Često se Crvena zvezda, iz uglavnom teško objašnjivih razloga, muči sa berlinskom Albom u Evroligi. Neretko je i Žalgiris bio nagazna mina crveno-belih, ali od svih rivala na najvećoj kontinentalnoj pozornici tradicionalno najviše problema imaju sa Barselonom.
Jasno, u pitanju je gigant iz Španije, koji godinama unazad ulaže ozbiljan novac i pravi timove za najviši plasman, pa i ne čudi što je bilo teško pobediti ga, ali… Pobeđivala je Zvezda i bolje timove od Barseloninih. Ipak, ima nešto u tom katalonskom sastavu, što na tim sa Malog Kalemegdana deluje kao kriptonit.
Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 6.000 FREEBET!
Sastajali su se Crvena zvezda i Barselona 16 puta dosad na najvećoj kontinentalnoj pozornici, a srpski šampion je samo dva puta slavio. Pred 17. međusobni okršaj, uz nadu da bi četa Janisa Sferopulosa mogla da prekine niz od 11 vezanih poraza protiv Katalonaca i sačuva čelnu poziciju na tabeli Evrolige u novoj sezoni, red je da se prisetimo i ta dva meča u kojima su crveno-beli bili bolji.
Obe pobede je Zvezda upisala kod kuće. Poslednju u oktobru 2017. godine. Na klupi je sedeo Dušan Alimpijević, a na poziciji centra je igrao Matijas Lesor. I bio je jedan od ključnih šrafova u trijumfu sa 13 poena i devet skokova.
Ipak, glavne karike bili su Milko Bjelica sa 23 poena i sjajni Tejlor Ročesti. Levoruki strelac iz Teksasa je ubacio 22 poena i podelio sedam asistencija, bio totalna engima za Sita Alonsa i njegove izabranike, među kojima su bili Adam Hanga, Saša Vezenkov, Rodion Kuruc… Najbolji su pre sedam godina u Beogradu bili Francuzi: Kevin Serafan (16 poena) i Toma Ertel (14 poena i 11 asistencija).
Treba istaći da su Zvezdini visoki igrači odradili odličan posao, pošto je uz Bjelicu i Lesora sjajan bio i Pero Antić sa 10 poena i devet uhvaćenih lopti. Takođe, kao i danas, deo crveno-belog tima su tada bili Branko Lazić i Ognjen Dobrić.
20. oktobar, 2017.
Gotovo tačno godinu dana pre toga (26. oktobar, 2016), Barsa je prvi put pala pred crveno-belima. Tada ih je predvodio Dejan Radonjić, a taj meč iz Arene pamti se i pamtiće se po reakciji Anta Tomića na atmosferu sa tribina. Pogubio se hrvatski centar kada je čitava dvorana zagrmela, pa nije ni shvatio da je intoniranje himne Evrolige gotovo i da su igrači već krenuli da se pozdrave…
A ne zaboravlja se i izuzetna partija Marka Gudurića. Zvezda je slavila 76:65, a 21-godišnjak je ukrao šou sa 21 poenom, pet asistencija i četiri skoka za indeks korisnosti 30. To je Marku i dalje jedna od najboljih partija u elitnom takmičenju, s ozbirom da su mu rekordi karijere 27 poena i indeks 35 (oba u dresu Fenerbahčea).
Ispratili su ga tada Marko Simonović sa 13 i Milko Bjelica sa 12 poena, a od košarkaša koji i danas brane crveno-bele boje tada su u timu bili Lazić, Dobrić i Luka Mitrović.
Na klupi Barselone sedeo je Jorgos Barcokas, najbolji su na tom meču bili Bred Oleson sa 15 i Viktor Klaver sa 12 poena, a interesantno je da je 10 sekundi na terenu proveo i srpski košarkaš Stefan Peno.
26. oktobar, 2016.
Od ta dva susreta kod kuće, Zvezda nije uspevala da pronađe recept za Katalonce. Nije pronalazila heroje poput Gudurića i Ročestija, da ogrnu plašt i polete do cilja. Bila je veoma blizu u nekoliko navrata…
Skupo je prodavala kožu u poslednjih nekoliko duela sa Barselonom, u decembru 2022. ju je trijumfa koštao previd sudija. Nema sumnje da se svi sećaju trojke Mirotića sa zvukom sirene za produžetak – iz auta (gazio liniju pri prijemu lopte).
U svakom slučaju, činjenica je da je Crvena zvezda u dobroj formi, da je odigrala strašan meč protiv Fenerbahčea pre nekoliko dana – i da će još jednom imati fantastičnu podršku sa tribina Beogradske arene.
Takođe, pobede je protiv Barselone dosad upisivala samo u oktobru, pa možda deseti mesec u kalendarskoj godini ponovo bude taličan.
Bonus video:
emir.zujovic
Nadam se da ce veceras Zvezda konacno da prekine taj negativni niz sa Barsom!