Silađi za Meridian sport: Shvaćen sam pogrešno, druge države su primer...

Za Meridian sport pričao je Čaba Silađi, sjajni srpski plivač, rekorder i olimpijac, koji je s vremenom od samo 59,40 izborio normu za Igre u Tokiju.

Tema sa sjajnim sagovornikom kao što je Čaba uvek ima, a tako je bilo i ovaj put, dotakli smo se mnogih, naročito “gorućih”.

Oglasio si se na društvenim mrežama, na konto otvaranja teretana i mogućnosti treninga za rekreativce, dok profesionalni sportisti još uvek ne mogu da se vrate u trenažni pogon.

Možeš li nam detaljnije izneti svoj stav na tu temu?

– Nema mnogo toga što bih dodao… Pomalo me frustrira to što sam duže od mesec dana van bazena i smatram da je normalno da budem nestrpljiv. Žao mi je što je taj tvit posle bio pomalo i politizovan, a i dobio je nekoliko bombastičnih naslova na raznim portalima, pa sam čak i bio optužen da sam protiv mera Vlade. Prosto razmišljam, nadam se zdravorazumno i pitam se da li je to logično rešenje…

I da podvučemo, tvit je rezultat petonedeljnog perioda bez plivanja, gubljenja strpljenja, zabrinutosti za svoju karijeru, za plivanje i sport uopšte.

Smatram da sam s pravom postavio jedno vrlo jednostavno pitanje koje je upućeno pre svega nadležnima i apel da neko konačno počne da razmišlja o nama jer mi živimo za sport, ali i od sporta – objasnio je Silađi.

Da li si u kontaktu s kolegama iz drugih zemalja i ako nije tajna s kim, kakva je situacija kod njih po tom pitanju?

– Naravno, sa svim mojim konkurentima iz inostranstva sam u kontaktu. Prvi su s treninzima počeli plivači iz Austrije, koji imaju norme za ovogodišnje Evropsko prvenstvo, 20. aprila. Ovog ponedeljka, 27. aprila, počinju Česi, Mađari i Hrvati s treninzima u vodi. Za Mađarsku znam malo više konkretnih detalja, u Budimpešti će se napraviti baza za sve reprezentativce. Plivaće svako u svojoj stazi i tako uvek biti na određenoj distanci za vreme treninga. Svi su bili već testirani pre tri nedelje. Devetoro je bilo pozitivno i oni su naravno u kućnom karantinu, ali su uz ovo testiranje mogli bez straha da puste sve zdrave sportiste u bazen. Takođe, do kraja meseca, s treninzima počinju i reprezentativci Holandije.

Jedna od najpogođenijih država pandemije, Italija, od 4. maja će omogućiti svojim reprezentativcima nesmetane treninge u bazenu.

Ovo su samo dokazi da se može ako se hoće. Sve sam ovo podelio i na svom Tviter nalogu, ali naravno, od toga se ne prave bombastični naslovi – razočarano je konstatovao naš olimpijac.

Plivanje je specifičan sport.

Kako izgleda jedan dan plivača u „normalnim“ uslovima, a kako sada, u ovoj vanrednoj situaciji? Kako se vi plivači, u ovom slučaju ti, snalazite kad se radi o održavanju forme?

– Poslednjih nekoliko godina, dani su vrlo slični. Nedeljno imam deset treninga u bazenu i pet treninga u teretani. Ujutru oko sat i po do dva sata plivanja, popodne sat do sat i po teretane i nakon toga drugi trening u bazenu. Nedelja je slobodan dan, sreda samo plivanje ujutru, a subota plivanje ujutru i teretana popodne. Ostali dani su sa dva plivanja i jedna teretana – otkrio je Čaba, te opisao kako izgleda režim treninga u ovoj situaciji:

– U ovih mesec i nešto odlazim na jedan trening u jednu salu koju sam dobio na korišćenje od prijatelja i tamo imam nešto tegova i traku za trčanje. Taj trening traje obično dva do tri sata. Trčanje sam uvek mrzeo, međutim sad to moram da radim kako bih koliko-toliko održao aerobnu sposobnost.

