Na današnji dan, 1895. godine izmišljena je odbojka. Smatra se da je tog dana u pretprošlom veku Vilijam G. Morgan, profesor fizičkog vaspitanja u Holiouku (Masačusets, SAD) izmislio igru koju je u prvim danima nazvao Mintonet.
Sledeće godine, na Univerzitetu Springfild je odigrana prva egzibiciona utakmica. To je u suštini bila preteča odbojke (Volleyball) kakvu poznajemo danas, pošto su se pravila vremenom menjala, posebno u prvim godinama.
Novi sport se širio svetom za vreme i posle Prvog svetskog rata preko američkih vojnika koji su bile smešteni u Evropi i Aziji.
U našu zemlju odbojka je stigla zahvaljujući Vilijamu Vajlandu, profesoru folklora i narodnih sportova iz Ouklenda (Kalifornija), kada je u organizaciji Crvenog krsta održao niz predavanja i demonstracija američkih sportova u Beogradu i Novom Sadu. Njegov dolazak ujedno je označio i dolazak odbojke u Srbiju, a prva lopta je stigla 1924. U narednim godinama, odbojka se prilično aktivno igrala, mada pre Drugog svetskog rata nije postojalo organizovano takmičenje.
Odbojkaški savez je osnovan 1946, a u osnivanju Svetske odbojkaške federacije (FIVB) godinu dana kasnije sa još 13 država učestvovala je i Jugoslavija. Kao olimpijski sport, odbojka je konačno priznata 1964. godine.
Ovo je bilo predstavljanje odbojke u najkraćim crtama (još neke zanimjivosti pogledajte u sledećem klipu), a mi ćemo vas u narednim redovima podsetiti na najveće uspehe naše reprezentacije.
ZLATO U SIDNEJU NAJAVILO NOVE USPEHE
Posle sankcija, muška reprezentacija Jugoslavije je 1995. godine konačno dobila mogućnost da igra na jednom međunarodnom takmičenju. Iste godine, na Evropskom prvenstvu u Atini, naša selekcija je osvojila bronzanu medalju. U narednim godinama, nastavljeno je sa osvajanjem odličja, što je bila uvertira za zlato na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine. Do tada, osvojila je “plava četa” bronzanu medalju na Igrama u Atlanti, bronzu na Svetskom kupu u Japanu, srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u Holandiji, srebro na Svetskom prvenstvu, a 1999, bronzu na Evropskom prvenstvu u Beču.
Onda je usledilo i pomenuto zlato u Sidneju, u nezaboravnom finalu protiv Rusije.
U narednim godinama osvojeno je zlato na Evropskom prvenstvu u Ostravi, bronza na Svetskom kupu u Japanu, kao i bronza na Finalnom turniru Svetske lige u Brazilu, 2002. godine.
Pamtimo i finale Svetske lige u Madridu. Te 2003. godine, Jugoslavija je poražena od Brazila 2:3. U taj-brejku Brazilci su slavili sa 31:29. Iste godine osvajaju i bronzanu medalju na Svetskom kupu u Japanu. Sledeće godine, naši najbolji odbojkaši su osvojili bronzu na Finalnom turniru Svetske lige u Rimu, kao i peto mesto na Igrama u Atini.
U 2005. godini u Beogradu je organizovan Finalni turnir Svetske lige. Finalni meč između Srbije i Crne Gore i Brazila ponovo je završen u korist Latinoamerikanaca.
Zatim je 2007. osvojena bronza na Evropskom prvenstvu u Rusiji, a sledeće godine srebro na Finalnom turniru Svetske lige u Rio de Žaneiru. Iste godine, obe naše selekcije osvojile su peto mesto na Olimpijskim igrama u Pekingu.
Novo finale Svetske lige, između Srbije i Brazila u “Beogradskoj areni” organizovano je pred rekordnih 22.680 gledalaca. Srbija je osvojila srebro posle poraza od Brazilaca od 3:2. U 2010. godini, naši odbojkaši su osvojili dve bronze, na Finalnom turniru Svetske lige u Argentini i na Svetskom prvenstvu u Italiji.
Godinu dana kasnije postali smo prvaci Evrope, ali 2013. nije ponovljen uspeh. Osvojeno je “samo” srebro. U 2016 . godini, Srbija je prvi put osvojila Svetsku ligu, a sledeće godine bronzu na Evropskom prvenstvu u Poljskoj. U 2019. godini osvojena je i nova titula prvaka Evrope.
OD 2006. GODINE ODBOJKAŠICE SU KRENULE U POHOD NA TROFEJE
Kada je reč o odbojkašicama, do tada najveći uspeh ostvaren je 2006. godine. Osvojile su bronzanu medalju na Svetskom prvenstvu. Već sledeće godine, osvojeno je i srebro na Evropskom prvenstvu u Belgiji i Luksemburgu. Kao što je ranije navedeno, na Olimpijskim igrama u Pekingu morali smo da se zadovoljimo petim mestom.
Samo godinu kasnije, Srbija je osvojila zlato u prvom izdanju Evropske lige, a iste godine i srebro na Univerzijadi u Beogradu. I 2010. godine odbojkašice su osvojile Evropsku ligu i prvi put se kvalifikovale za Svetski Gran pri. Onda su 2011. vezale treću uzastopnu titulu u Evropskoj ligi. Iste godine, usledile su bronza na debiju u Svetskom Gran priju, kao i titula prvaka Evrope.
Od 2013. do 2018. godine, radovali smo se bronzi u Svetskom Gran priju, srebru na Olimpijskim igrama u Riju, bronzi u Svetskom Gran priju, zlatu na Evropskom prvenstvu u Gruziji i Azerbejdžanu, kao i zlatnoj medalji na Svetskom prvenstvu.
Već pominjana 2019. godina ostaće upamćena kao posebna jer su tada i odbojkašice (kao i odbojkaši) postale šampioni Evrope.
Posle svega napisanog, suvišno je dodatno pričati koliko nam je ovaj sport doneo radosti. Naravno, bilo je tu i brojnih uspeha i medalja mlađih selekcija.
Koji je trenutak i koja vam je medalja posebno ostala u sećanju?
Maestralna Srpkinja: Tijana Bošković brojala do 40!
OBAVEZNO POGLEDAJTE: Košarkaški kviz | EUROLEAGUE #05 | Testiraj znanje! POGODI KOŠARKAŠA
Nidza007
Bas super tekst, ima stvari koje nisam znao u vezi odbojke. To je sport koji nam je doneo najvise medalja i definitivno jedan od mojih omiljenih sportova
veIder
Zanimljiv tekst,ne ocekivane informacije 🙂 Napokon da se pise o drugim sportovima.
Flaki
Jako lep sport i zanimljiv..meni se jako dopada ali nase reprezentacije i muska i zenska su nas obradovale mnogo puta osvajali smo mnogo medalja na velikim takmicenjima.
nanazmaj
Bas lepo procitati sve sto nismo znali o odbojci,a realno toga bas puno ima!!!Hvala vam sto nam priredjujete ovakve sjajne clanke i emisije da uvecamo svoje znanje….
Srbin
Iskreno se nadamo i verujemo da će nam i u budućnosti donositi radost kako muomci tako i devojke!
Kulpaco
Samo jos kad bi o devojkama malo vise pisali,slabo se sve to prati.