Otpočeo je Čukarički na uspešan način prolećni deo sezone sa tri uzastopna trijumfa i ustalio se na četvrtoj poziciji Superlige Srbije. Ipak, sportski direktor Brđana, Vladimir Matijašević ističe da iako je zadovoljan rezultatima, prostora za napredak na Banovom Brdu ima na pretek.
“Rezultatima da, to je najbitnije u ovom trenutku. Igrom nisam, kao što verujem da nije ni kompletna ekipa. Šef Petrić će gledati da poradi na tome. Voleo bih da imamo i igru i rezultat, ali to nije tako lako. Ali, hoću da vidim veću želju i volju. Iskreno, Železničar nije zaslužio da izgubi na Banovom brdu, iako je bio 70 minuta sa igračem manje.Pokazali su kako treba da se bori za klub”, ističe Matijašević na početku velikog intervjua za klupski sajt i dodaje:
“Naši su igrači ušli pomalo prepotentno u utakmicu, to moraju da promene… Ako nastavimo u ovom ritmu, bićemo kažnjeni i nećemo završiti u Evropi”.
EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDI potpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.
Čukarički nasuport godinama unazad u sastavu ima veliki broj iskusnih igrača, primera radi: Adžića, Jovanovića, Vranješa, Mela, Guzmana, Pavkova.
Sve u cilju rezultatskog iskoraka.
“Opredelili smo se da pokušamo i ove godine da napravimo rezultat. Šta je to za nas? Naravno, ulazak u Evropu, uz želju da se na međunarodnoj sceni što duže zadržimo. Moramo da radimo malo više na mlađim igračima, da dođu na svoje, kao što je to slučaj sa Igorom Miladinovićem. Sutra isto očekujemo od njegovog brata Uroša, Serafimovića, Cvetkovića, nekih drugih… Imaće oni i dobrih i loših stvari, na nama je da te loše ispravljamo”.
Što se tiče tima, u januaru je došlo do velikih kadrovskih promena. Tim je pojačao Milan Pavkov, dvojica stranaca iz MLS lige, vratio se Slobodan Tedić…
“Njegov agent Vorkapić je razgovarao sa mnom prethodnih nekoliko dana, od trenutka kad je Pavkov uzeo papire iz Al Fejhe. Neosporni su kvaliteti ovog igrača, može da nam pomogne u borbi za Evropu, u narednih nekoliko meseci. Sve je na njemu i na šefu struke Gordanu Petriću. Milan je dobar momak, kvalitetan i zahvalan igrač. Potpisali smo ugovor na godinu dana. Prošao je već deo priprema sa svojim bivšim klubom u Dubaiju, poslednje dve nedelje je ovde, trenirao je individualno. Čekamo da stigne sertifikat i potom će biti u kombinaciji za sastav tima, a do tada će već uveliko trenirati sa ekipom”.
Tedić će ipak morati da se naoruža strpljenjem jer je išao na operaciju zbog bolova u grudima.
“Imali smo peh sa Tedićem, biće mu potrebno vreme da se oporavi. Tu zaista nećemo žuriti, na njega računam od jeseni. Treba sad sve postepeno da odradi, ali ako bude i ranije na terenu, tim bolje…”
Ipak, dobro je poznato da Čukarički živi od transfera mladih i talentovanih igrača.
“Čim izađe igrač iz Omladinske škole, svi zovu. Od menadžera, roditelja, klubova, svi znaju igrača. Opet, nama su na primer nudili Uroša Sremčevića, a nismo ga uzeli zbog nekog drugog igrača. Sad je dečko u Crvenoj zvezdi i budućnost je srpskog fudbala. Ima grešaka, svi greše, ljudi smo”, priznaje Matijašević.
Jednu od sopstvenih grešaka, u letošnjoj selekciji tima otvoreno priznaje.
“Zakasnio sam. Pričali smo da igramo jedan sistem, igrali smo drugi. Uvek sebe stavljam u prvi plan kad nešto nije dobro. Kad ne ide, normalno da sam kriv. Kad ide, prebacujem sve na fudbalere i stručni štab. Znam šta mogu, a šta ne, znam da budem samokritičan. Vođenje kluba nije laka stvar, nekad moraju da se donesu i teške odluke”.
Poseban akcenat stavlja na rezultat u Evropi koji je bio razočaravajuć.
“U Evropi je bilo i naših grešaka, nismo uzeli bod na međunarodnoj sceni, što je sramota. Imali smo šanse protiv Fiorentine i Ferencvaroša. Protiv Genka u Belgiji smo gotovo čitavom meč bili sa igračem više, videlo se da ne može. Jednostavno, nismo dorasli. Ima mnogo razloga što je to tako, osnovni je infrastruktura. Ne bih da pričam o drugima, samo ću o Čukaričkom. I nama je često kriv sudija, ali se trudimo da se ne oglašavamo, možda to uradimo jednom godišnje. Nekad treba i progutati, ne verujem da sudije imaju lošu nameru, dese se greške. Zvezda i Partizan se bore za titulu, to je dobra situacija, svi ćemo igrati, svi se borimo za nešto. Borimo se za to četvrto, peto mesto, velika je konkurencija, TSC je već odmakao. Nadam se da ćemo ući u bolju formu, ali opet rezultat trpi sve”.
