Vreme je za plej-of ABA lige i neka čudna simbolika poslednjeg kola

ABA liga, odnosno ligaški deo ovog takmičenja za sezonu 2018/19 se završio kombinacijom očekivanog i ne tako očekivanog raspleta kada su u pitanju suprotni krajevi tabele.

Plej-of će se igrati u sastavu ekipa kakvom je poodavno bilo jasno da će izgledati. Prošlogodišnja mala senzacija koju je napravio Mornar nije ponovljena i ove sezone pošto se Partizan vratio tamo gde mu je i mesto. No, pitanje je da li će Crno-beli uspeti i da nadmaše sebe i preko leđa večitog rivala odu u finale regionalnog košarkaškog takmičenja.

Bez obzira na činjenicu da je Partizan ove sezone bar po jednom pobedio svakog od tri preostala učesnika plej-ofa (Crvena zvezda, Budućnost, Cedevita), konkurenti, barem na paipru ipak imaju evidentno jače sastave. To je stanje stvari sa kakvim će Partizan morati da se nosi u nastojanju da se izbori za titulu u takmičenu u kojem je i dalje vladajući rekorder.

ABA liga: Partizan je pun optimizma, ali kakav je realan cilj? 

Prvi meč u okviru polufinalne serije u kojoj ćemo gledati najmanje dva nova Večita derbija se igra 23. marta, a sledeća dva uključujući i eventualni treći, u razmaku od po nedelju dana. Sve tri utakmice ove sezone su bile uzbudljive i manje-više neizvesne. Takođe, ni u jednoj nije viđeno više od 150 poena, a zanimljivo je da je Crvena zvezda u prethodne dve sezone pobedila u svim mečevima osim u dva koja su se igrala za trofej Kupa ,,Radivoj Korać”.

Budućnost ponovo sa Cedevitom, ali bez prednosti domaćeg parketa

Budućnost i Cedevita će upriličiti reprizu prošlogodišnjeg polufinala, s tim da su Zagrepčani sada u prednosti jedne utakmice više na svom terenu. Mada, kada su u pitanju Narandžasti, to i ne može da se smatra posebno inspirativnom prednosti. Cedevita se nalazi na istom zadatku kao i u nekoliko poslednjih godina, a to je osvajanje dugo željene titule šampiona ABA lige.

Posle uobičajeno turbulentnog početka lige, smene trenera i cirkulacije velikog broja košarkaša, Cedevita je na kraju stabilizovala i igru i atmosferu i deluje nekako opasno ćutljivo pred početak polufinala 25. marta. Ako sezonu Narandžastih nazoveno turbulentnom, šta tek reći za onu koju još uvek ima Budućnost? Renoviranje hale za Evroligu, renoviranje sastava i ulazak u sezonu sa velikim ambicijama, na kraju i priznanje zabluda.

Evroliga: Budućnost sa Kolom i Bitadzeom dobila novu dimenziju u igri, Makabi nije nesavladiv

Otišao je donosilac trofeja Aleksandar Džikić, stigao je Repeša, a sa njim i još novih igrača. Uz neke početne dobre igre i pobede u Evropi, situacija se ponovo vratila na staro. Podgoričani opet gube lako i ubedljivo, a od prošlogodišnjih junaka niko nema neku značajniju ulogu u timu.

Podgoričani su ,,izbegli” Zvezdu u polufinalu, ali je pitanje koliko je to uopšte dobro za njih u ovakvim uslovima gde renomirane NBA zvezde i budući NBA košarkaši donose ne tako ubedljivu prednost čak ni u ABA ligi, a o evropskim okvirima čak nikakvu. Sve manje od odbrane titule je posle svih dešavanja, bio bi pravi fijasko.

Olimpija je ispala posle osamnaest uzastopnih sezona

Međutim, jedna druga ekipa je doživela fijasko, iako je najavljena sezona preporoda. Simbolika utakmice koju su u poslednjem kolu odigrali Olimpija i Krka se sastoji u tome što su ove dve ekipe igrale u prvom finalu ove lige, a epilog je taj da je Olimpija kao prvi šampion, otišla u niži rang posle osamnaest uzastopnih sezona. 2001/02 Ljubljančani su u tadašnjoj ligi bez učešća srpskih klubova, pobedom protiv Krke došli do trofeja. Ironijom sudbine, rival im se revanširao tako što ih je poslao u ABA 2 ligu, što je pravi sunovrat za klub koji je bio šampion nekadašnje Jugoslavije čak šest puta, a ne tako davno i učestvovao na Fajnal foru Evrolige (1997).

Inače, u sezoni 2001/02 u ABA ligi je igralo po četiri kluba iz Slovenije i Hrvatske, tri iz BiH i jedan iz Srbije i Crne Gore (Budućnost). Sledeće sezone će samo Cibona biti ekipa koja se u ligi nalazi od njenog osnivanja.

Postavi odgovor