Aleksandar Đorđević, selektor reprezentacije Kine, gostovao je u emisiji koja je imala i karakter mini-dokumentarca. Jedan od najvećih evropskih plejmejkera svih vremena, izneo je ideje kako bi kineska košarka mogla da napreduje, ali i prošao iscrpnu analizu svega što se dešavalo prošlog leta, kada je selekcija koju vodi ostvarila rezultat ispod očekivanog na Svetskom prvenstvu, što joj je automatski oduzelo priliku i da se takmiči na Olimpijskim igrama.
SPREMI SE ZA BESPLATNU ZABAVU: Preuzmi BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 100 FREEBET-OVA na Super Heli igri – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.
„Definitivno nismo imali dobar rezultat. Svesni smo toga. Već kad smo počeli da dobijamo imena protivnika na žrebu, to je bio težak trenutak za nas. Kada smo došli u Manilu, osetio sam da metalni pristup nije bio najbolji. Govor tela nije bio dovoljno dobar za toliko teško takmičenje kakvo je Svetsko prvenstvo. Ali, moram da govorim o onome što je prethodilo, a to je da su igrači trenirali veoma jako, bili profesionalci, sa poštovanjem prihvatali sve. Ne bežim od toga da sam bio veoma nezadovoljan“, počeo je priču nekadašnji selektor Srbije sa kojim su Orlovi osvojili tri srebrne medalje na tri najveća takmičenja.
Đorđević je rekao da je igranje protiv najvećih timova najvažnije za rast.
„Gvožđe oštri gvožđe. Što više puta igraš protiv dobrih rivala, postajaćeš bolji. To je jedini način, da igraš kad god možeš i tako se približavaš. Ako ih nikada ne sretneš, ili igraš jednom u četiri-šest godina, nije dovoljno. Zato smo išli u Evropu. Tamo nam je vrhunac priprema bio posle sedam nedelja. Znam da ste navikli na duge pripreme, i ja dolazim iz te škole, ali košarka se promenila. Pravila NBA i Evrolige su limitirala dane za treninge njihovih igrača.“
Ali, nikada ne možeš da prognoziraš spremnost igrača, rekao je Đorđević.
„Ako igraš bez pritiska, onda je to zapravo košarka tokom leta, neobavezna. Potrebna ti je presija, ciljevi…“
Đorđević je želeo da se organizuje kineski kup usred sezone da bi se igrale u kojima postoji moranje.
„Srbija je drugačiji nivo za Kinu. Ali, ako ne verujem da možemo da pobedimo svakoga, ne bih bio ovde. Trudim se da to samopouzdanje prenesem, misao da si stvarno dobar. To je oružje. Imam osećaj da znamo da je protivnik bolji i onda je to – to. Moramo da nastavimo da udaramo po kamenu. Svaki dan je nova šansa.“
Dva meča Francuske i Srbije u istom danu
Zajedno su voditelj emisije i selektor Kine gledali utakmice protiv Južnog Sudana i dve protiv Filipina.
„Postoje promene u košarci, odbrane koje moramo da implementiramo u igru da bi se Kina adaptirala. Još jedan moj savet je da dozvolite više inostranih igrača u CBA, to bi podiglo nivo lige i igrača. Takođe, da se napravi piramida onoga što se igra u seniorskoj košarci da se igra i u mlađim reprezentativnim kategorijama. Da bude jedinstveno. Možda dovesti i neke sudije.“
Šta je budućnost kineske košarke…
„Da nastavimo da udaramo po kamenu.“
A osećaj prošlog leta?
„Ljut.“
Bonus video:



Goran Munic
Saleta treba saslusati,zna dosta o kosarci