Za Meridian sport pričao je Čaba Silađi, sjajni srpski plivač, rekorder i olimpijac, koji je s vremenom od samo 59,40 izborio normu za Igre u Tokiju.
Tema sa sjajnim sagovornikom kao što je Čaba uvek ima, a tako je bilo i ovaj put, dotakli smo se mnogih, naročito “gorućih”.
Oglasio si se na društvenim mrežama, na konto otvaranja teretana i mogućnosti treninga za rekreativce, dok profesionalni sportisti još uvek ne mogu da se vrate u trenažni pogon.
Možeš li nam detaljnije izneti svoj stav na tu temu?
– Nema mnogo toga što bih dodao… Pomalo me frustrira to što sam duže od mesec dana van bazena i smatram da je normalno da budem nestrpljiv. Žao mi je što je taj tvit posle bio pomalo i politizovan, a i dobio je nekoliko bombastičnih naslova na raznim portalima, pa sam čak i bio optužen da sam protiv mera Vlade. Prosto razmišljam, nadam se zdravorazumno i pitam se da li je to logično rešenje…
I da podvučemo, tvit je rezultat petonedeljnog perioda bez plivanja, gubljenja strpljenja, zabrinutosti za svoju karijeru, za plivanje i sport uopšte.
Smatram da sam s pravom postavio jedno vrlo jednostavno pitanje koje je upućeno pre svega nadležnima i apel da neko konačno počne da razmišlja o nama jer mi živimo za sport, ali i od sporta – objasnio je Silađi.
Da li si u kontaktu s kolegama iz drugih zemalja i ako nije tajna s kim, kakva je situacija kod njih po tom pitanju?
– Naravno, sa svim mojim konkurentima iz inostranstva sam u kontaktu. Prvi su s treninzima počeli plivači iz Austrije, koji imaju norme za ovogodišnje Evropsko prvenstvo, 20. aprila. Ovog ponedeljka, 27. aprila, počinju Česi, Mađari i Hrvati s treninzima u vodi. Za Mađarsku znam malo više konkretnih detalja, u Budimpešti će se napraviti baza za sve reprezentativce. Plivaće svako u svojoj stazi i tako uvek biti na određenoj distanci za vreme treninga. Svi su bili već testirani pre tri nedelje. Devetoro je bilo pozitivno i oni su naravno u kućnom karantinu, ali su uz ovo testiranje mogli bez straha da puste sve zdrave sportiste u bazen. Takođe, do kraja meseca, s treninzima počinju i reprezentativci Holandije.
Jedna od najpogođenijih država pandemije, Italija, od 4. maja će omogućiti svojim reprezentativcima nesmetane treninge u bazenu.
Ovo su samo dokazi da se može ako se hoće. Sve sam ovo podelio i na svom Tviter nalogu, ali naravno, od toga se ne prave bombastični naslovi – razočarano je konstatovao naš olimpijac.
Plivanje je specifičan sport.
Kako izgleda jedan dan plivača u „normalnim“ uslovima, a kako sada, u ovoj vanrednoj situaciji? Kako se vi plivači, u ovom slučaju ti, snalazite kad se radi o održavanju forme?
– Poslednjih nekoliko godina, dani su vrlo slični. Nedeljno imam deset treninga u bazenu i pet treninga u teretani. Ujutru oko sat i po do dva sata plivanja, popodne sat do sat i po teretane i nakon toga drugi trening u bazenu. Nedelja je slobodan dan, sreda samo plivanje ujutru, a subota plivanje ujutru i teretana popodne. Ostali dani su sa dva plivanja i jedna teretana – otkrio je Čaba, te opisao kako izgleda režim treninga u ovoj situaciji:
– U ovih mesec i nešto odlazim na jedan trening u jednu salu koju sam dobio na korišćenje od prijatelja i tamo imam nešto tegova i traku za trčanje. Taj trening traje obično dva do tri sata. Trčanje sam uvek mrzeo, međutim sad to moram da radim kako bih koliko-toliko održao aerobnu sposobnost.
Da li je pomeranje Olimpijskih igara za narednu godinu uticalo na tvoje pripreme za to takmičenje?