Da li je pomeranje Olimpijskih igara za narednu godinu uticalo na tvoje pripreme za to takmičenje?

– Apsolutno, bili smo u samom finišu priprema, koje faktički traju od aprila 2017. godine. Sada kad sve ovo prođe, moramo početi ne od nule, nego iz velikog minusa. Moram naglasiti da u karijeri nikad nisam imao dužu pauzu od tri nedelje, a sad ulazim u šestu nedelju bez bazena. Plivanje je specifičan sport i bazen ne prašta pauzu. Ne možemo na suvom smisliti ništa što bi moglo da nadoknati trening u vodi – jasan je Silađi.

Šta savetuješ onima koji ne znaju kako da “ubiju” dan u izolaciji, kako ga ti provodiš, osim trenirajući?

– Ne postoji univerzalan savet. Svi smo drugačiji… Eto, ja dosta vremena “ubijem” treningom i dok ručam i malo odmorim – počne policijski čas. Smatram da svako treba da se seti šta je hteo da radi dok je bio prezauzet poslom i da to sad realizuje.

Poruka za naše čitaoce:

– Da se čuvaju i da tako čuvaju i druge. Ni sam ne idem nigde sem do sale i prodavnice. Želim da poručim i ostalima da svoje izlaske svedu na minimum, sve dok krizni štab tako nalaže. Verujem da smo pri kraju vanrednog stanja i da nećemo još dugo morati da sedimo u svojim domovima. Svestan sam da sportskih takmičenja još neće dugo biti, ali postepeno će i ona početi, pa znam da ni nema potrebe da pozivam ljude da gledaju sport jer su svi željni da gledaju… A verujte i mi smo željni da počnemo s pripremama, da bismo novim uspesima obradovali naš narod. Sportski pozdrav! – poručio je Silađi na kraju razgovora za naš portal.

Čaba je, između ostalih, vlasnik nacionalnih rekorda na 50, 100 i 200 metara prsno (bazeni 25 i 50 metara).

Verujemo da će ta vremena ubrzo biti “popravljena”, a u uspeh u Tokiju ne sumnjamo kad je Silađi u pitanju.

GENIJALAN IZUM: Šampionka BiH u plivanju trenira i u izolaciji! (VIDEO)

OBAVEZNO POGLEDAJTE Fudbalski kutak iz karantina: Sramotni EURO 1984 – jedini je valjao Piksi!

155 Komentara

    Svako ko je iole normalan podrzace stav Silađija. Nije normalno da rade teretane, velnes i fitnes centri dok profesionalni sport stagnira.

    Nikako nisam pomislio da trebaš da se opravdavaš. Potpuno si imao pravo na taj twit. Istina je da se ne razmišlja kako treba, ali nije to samo njihova krivica, ljudi iz saveza moraju da budu agilniji , Franjo je mora da se više angažuje, ipak je on ministar…i to iz bazena…

    Prvo kako ce ljudi u teretani da treniraju pod maskama, gusice se, cemu te teretane

    Podrška za siladjija, krenulo je u srbiji polako sve da se otvara pa ne vidim razlog da i sportisti ne krenu sa pripremama!

    On je decko samo zeljan sporta jer to mu je ljubav a i kako sam kaze zivi od toga, zelim mu puno uspeha U Tokiju i da se sto pre bucne u bazen

    sve je u pravu covek. Nema se tu sta vise polemisati

    Bukvalno

    Mislim da je ovo izjavio da bi dobio malo medijske slave. On je isfrustiran, sta da kaze recimo Novak Djokovic na tu temu, kome ove sedmice se ne racunaju

    Moglo bi se reci

    Koje fore, covek isfrustiran. Svi smo ali se na zalimo.

    Zaista nznm sta je covek ovde pogresno rekao?Neka me uputi neko.Da ne moze da trenira profesionalac,ali da u teretanu mogu oni koji idu samo da bi se slikali?

    upravo to

    Pa da se razboli profesionalac veca bi steta bila nego da se razboli lik koji se slika po teretanam

    Covek je u pravu, a i da nije, to je njegovo misljenje, niko nema prava da politizuje necije misljenje.

