Tokom utakmice Efes – Partizan, kamera je nekoliko puta bila uperena u Ćusa Buena, prvog operativca Evrolige. On je i ostao u Istanbulu, gde se večeras igra derbi između Fenerbahčea i Reala.
Međutim, nije to osnovni razlog zašto je izvršni direktor Evrolige stigao na Bosfor. Desiće se i sastanak sa Džordžom Aivazogluom, rukovodiocem u NBA Evropa, povodom nastanka novog takmičenja na Starom kontinentu i potencijalne saradnje dve organizacije.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
Bueno je za Atletik rekao da je je otvoren za sve opcije — od spajanja sa budućom evropskom ligom NBA do toga da NBA kupi udeo u Evroligi.
„Mislimo da je sve na stolu“, rekao je Bueno. „Znam šta NBA donosi na sto i znam da NBA želi da upravlja ligom. Hajde da razgovaramo. Ako to ima smisla za timove, zašto da ne? To ćete čuti od mene. Ako ima smisla, zašto da ne? I ovo ima smisla. Sve je na stolu. Ali mora imati smisla — iz poslovnih razloga, iz košarkaških razloga — i mislim da je prerano da se definiše, jer prvo želim da čujem NBA. Ali otvoreni smo za svaki scenario.“
NBA je u međuvremenu tražila investitore za potencijalne franšize širom Evrope, sa ulaznim naknadama između 500 miliona i milijardu dolara. Među zainteresovanima su Public Investment Fund za tim u Londonu, Qatar Sports Investments za Pariz, kao i RedBird Capital koji želi tim u Milanu.
NBA takođe pokušava da privuče postojeće klubove Evrolige poput Real Madrida i Fenerbahče, koji još nisu produžili licence za narednu sezonu. Ipak, Bueno veruje da će ostati u Evroligi.
„Ne vidim zašto ne bi, jer čak i ako u budućnosti postignu dogovor sa NBA, kada dođe do partnerstva, mogu otići tamo“, rekao je. „Ali pretpostavljam da će obnoviti licencu, jer ističe krajem juna, a mi moramo da nastavimo, zar ne? Počećemo sledeće takmičenje, sledeću sezonu. Ako NBA dođe, već smo rekli da treba da razgovaramo. Ako su prikupili novac — a verujem da jesu, jer je (zamenik komesara NBA) Mark Tatum to rekao — razgovaraćemo. Mislim da ćemo postići dogovor. Ako ga postignemo, savršeno. Ako ne, imamo plan.“
Taj plan Evrolige za budućnost, koji promoviše Bueno i koji je, kako kaže, odobrio odbor, uključuje prelazak 13 ključnih članova sa obnovljivih licenci na trajne franšize, kao i proširenje. Rekao je da bi liga mogla da doda još pet franšiza u naredne tri godine. Već sada, prema njegovim rečima, sedam timova i jedan grad pokazali su interesovanje.
Bez obzira na to šta će se desiti sa NBA, rekao je da liga mora da se menja. Bueno je naveo da već radi na poboljšanju odnosa sa FIBA — dve organizacije se ranije nisu slagale, a FIBA sarađuje sa NBA na evropskoj ligi — kao i sa domaćim ligama, jer želi da spreči fragmentaciju košarkaškog sistema na kontinentu.
„Ako dođu, naša preporuka svim klubovima je: sednite zajedno i razgovarajte sa NBA i investitorima i svime što donose na sto“, rekao je. „Sednite i pokušajte da vidite kako možemo da se spojimo, sarađujemo, kako god želite da to nazovete, i da stvorimo najbolji mogući košarkaški sistem i najbolju ligu. Jer verujem da, ako imamo podelu — jedan tim ovde, drugi tamo — to neće biti dobro ni za koga.“
Ipak, njegov „idealni scenario“, kaže Bueno, jeste da se NBA spoji sa Evroligom, stvarajući jednu veliku ligu koja bi spojila njegove franšize sa desetak timova koje NBA planira. Takođe je otvoren i za mogućnost da NBA kupi Evroligu i da se tako ujedine.
Bueno je dobro upoznat sa NBA i njihovim planovima. Radio je kao NBA izvršni direktor više od deset godina u Evropi, sve do 2022. Tokom tog perioda učestvovao je u pokušajima da se NBA proširi na Evropu.
„Mislim da mogu biti neka vrsta lepka, jer poznajem obe organizacije“, rekao je. „Postoji poverenje među nama. Ako nešto kažem, to i mislim. Obe strane će pregovarati i obe žele najbolji dogovor za svoje partnere. Moramo svi da pobedimo. Ako neko pobedi u pregovorima, ali se to ne sprovede kako treba, onda to neće funkcionisati. Dakle, nije stvar samo u dogovoru, već i u onome što dolazi posle — kako to učiniti uspešnim. Jer ako ne, mnogi ljudi koji ulažu vreme, resurse i novac izgubiće sve to. Zato je važan ceo proces, a ne samo dogovor. I mislim da obe organizacije mogu mnogo da pomognu jedna drugoj.“
Bonus video:


