Često se u sportu kaže da tradicija postoji da bi se srušila. A kada traje duže od 40 godina, postane praktično pravilo. Više od četiri decenije finalne borbe za titulu bile su nezamislive bez Crvene zvezde ili Partizana.
Štaviše, od osamostaljenja Srbije samo su večiti rivali osvajali titulu – i jedni i drugi po devet puta. Ipak, došlo je vreme da se sruši i ta tradicija, a za istorijski preokret u Nišu postarali su se subotički Spartak i FMP iz Železnika.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
Ekipa iz Dudove šume iznenadila je Crvenu zvezdu i košem Olivijea Henlana u poslednjim sekundama izborila drugo uzastopno finale Košarkaške lige Srbije. Sa druge strane, Panteri su nadigrali Partizan u meču u kojem su kontrolisali dešavanja na parketu praktično od prvog do poslednjeg minuta.
Istoriju su, dakle, već ispisali, a sada su i jedni i drugi na korak od trofeja. Trener FMP-a, Saša Nikitović, istakao je da se priprema za finale ne razlikuje mnogo od prethodnih utakmica i da je ekipa potpuno okrenuta Subotičanima.
“Subota je bila radna, u fazi odmora pre podne, trening uveče, priprema, sastanci… Kao i pred svaku utakmicu, ništa drugačije i neobičnije. Fokus je na utakmici, protivniku i to je to,” rekao je Nikitović za Meridian sport.
Trener FMP-a osvrnuo se i na drugo polufinale, u kojem je Spartak eliminisao Crvenu zvezdu, naglasivši da je subotički tim tokom cele sezone pokazivao kvalitet i stabilnost.
“Odigrali smo četiri utakmice ove sezone sa Spartakom. To je izuzetno snažan i iskusan tim, sa mnogo reprezentativaca i kvalitetnih stranaca. Zvezda je možda bila kvalitetnija individualno, ali je Spartak pokazao da je bolji i uigraniji tim od rostera koji je došao u Niš. Zvezda sigurno nije bila slaba, daleko od toga, ali je Spartak prikazao bolju igru. Na kraju je imao i više koncentracije, možda i sreće, da pobedi.“
Govoreći o sezoni FMP-a i plasmanu u borbu za pehar, Nikitović je ocenio da je ekipa već ostvarila veliki uspeh, bez obzira na ishod borbe za trofej.
“Rekao sam i pred Niš da je ovo kruna jedne dobre sezone. Ispunjeni su svi rezultatski ciljevi, ali i ciljevi vezani za razvoj igrača i davanje šanse mlađima na višem nivou iskustva. Naravno da bi osvajanje trofeja bilo prava kruna, ali i ovo što smo do sada uradili je fenomenalno.“
Posebno je apostrofirao značaj činjenice da će Srbija prvi put dobiti šampiona koji nije ni Crvena zvezda ni Partizan.
“To je veliki uspeh za oba kluba, ali i veliki neuspeh za ostale. Mogu da pričaju o drugačijim sastavima i rosterima, ali to ne umanjuje plasman Spartaka i FMP-a u finale. Ko god da pobedi, biće to istorijski uspeh, ali već i samo ovo što se dogodilo predstavlja istorijski rezultat za oba kluba.“
Iako iza sebe ima bogatu trenersku karijeru, Nikitović pred finale insistira na tome da emocije moraju da ostanu po strani.
“Fokusirani smo samo na utakmicu. Ne želimo da razmišljamo unapred šta bi značilo osvajanje titule, jer tada misli mogu da odu na sve strane i izgubi se fokus. Ovo je košarka puna emocija i kontakta, zato moramo da budemo maksimalno koncentrisani na ono što je ispred nas. Kad se utakmica završi, onda ćemo pričati o svemu ostalom.“
Nikitović je potom govorio i o trenerima sa kojima je sarađivao tokom karijere, među kojima su Duda Ivković, Duško Vujošević i Dragan Šakota, istakavši šta je od njih naučio pred najveće utakmice.
“Sa svima njima sam igrao velika finala – domaća prvenstva, kupove, evropska i svetska takmičenja. Najvažnije je da fokus bude na utakmici, detaljima, igri, protivniku i sebi. Svaka utakmica je bitna, a detalji određuju pobednika. Dobra priprema je 50 odsto uspeha, a posle toga je najvažnije da uđeš u meč mirne glave i sa puno koncentracije. Što kraće, što uže, što preciznije – širina odnosi koncentraciju. Pokušaćemo da budemo precizni u detaljima i malim stvarima.“
Za kraj, trener FMP-a osvrnuo se i na činjenicu da su i polufinale Spartaka i Zvezde, kao i duel njegovog tima protiv Partizana na Kupu Radivoj Korać koji je takođe održan u Nišu, rešeni u dramatičnim završnicama.
“Generalno se sve svodi na jednu loptu, jedan šut, pola poena. Možete da imate sezonu od 40 ili 50 utakmica, a opet sve stane u jedan posed. To je moja filozofija – jedna situacija može da odluči sezonu ili čak karijeru igrača i trenera. Uvek smo spremni za takve trenutke. Nadam se da ćemo i jedni i drugi doći do te jedne lopte, pa neka na kraju pobedi bolji,” zaključio je Saša Nikitović.
Bonus video:



lav
Bas tako to su utakkice pd velikog značaja za dobro i lose svih u klubu