– Apsolutno, bili smo u samom finišu priprema, koje faktički traju od aprila 2017. godine. Sada kad sve ovo prođe, moramo početi ne od nule, nego iz velikog minusa. Moram naglasiti da u karijeri nikad nisam imao dužu pauzu od tri nedelje, a sad ulazim u šestu nedelju bez bazena. Plivanje je specifičan sport i bazen ne prašta pauzu. Ne možemo na suvom smisliti ništa što bi moglo da nadoknati trening u vodi – jasan je Silađi.
Šta savetuješ onima koji ne znaju kako da “ubiju” dan u izolaciji, kako ga ti provodiš, osim trenirajući?
– Ne postoji univerzalan savet. Svi smo drugačiji… Eto, ja dosta vremena “ubijem” treningom i dok ručam i malo odmorim – počne policijski čas. Smatram da svako treba da se seti šta je hteo da radi dok je bio prezauzet poslom i da to sad realizuje.
Poruka za naše čitaoce:
– Da se čuvaju i da tako čuvaju i druge. Ni sam ne idem nigde sem do sale i prodavnice. Želim da poručim i ostalima da svoje izlaske svedu na minimum, sve dok krizni štab tako nalaže. Verujem da smo pri kraju vanrednog stanja i da nećemo još dugo morati da sedimo u svojim domovima. Svestan sam da sportskih takmičenja još neće dugo biti, ali postepeno će i ona početi, pa znam da ni nema potrebe da pozivam ljude da gledaju sport jer su svi željni da gledaju… A verujte i mi smo željni da počnemo s pripremama, da bismo novim uspesima obradovali naš narod. Sportski pozdrav! – poručio je Silađi na kraju razgovora za naš portal.
Čaba je, između ostalih, vlasnik nacionalnih rekorda na 50, 100 i 200 metara prsno (bazeni 25 i 50 metara).
Verujemo da će ta vremena ubrzo biti “popravljena”, a u uspeh u Tokiju ne sumnjamo kad je Silađi u pitanju.



Putnik
Svako ko je iole normalan podrzace stav Silađija. Nije normalno da rade teretane, velnes i fitnes centri dok profesionalni sport stagnira.
DuLE
Nikako nisam pomislio da trebaš da se opravdavaš. Potpuno si imao pravo na taj twit. Istina je da se ne razmišlja kako treba, ali nije to samo njihova krivica, ljudi iz saveza moraju da budu agilniji , Franjo je mora da se više angažuje, ipak je on ministar…i to iz bazena…
Ruki
Prvo kako ce ljudi u teretani da treniraju pod maskama, gusice se, cemu te teretane
Aleksandar
Podrška za siladjija, krenulo je u srbiji polako sve da se otvara pa ne vidim razlog da i sportisti ne krenu sa pripremama!
Wishmaster
Pa upravu je covek za sve
Jelica
On je decko samo zeljan sporta jer to mu je ljubav a i kako sam kaze zivi od toga, zelim mu puno uspeha U Tokiju i da se sto pre bucne u bazen
Vukan
Upravu je covek za sve stoo kaze
Nikola
sve je u pravu covek. Nema se tu sta vise polemisati
Jovan
Bukvalno
Goran 22
Mislim da je ovo izjavio da bi dobio malo medijske slave. On je isfrustiran, sta da kaze recimo Novak Djokovic na tu temu, kome ove sedmice se ne racunaju
Peđa
Moglo bi se reci
Cana fontana
Koje fore, covek isfrustiran. Svi smo ali se na zalimo.
Fica
Zaista nznm sta je covek ovde pogresno rekao?Neka me uputi neko.Da ne moze da trenira profesionalac,ali da u teretanu mogu oni koji idu samo da bi se slikali?
nikola
upravo to
Rade Vulic
Pa da se razboli profesionalac veca bi steta bila nego da se razboli lik koji se slika po teretanam
Totti
Covek je u pravu, a i da nije, to je njegovo misljenje, niko nema prava da politizuje necije misljenje.
Milan
Covjek je u pravu
Boris
Za sve
Nikola
Skroz je u pravu
Miki
Bolje da se brinu za sta treba a ne za teretanee
Tara34
Sta ima ko da mu bilo sta zameri kad je sve na mestu sto je rekao..realno, otvorili teretane a sporta nema..glupost najveca..