    Covjek je u pravu

    Za sve

    Bolje da se brinu za sta treba a ne za teretanee

    Sta ima ko da mu bilo sta zameri kad je sve na mestu sto je rekao..realno, otvorili teretane a sporta nema..glupost najveca..

    Nije on jedini izfrustiran sto se tice situacije i mnogi su ali sta da se radi kad je takva situacija. Da se vise pridrzavamo mera pre bi ova posast prosla

    Sve sto neko kaze,odmah poilitizuju

    Razmislja covek sta je najbolje za njega i njegove rezultate

    Tako bi svi trebali

    Vidim redjao ih je sve rezultat za reztatom, i kad bude otisao na Olipijadu za njegov neuspeh bice kriva varedna situacija

    Ima istine u ovome sto prica..

    Sve od a do š

    Da si više sprintao i trčao imao bi bolje rezultate u bazenu,ali eto sada moraš.Kod nas Kina vodi glavnu reč što se tiče virusa pa zato ne plivaš.

    Bolje da ostane na sigurnom u svom domu dok ovo ne peodje. A za plivanje ima vremena

    Nista ovajj covek u karijeri nije osvojio i sad ispada kao on nesto nestrpljiv, kao da ce da odjednom neka silna zlata da osvaja.

    Ma da a mi svi strpljivi?

    Ispada je svetski As broj jedan i da mu trebaju uslovi. Imaces ih na pretek kad ovo prodje pa se dokazi

    Decko je isfrustriran…spremao se za olimpijadu sve za taj jedan trenutak i desilo se sta se desilo..niko nije kriv..ali realno je rekao ne da krece od 0 nego od velikog minusa

    Tako je stefane

    Da spremao se, ali Olimpijada je odlozena. Tako da ce imati vremena da se sprema posle ovoga koliko hoce

    Taman je usao u formu i jbg corona ga zeznu

    Pa mislim da je postavio pitanje sasvim na mestu, kod nas je to problem sto nemamo reprezentacijske komplekse za ostale sportove kao i za fudbal

    Decko sve je stalo sto se tice sporta. Ima ce vremena da pliva jos ce mu vreme biti naklonjeno jer je leto. Pa pokazi se majstore

    Plivanje nikad nece biti sport kao sto je fudbal, zato i nema komplekse

    Evo sve se otvara, polako samo, sve ce raditi

    Bas lep intervju, svaka mu je na mestu!

    Ah kada

    ma napolju ide toplije vreme mogli su i u nekom kanalcetu ili reci nekoj da treniraju

    Samo u toj reci ili kanalcetu da ima minimum 80cm vode

    Omogucice i njima da uskoro krenu sa treninzima. Nema smisla da rekreativci treniraju a profesionalci ne.

    Profesionalci mogu da treniraju kad ova situacija bude bezbedna za njih. A rekreativci kad hoce

    Naravno da ce omoguciti kad uslovi budu ispunjeni

    Treba pružiti podršku, ali opet i zdravlje treba da mu je na prvom mestu

    Vala zabranili sportistima da vezbaju, a dopustili majmunima da poziraju po teretanama

    Xaxa ima i toga napuhani majmuni

    Zato su oni sportisti, a ovi napucani majmuni puni kreatina i stereoida

    Odlicno razmisljanje jednog vrhunskog spirtiste.

    Pa trebalo je prvo da puste sportiste u teretane pa tek onda sve ostale,s pravom je Siladji i prokomentarisao ovo.Ni meni nije bas jasno zasto su tako odlucili.

    Haha pa malo je bizarno da ne mogu oni da treniraju

    Pa vrv misle da svako od sportista ima svoju mini tereranu kuci. A ne verujem da obicni smrtnici imaju

    Zasto bi prvo njih pustali molim te

    Sve ima svoje rekreativac se ne moze porediti sa profesionalcom. Kad za profesionalca bude sve bezbedno moci ce

    Al stvarno teretana..moze da radi. Ludilo

    Srbija u zemlji gde ništa nije normlano

    Nikad nije ni bilo normalno

    A kad je bilo

    Tvit i jeste na mestu, potpuno logicno i razumno razmisljanje.

