drugim velikim gradovima u Evropi. Ako me pitate, to bi trebalo da bude fokus evropske košarkaške porodice! Zato sam pozdravio izbor FIBA Evrope da naredna tri fajnal-fora Evrolige žena održi u Saragosi. Moramo da osnažimo naš proizvod. Iskreno, ne vidim to (ka Istoku, prim. aut) kao proširenje, već kao oportunizam. Ako se desi, samo se nadam da će igrači dobiti veće plate od toga.“
Kako su predstavnici medija na ovoj konferenciji dolazili sa svih strana planete, a priča se o košarci, logično je bilo da tu budu i novinari iz Srbije. Sa pitanjem – kako bi FIBA reagovala ako bi, o čemu Nebojša Čović, novi predsednik KSS često priča, bila osnovana jaka Prva liga Srbije?
„Ako se ovo desi moj odgovor će biti – konačno! Šampion bi naravno imao pravo da se takmiči u BCL. U kojoj fazi, zavisi od rankinga, ali Srbija napreduje svake godine. Nema dileme da je jaka srpska liga preko potrebna.“
Za domaćinstvo Evrobasketa 2029. godine se prijavilo osam država. Zaglis kaže da podržava apsolutno da se EP igra u četiri države, jer to pomaže da se rasprostre sport i daje rezultate.
„Imamo više federacija koje mogu da organizuju, to je pozitivno iskustvo iz prozora, a i vlastima se isplati. Mogu da kažem da će igrači imati jedan dan više za odmor na sledećem Evrobasketu. To će nas mnogo koštati, ali investiramo u igrače.“
Situacija se, za sada, neće promeniti što se tiče Rusije i Belorusije, kaže Zaglis. Takođe, ističe važnost ženske košarke u koju se mnogo ulaže.
„Za nas su prve tri godine bile povećavanje broja, više trenera i sudija, sada moramo da se fokusiramo na kvalitet. Pariz je bila fantastična platforma za žensku košarku, sa preko 20.000 ljudi na tribinama u proseku. Sada investiramo u trenere, želimo da dame vode više muških klubova. Imamo više sudija žena na Igrama, naš odnos sa VNBA napreduje i koračamo ka tome da imamo najbolje igračice u Nemačkoj na SP 2026. Neke zvezde u ženskoj košarci su veće od muških. Ako ženska košarka ne raste i približava se muškoj, nećemo postati lideri u sportu, što je vizija.“
Olimpijske igre u Los Anđelesu pomerene su za mesec dana ranije nego uobičajeno. Samim tim, kvalifikacije za Igre su smeštene neposredno po završetku sezone u NBA. Tesno je, priznaje i Zaglis.
„To je prozor koji MOK daje organizatorima. Da, to smo identifikovali kao problem zajedno sa NBA. O tome pričamo sa MOK i domaćinom. Nemamo drugu opciju, ne možemo kasnije, niti ranije, jedino tada. Već sam informisao evropske lige, uskoro ću i svetske. Razgovor sa NBA je tu, ne očekujem baš promene rasporeda, ali ako su dva-tri dana u pitanju… Do sada smo lepo sarađivali. Da ne pričamo da bi LA Klipersi mogli da igraju finale, što je san svakog navijača tamo, u dvorani koja je domaćin Igara! Trebalo bi ipak reći da pola NBA lige završava sezonu u aprilu, samo dva tima dođu do finala, a tamo su možda tri-četiri igrača koja bi bila u kvalifikacijama. Lično se brinem više za evropske lige, da završe nedelju dana ranije. Biće tesno, ali dobro je što pričamo o ovome u decembru 2024“, dodao je Zaglis.
Bonus video:
stefan.zvicer
Ne znam, nije mi jasno, čudno mi je pa se baš pitam zašto gledaju ka Bliskom istoku
vanicdusan01
Ono što FIBA treba da uradi jeste da natera NBA da adekvatno plati igrače iz Evrope da evropski klubovi dobiju adekvatno obeštećenje a ne neku crkavicu.