Na Banovom Brdu je jedan od glavnih ciljeva u budućnost infrastrukturni iskorak.
“Moraćemo da poradimo na trening kampu, da to konačno završimo. Trenutno prvi tim trenira na stadionu Železnika, omladinci i kadeti su na BASK-u. Održavamo naš stadion koliko god smo u mogućnosti. Čekamo hibridnu podlogu, a moraćemo da se posvetimo i više Omladinskoj školi. Klub je sve veći, nekad nas je bilo troje, sad nas je deset ovde. Moramo da imamo još bolji skauting, godinu dana pričam o stadionu… Nadam se da će i to uskoro početi. Razvojna smo liga, ali je sad najbitnije da se bavimo infrastrukturom”.
Sportski direktor Čukaričkog dalje ističe da je praksa klauzula o procentima od dalje prodaja igrača nešto na čemu će uvek insistirati.
“Od prvog dana kad sam došao ovde, govorio sam da nijednog igrača ne želim da prodam bez procenata. Nismo klub koji može da proda igrače za prevelike cifre, bar ne još uvek. Evo, Zvezda je došla na nivo prodaje igrača za deset miliona, Partizan je ranije imao slične prodaje”, rekao je Matijašević i naveo konkretne primere:
“Da se vratim na procente, pokazali su se kao dobra stvar, pre svega kod Đorđa Petrovića i Kristijana Belića. Što se tiče ovog drugog, lično, video sam ga u omladinskoj reprezentaciji, a nije igrao u Olimpijakosu. Baš smo ga mi doveli iz atinskog kluba na procente, sad i oni zarađuju. Partizanu je bio u tom momentu potreban „bonus“ igrač, odigrao je desetak utakmica, videlo se da zna da igra fudbal. Ali, trener ga tada nije video u prvih 11, iako je neke utakmice odigrao odlično. Odlučili smo da ga pustimo za veće procente. Jednostavno, u sve naše transfere su bili uključeni i procenti, nekad smo zaradili manje, nekad više”.
Tim sa Banovog Brda je među prvima “otvorio” tržište u Americi kada su u MLS ligu odlazili Luka Stojanopvić, Đođe Petrović…
“Verujte mi, kad sam ranije pričao o američkom tržištu, ljudi su se smejali. A eto, sada i Crvena zvezda prodaje igrače u MLS ligu i to za velike iznose. Mnogi talentovani brazilski i argentinski mladi igrači idu tamo. Amerikanci su se opredelili da posluju tržišno, prave već zaista odlične transfere, u velike evropske klubove iz MLS lige. Uz to, svedoci ste da američki kapital ulazi u brojne evropske klubove i lige, ne bez razloga”.
Matijašević, a potom se osvrnuo na sadašnjeg čuvara mreže Čelsija:
“O Đorđu Petroviću i ne pričam toliko, baš iz razloga što svi pominju samo njega. Nije mogao za godinu dana u Americi da postane čudo, on je u Srbiji i Čukaričkom naučio 90 odsto stvari. Tamo se dodalo koliko treba, kupio ga je Čelsi i sada brani u londonskom klubu. U MLS su otišli i Mijatović, Mićović, jednostavno ljudi kupuju mlađe igrače. A već imaju svetske zvezde kao što su Mesi, Buskets, Suarez…”, ističe prvi operativac Čukaričkog i dodaje:
“Rekao sam pre tri godine da je Amerika budućnost fudbala. Niko neće da te plati osam miliona, a da sediš na klupi, pričam o Mijatoviću. Ali će te platiti toliko, da bi te potom prodao za mnogo veći iznos, to je poenta. Evo, nedavno je Rikardo Pepi, 18-godišnjak, otišao iz Vankuvera u Augzburg, u transferu vrednom 20 miliona dolara, plus klauzule. A ima još primera onih koji su pojačali klubove iz najjačih evropskih liga. I tek će ih biti u budućnosti”, rekao je Vladimir Matijašević na kraju razgovora.
Bonus video:



todor
Šta ih briga za bod na Evropskoj sceni kad su svakako uzeli neku kintu
ilija
Kako su se ove sezone pokazali u Evropi izmedju ostalog kao i svi ostali naši predstavnici, bolje bi bilo da mesta ustupe nekim ozbiljnijim klubovima
bogdan
Uvek i kod svih ima prostora za napredak s tim da kod njih ima i previše ukoliko se uzme u obzir potencijalno igranje u nekoj EU ligi
martina
Petrovic je pokazatelj da Cuka radi ozbiljan posal
zoja
Pavkov im je idealno resenje za spic,svaka cast na odluci
nikolija
Svestan je i Matijasevic da je trebao da uzme Sremcevica