    Država je ta koja treba da im obezbedi da treniraju, ali kod nas se slabo ulaže u ovaj sport.

    U ovom sportu su kod nas sve sampioni, ne ulaze se u vartepolo gde imamo najacu ekipu sveta ulagace u plivanje

    Skroz normalan lik, sve je u pravi nema sta ???

    Ovo vise nema logike nista. Strasno sta se desava.

    Logika je odavno izgubljena

    Ako je otvoreno za rekreativce onda bi trebalo i za profesionalce

    Kakva bi to novina bila da nema bombastican naslov

    Podrska za sve profesionalne sportiste i da se sto pre vratite treninzima i takmicenjima.

    Nadamo se da ce se sve brzo vratiti u normalu

    Ulaze se u sportove koji ne daju rezultate kao pojedini koji su po strani

    U pravu je covek, ali bazene ne drze prijatelji ovih koji su doneli odluke za teretane.

    Ide lepo vreme pa nek treniraju na reci u prirodi

    To samo kod nas ima da se pogrešno protumače izjave, Silađi je potpuno u pravu.

    Malo su izvukli iz konteksta, ali je totlano u pravu ono sto je rekao,skroz ga razumem

    Odlican Caba! Samo ti gledaj sebe i ne brini sta pisu

    Legendo,vratice se svako u svoje sedlo… Svi jedva cekamo da pocne sport!

    Ne obaziri se na medije!! Znamo mi ko si ti! ???

    Izgleda da je samo kod nas plivacima zabranjeno

    Smesno je sto je zabrana za plivace a teretane opusteno otvorene…treba razmisljati I o ekonomiji koliko god mi govorili da je zdravlje na prvom mestu …ti ljudi zive od toga.

    Ovo sa teretanama mi je presmešno…leglo zaraze….kao da teretane najviše pune državni budžet pa su morale skoro prve da krenu sa radom…

    Bas tako

    Covek samo izneo svoje misljenje i podelio sa svojim pratiocima.Nista lose u tome.

    Naravno i to mu je misljenje skroz na mestu.

    Izneo je misljenje da bi dobio malo mediske slave.

    Steta sti druge države cene bolje nego mi

    Zrenjaninac? Odlican je u prsnom stilu.

    Nestrpljenje je samo uzrok ostalih koji nisu postovali mere inace bi sve ovo ranije bilo zavrseno.
    Posto smo narod takvi kakvi smo oduzilo se mnogo i shvatam da jednom sportisti to tesko pada jer ima svoj tempo dana a to je uskraceno.
    Bice treninga sve ce se vratiti u svoju formu i nastaviti sa uspesima kao i do sada

    Na kraju moze da radi invidualne treninge dok ovo stanje ne prodje, pa da se baci na prave treninge.

    Niko nije srecan i zadovoljan sa ovakom trenutnom situacijom, bolje se malo strpeti i zivot se ponovo nastavlja. Pa ce biti i teretana i bazena koliko ti volja

    Naravno da mediji ne preuvelicaju kad neko od poznatih nesto kaze, ne bi ni postojali, sve je to biznis

    U pravu je covek, misim da je pravo vreme da se presaberemo i da malo lepse realizujemo ovog previse slobodnog vremena koje trenutno imamo

    Mislim da se previse svaka izgovorena rec nekog popularnijeg lika okarakterisuje kao da je nesto protiv vlasti kao da je protiv drzave ili kao da je nesto za drzavu i slicno vise u Srbiji nista ne mozes da kazes a da ne bude provuceno kroz politiku to je previse uzelo maha i mislim da treba mediji da se ukinu pogotovo sto pisu sta im je volja i izvlace svoj ugao vidjanja svega !!!!