Aleksa 22
Nije on jedini izfrustiran sto se tice situacije i mnogi su ali sta da se radi kad je takva situacija. Da se vise pridrzavamo mera pre bi ova posast prosla
Kosta48
Sve sto neko kaze,odmah poilitizuju
Novak22
Razmislja covek sta je najbolje za njega i njegove rezultate
Filip
Tako bi svi trebali
Dzoker
Vidim redjao ih je sve rezultat za reztatom, i kad bude otisao na Olipijadu za njegov neuspeh bice kriva varedna situacija
Teo13
Slazem se sa njim
zeljko1
covek je skroz upravu
Solo Inter
Ima istine u ovome sto prica..
Marko
Sve od a do š
Goran
Da si više sprintao i trčao imao bi bolje rezultate u bazenu,ali eto sada moraš.Kod nas Kina vodi glavnu reč što se tiče virusa pa zato ne plivaš.
Marko 22
Bolje da ostane na sigurnom u svom domu dok ovo ne peodje. A za plivanje ima vremena
Micko90
Nista ovajj covek u karijeri nije osvojio i sad ispada kao on nesto nestrpljiv, kao da ce da odjednom neka silna zlata da osvaja.
Kico
Ma da a mi svi strpljivi?
Rade Vulic
Ispada je svetski As broj jedan i da mu trebaju uslovi. Imaces ih na pretek kad ovo prodje pa se dokazi
Stefan
Decko je isfrustriran…spremao se za olimpijadu sve za taj jedan trenutak i desilo se sta se desilo..niko nije kriv..ali realno je rekao ne da krece od 0 nego od velikog minusa
Kico
Tako je stefane
Luka 22
Da spremao se, ali Olimpijada je odlozena. Tako da ce imati vremena da se sprema posle ovoga koliko hoce
Cana fontana
Taman je usao u formu i jbg corona ga zeznu
Zika
Fin decko lepo razmislja
Aleksa
Pa mislim da je postavio pitanje sasvim na mestu, kod nas je to problem sto nemamo reprezentacijske komplekse za ostale sportove kao i za fudbal
Sasa 22
Decko sve je stalo sto se tice sporta. Ima ce vremena da pliva jos ce mu vreme biti naklonjeno jer je leto. Pa pokazi se majstore
Biska
Plivanje nikad nece biti sport kao sto je fudbal, zato i nema komplekse
Sanja90
Evo sve se otvara, polako samo, sve ce raditi
Vladana
Bas lep intervju, svaka mu je na mestu!
Kico
Ah kada
Durant91
ma napolju ide toplije vreme mogli su i u nekom kanalcetu ili reci nekoj da treniraju
Dzoker
Samo u toj reci ili kanalcetu da ima minimum 80cm vode
Vuk89
Omogucice i njima da uskoro krenu sa treninzima. Nema smisla da rekreativci treniraju a profesionalci ne.
Goran 22
Profesionalci mogu da treniraju kad ova situacija bude bezbedna za njih. A rekreativci kad hoce
Rade Vulic
Naravno da ce omoguciti kad uslovi budu ispunjeni
Jovan
Treba pružiti podršku, ali opet i zdravlje treba da mu je na prvom mestu
Milan
Nije smak sveta, mora jednom da se održi takmičenje
Branko
Ko je rekao da ne može da se trenira ?
NK
Vala zabranili sportistima da vezbaju, a dopustili majmunima da poziraju po teretanama
Zoran
Xaxa ima i toga napuhani majmuni
Lazar 22
Zato su oni sportisti, a ovi napucani majmuni puni kreatina i stereoida
Stefan N.
Odlicno razmisljanje jednog vrhunskog spirtiste.
F&R
Caba,momak na mestu,sve je u pravu
Milena86
Pa trebalo je prvo da puste sportiste u teretane pa tek onda sve ostale,s pravom je Siladji i prokomentarisao ovo.Ni meni nije bas jasno zasto su tako odlucili.
