Obradović iz Pionira poslao poruku Alimpijeviću i vratio film na teške dane: Duda uspeo da održi kult uprkos sankcijama, ne vidim ovde mnogo igrača…

Pionir je epicentar evropske košarke! I ranije je bio, ali danas je Rihterova skala na gornjoj granici. Željko Obradović je ušetao u kultnu dvoranu i zaradio gromoglasne aplauze prisutnih na jubilarnoj, 25. Beogradske košarkaške klinike Dušan Duda Ivković.

Reka košarkaških stručnjaka se ulila u Čarlija Čaplina 39, tako da je bilo teško pobrojati sve koji su došli da čuju predavanje novog trenera Panantinaikosa. Dušan Alimpijević je doveo kompletan stručni štab reprezentacije da sluša Željka, a prvi red su ispunile ljudi poput Luke Pavićevića, Olivera Kostića, Petra Božića… U Pioniru su bili još Branko Jorović, Milan Minić, Lazar Spasić, Nenad Čanak, Marko Barać, Stefan Birćević, Marko Boltić i mnogo drugi…

Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!

Posle uvodnog otvaranja, mikrofon je preuzeo Obradović, koji je želeo za početak da objasni značaj Ivkovića za srpsku košarku.

“Imao sam sreću da me pozove i da, praktično kao igrač, izgradim odnos sa njim, što mi je kasnije mnogo pomoglo u poslu kojim se danas bavim. Njegovi saveti i druženja sa njim neizmerno su uticali na mene. Znate da su tada bile sankcije, ali je uspevao da nas okuplja u Grčkoj, gde smo se vodili kao ol-star tim, a ne reprezentacija. Ta okupljanja omogućila su nam da preko Bugarske odemo na Evropsko prvenstvo i osvojimo zlato. Njegove zasluge za ta okupljanja, kao i strpljenje koje je pokazao u tom periodu, bile su od presudnog značaja. Imao je sjajne odnose sa ljudima u Grčkoj, ali je zahvaljujući svom autoritetu uspevao da održi kontinuitet u radu”, rekao je Obradović, a onda je pogledao prema prvom redcu i poslao poruku selektoru Srbije.

“Nadam se da ćemo nastaviti tim putem, a iskoristio bih priliku da se obratim Duletu Alimpijeviću, kojem želim mnogo sreće i uspeha u daljem radu”.

Imao je kritiku za igrače, koji za razliku od njegovog vremena, nisu previše zainteresovani da uče dodatno, da se edukuju.

“Ne vidim mnogo igrača da dolazi na seminare, a to bi im mnogo pomoglo da razumeju kako razmišljamo i na koji način prenosimo svoje ideje. Sećam se da je još 1987. godine Vlada Đurović održao izuzetno predavanje. Posebno sam zapamtio predavanje Kreše Ćosića. Sve što je tada govorio zapisao sam u svesku i tome se i danas vraćam, primenjujući njegove savete. Rekao je: „Kada imaš igrača koji može da igra jedan na jedan – iskoristi to.“ Isto važi i obrnuto. To je temelj moje košarkaške filozofije. Naravno, danas je mnogo toga drugačije zbog vremena u kojem živimo.

Zavšrio je Obradović priču iz prošlosti i usmerio se na sadašnji trenutak, na predavanje i konkretna primena znanja na delu. Momci u crvenom su istrčali na parket, a Željko je bio spreman na šalu, a razlog je bila crvena boja napadačke ekipe.

“Lepe boje ste izabrali, momci…”

Bonus video:

7 Komentara

    Treba propratiti svaku Obradovicevu rec jer tako se nekada stvarao kult srpske i jugoslovenske kosarke

    današnja generacija često misli da je dovoljno samo odraditi trening i utakmicu. Mnogo manje se radi na razumevanju same igre, a upravo to pravi razliku između dobrog i vrhunskog igrača.

    Ma lako je pričati da nema igrača, a gde su treneri da ih izvedu? Uvek je krivac neko drugi.

    Konačno neko da kaže istinu o radu i disciplini, fali nam te gladi danas.

    Podrška Alimpijeviću je na mestu, zaslužuje mir da radi sa reprezentacijom.

    Ima čovek pravo, mladi danas neće da sednu i uče, sve im je telefon u ruci.

    Nije pogrešio za igrače. Sve manje njih dolazi na ovakve seminare, a baš tu mogu mnogo da nauče o košarci.

Postavi odgovor