    Pa mediji od toga zive. Uglavnom izvucu iz konteksta,sta njima odgovara?

    Procene strucnjaka su da se sve ovo ubrzo vraca u normalu, tako da videcemo

    Hvala doktore

    Ima istine u svemu tome

    Odlican sport, ali ne i toliko izreklamiran kroz medije, treba im omoguciti vise prostora, a ne samo fudbalu

    Treba im omoguciti bazen, da ne treniraju u hladnoj vodi

    Fudbal je legendo najsporednija stvar. Taj isti fudbal prati pola svetske populacije. A plivanje sve ukupno za neki osrednji grad ukljucujici njihovu rodbinu. U tome razlika

    Predivna poruka, svaka cast majstore, jos malo pa krecu treninzi ne brini

    skroz se slazem sa njim,ako mogu da rade kozmeticki saloni i teretane gde dolaze svakakvi a profesionalci ne.nema smisla nikakvog

    Ako mogu kladionice, moze sve da rsdi

    hahaha delija kladionica je manje problematicna,2m najmanje razdaljina,a u teretani tesko da ciste svaku spravu posle svakog,da ne pricam o svlacionici

    Pa bas zbog toga i ne vezbaju profesionalci.

    Vremena su teška,moramo ga razumeti

    Ne razumem zasto bi bio shvacen pogresno.Svaka rec mu je na mestu

    Teska vremena za sve, pa tako i sportiste… trebace dosta vremena da se sve vrati u normalu…

    Mene je odusevila poruka za citaoce

    Trebalo bi malo više ove momke da promovišu, ne samo standardne sportove

    Slazem se

    Totalno nerealno to sa teretanama. Lepo kaze čovek. Pa prvi bi trebali da se profesionalni sportisti da počnu sa treninzima.

    Tako je

    Meni nije jasno kako nekome ko je to odobrio ovako nije jasno sda su trebali dati prednost prof.sportistima

    Sport je sjajna stvar i meridian se pobrinuo za svoje sportiste

    Miljana, o cemu ti ?

    Sjajan je sport

    Polako daj u dogovoru sa nadležnima mora da ti se izdaje u susret, polako nek otvore bazen za tebe

    steta sto se u ovaj sport ne ulaze malo vise imamo izvarendne pretstavnike

    tako i ja mislim, ulaze se neke sportove gde se ne daju rezultati…a u one koji bi dali rezultate, tu se slabo ulaze

    svim sportistima je tesko da ostanu u formi i treniraju,pogotovo kad se radi o specificnim sportovima,trbalo bi ministarstvo sporta da poradi na ovom problemu

    Ljudi varedno je stanje, mogu od kuce da rade invidualne treninge ma koji sport da je u pitanju.

    u pravu je drzava treba da nadje nacin da im omoguci da treniraju

    Ne smatram da je bilo sta lose rekao da ugrozi bilo koga

    ni ja …sve je rekao kako jeste

    U pravu je,otvaraju teretane za rekreativce a za profesionalne sportiste nista…Nije ok.

    Skroz je u pravu,podrzavam ga 100 posto

    U pravu je Čaba skroz,prvo su trebali da misle na profesionbalne sportiste,pa ipak oni predstavljaju Srbiju na olimpijadi ,a ne neku drugu zemlju…

    Taman tako, ne brinu za ono sto treba

    Da ali je Olipijada pomerena tako da ce imati vremena da se spreme.

    Pa nije loše nije rekao da bi se pravdao, skroz je u pravu, teretane su prve zatvorene i sad prve otvorene, gde je logika i zašto je teretana uopšte toliko bitna kad je rečeno da može biti izvor zaraze

    U potpunosti si se slažem za tvojim komentarom

    Logike uopste nema. Kakve teretane

    A sto je bitno toliko plivanje kad veliki broj ljudi koristi isti bazen

    Covek je u pravu realno

    Pa jeste,ako su vec otvorene teretane,trebalo bi da sportistima prvo budu dostupne jer su im potrebne,a ostali mogu i da sacekaju,a ne ovako.

Postavi odgovor