Ibon Navaro je stigao u Beograd tokom popodnevnih časova u subotu i odmah se bacio na posao. Obavio je prve razgovore sa ljudima iz kluba i započeo novu odiseju u Beogradu. Španski stručnjak je preuzeo Zvezdu sa željom da uspostavi sistem koji će davati rezultate. Posle četiri godine u Malagi, izabrao je crveno-bele kao naredni stepenik u karijeri.
“Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Za mene je biti deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji nego i u Evropi, sjajna prilika. Organizacija je sjajna, ljudi su sjajni i svi mi pomažu da se što bolje adaptiram. Imam samo reči hvale do sada”, počeo je Navaro razgovor za klupski sajt.
Objasnio je Španac kako je odlučio da Zvezda bude njegov novi klub.
“Odlučio sam da napustim Malagu u poslednjoj nedelji regularnog dela, u Vitoriji. To je bio petak. Mislim da sam već u nedelju pozvao svog agenta i rekao mi je da postoji interesovanje Zvezde. Bio sam iznenađen, jer nisam očekivao tako nešto. Od tada sam morao da završim sve u Malagi. Tamo sam proveo četiri lepe godine i imam prelepe uspomene. Međutim, imao sam osećaj da je vreme da otvorim nova vrata i ne vidim nijedno bolje mesto od Beograda i Zvezde za tako nešto.”
Veoma dobro je upoznat u značaj igre pod obručima u našoj državi.
“Postoje zemlje gde je košarka više od sporta, gde je religija. Srbija je jedna od njih. Svima je poznat rivalitet koji postoji u Beogradu i kad gledaš utakmice, poželiš da budeš tamo. Osećaj da si kao navijač tamo sigurno je neverovatan, a kamoli kada si trener. Živeti u mestu gde je košarka više od sporta sigurno je izuzetno iskustvo.”
Svestan je da su očekivanja velika, ali ističe kako se raduje izazovima.
“Ne verujem u pritisak u sportu. Pritisak je kada čovek mora da prehrani porodicu. Ako ne zaradi novac, porodica neće imati šta da jede. To je pritisak. Ovo se više odnosi na kontrolisana očekivanja, emocije, poruke i osećanja. Taj pritisak je dobrodošao za mene.”
Utisak je da Navaro ima poseban odnos prema igračima – da je posvećen radu sa njima na više nivoa.
“Kad si sa nekim deset meseci, onda postaneš porodica, jer prolaziš kroz mnogo teških i lepih trenutaka. Moraš da znaš način kako ćeš se nositi s tim. Ja verujem u pristup u kojem mislim da treba da uverim ljude da se ponašaju u skladu sa kulturom, vrednostima i principima, pre nego što zahtevam da nešto moraju da urade samo zato što sam ja tako rekao. Bolje je da izgradimo zajedništvo kroz iste vrednosti i principe, koji će uticati na odluke i ponašanje igrača i trenera.”
Stil košarke će zavisti od igrača, a između redova je najavio da bi mogao da prenese stil iz Unikahe, pogotovo što je video Zvezdu kako igra u sličnom ritmu prošle godine.
“Moraš da igraš košarku koju tvoji igrači mogu da igraju. Ovaj tim je prethodne sezone igrao na taj način. Kada su izgledali na taj način, igrali su najbolju košarku. Pričao sam sa Milošem o tome, o filozofiji koju kao klub želimo da imamo. Imamo ideju. Kao što sam rekao, moraš da igraš na način na koji igrači mogu da igraju. Trenutno smo u momentu kada tražimo prave igrače i ljude koji će to uraditi. Ne samo prave igrače, već i prave osobe. Još smo u tom procesu. Ne možemo da razmišljamo toliko unapred, već moramo da budemo fokusirani na sadašnji trenutak i aktuelne situacije, a to je pronalaženje igrača kojima ćemo zatvoriti roster. Nakon što to završimo, fokusiraćemo se na najbolji način da budemo uspešni.“
Stručni štab ostaje gotovo isti, samo što dolazi njegov sunarodnik iz Španije.
“Većina njih je odavde, iz kluba. Oni poznaju bolje od svih ABA ligu, srpsku ligu i Evroligu. Znaju klub, navijače, kulturu, kao i segmente koji treba da budu bolji, ali i one koje treba da zadržimo. Doveo sam jednog pomoćnog trenera, sa kojim radim još od Mursije, ali sam uveren da treba raditi sa ljudima iz kluba.”
Prvi izlazak u Arenu, gde je postao šampion FIBA Lige šampiona, već zamišlja.
“Ne mogu da dočekam taj trenutak. To će biti neverovatno iskustvo, a to je jedan od razloga zašto sam napustio zemlju, porodicu i mnogo toga kako bih bio ovde. Nisam ovde došao da bih provodio vreme, već sa ciljem da se takmičim, radim posao i uživam u atmosferi. Da damo sve od sebe!”
Cilj Navara je više nego jasan.
“Plan nam je da uspostavimo sistem u kojem će svaki igrač, trener i zaposleni u organizaciji imati osećaj važnosti za sve ono što rade. Sve kako bismo bili uspešni, posebno igrači na terenu. Ali to zahteva vreme i trudićemo se da to uradimo što bolje. Nemamo mnogo vremena, postoje i FIBA prozori, ali kultura je nešto što možeš postaviti ranije, kroz razgovore pre početka sezone, i sa tim počinjemo ovog trenutka.”
Van košarke, opušten je i nasmejan, a istovremeno i vrlo inspirativan.
“Volim da čitam, gledam filmove i serije. Ali, onog trenutka kada sezona počne, nema mnogo vremena za bilo šta drugo. Mišljenja sam da moraš da radiš te stvari i tokom sezone, posebno da gledaš filmove koji mogu da te inspirišu, jer nekada nije najbolji način da priđeš igraču kroz košarku, već kroz filmove i neke priče o gradu, zemlji, klubu ili kroz životne priče o nekim poznatim ljudima. Time ćeš bolje poslati poruku. Košarka nije posao, već način života.”



relja
Ali da budem realan, navijaci kod nas nemaju bas puno strpljenja. Ako ne krene dobro odmah, sve ove price o sistemu ibrzo padnu u vodu. Tako da, sve je to lepo, ali rezultati ce jedini pricati na kraju.