Gedza
Haha pa malo je bizarno da ne mogu oni da treniraju
Gogisa23
Pa vrv misle da svako od sportista ima svoju mini tereranu kuci. A ne verujem da obicni smrtnici imaju
Kole
Zasto bi prvo njih pustali molim te
Cana fontana
Sve ima svoje rekreativac se ne moze porediti sa profesionalcom. Kad za profesionalca bude sve bezbedno moci ce
crno bela ovca
Al stvarno teretana..moze da radi. Ludilo
pfc
Srbija u zemlji gde ništa nije normlano
Acke
Nikad nije ni bilo normalno
Zoran
A kad je bilo
Robi 77
Tvit i jeste na mestu, potpuno logicno i razumno razmisljanje.
Filip
Država je ta koja treba da im obezbedi da treniraju, ali kod nas se slabo ulaže u ovaj sport.
Rade Vulic
U ovom sportu su kod nas sve sampioni, ne ulaze se u vartepolo gde imamo najacu ekipu sveta ulagace u plivanje
Loka7
Skroz normalan lik, sve je u pravi nema sta ???
Dragan73
Ovo vise nema logike nista. Strasno sta se desava.
Zoran
Logika je odavno izgubljena
Zaza
Ako je otvoreno za rekreativce onda bi trebalo i za profesionalce
Kosta008
Kakva bi to novina bila da nema bombastican naslov
Milan71
Podrska za sve profesionalne sportiste i da se sto pre vratite treninzima i takmicenjima.
JasminM
Nadamo se da ce se sve brzo vratiti u normalu
Sasa68
Sve sto je rekao, sve je u pravu.
Nicko
U pravu je covek
Sasa
U pravu je strasno je sta ljudi rade
Jovan
U pravu je covjek
Stanko
Ulaze se u sportove koji ne daju rezultate kao pojedini koji su po strani
Kili
Sve se slazem sa njim .
Teo
U pravu je covek, ali bazene ne drze prijatelji ovih koji su doneli odluke za teretane.
Cana fontana
Ide lepo vreme pa nek treniraju na reci u prirodi
Marko89
To samo kod nas ima da se pogrešno protumače izjave, Silađi je potpuno u pravu.
Dare91
Malo su izvukli iz konteksta, ali je totlano u pravu ono sto je rekao,skroz ga razumem
Jana
Odlican Caba! Samo ti gledaj sebe i ne brini sta pisu
Bix
Legendo,vratice se svako u svoje sedlo… Svi jedva cekamo da pocne sport!
BB
Ne obaziri se na medije!! Znamo mi ko si ti! ???
Milica
Slazem se sa njim
IvanP.
Izgleda da je samo kod nas plivacima zabranjeno
Box
Smesno je sto je zabrana za plivace a teretane opusteno otvorene…treba razmisljati I o ekonomiji koliko god mi govorili da je zdravlje na prvom mestu …ti ljudi zive od toga.
Bogi
Ovo sa teretanama mi je presmešno…leglo zaraze….kao da teretane najviše pune državni budžet pa su morale skoro prve da krenu sa radom…
Igrutin
Bas tako
Misa
Covek samo izneo svoje misljenje i podelio sa svojim pratiocima.Nista lose u tome.
Sasa68
Naravno i to mu je misljenje skroz na mestu.
Rade Vulic
Izneo je misljenje da bi dobio malo mediske slave.
Nemanja
Steta sti druge države cene bolje nego mi
Borko
Zrenjaninac? Odlican je u prsnom stilu.
Loka7
Nestrpljenje je samo uzrok ostalih koji nisu postovali mere inace bi sve ovo ranije bilo zavrseno.
Posto smo narod takvi kakvi smo oduzilo se mnogo i shvatam da jednom sportisti to tesko pada jer ima svoj tempo dana a to je uskraceno.
Bice treninga sve ce se vratiti u svoju formu i nastaviti sa uspesima kao i do sada
Aleksa 22
Na kraju moze da radi invidualne treninge dok ovo stanje ne prodje, pa da se baci na prave treninge.
Cana fontana
Niko nije srecan i zadovoljan sa ovakom trenutnom situacijom, bolje se malo strpeti i zivot se ponovo nastavlja. Pa ce biti i teretana i bazena koliko ti volja
Milos29
Naravno da mediji ne preuvelicaju kad neko od poznatih nesto kaze, ne bi ni postojali, sve je to biznis
Jovan46
U pravu je covek, misim da je pravo vreme da se presaberemo i da malo lepse realizujemo ovog previse slobodnog vremena koje trenutno imamo
Marko855
Mislim da se previse svaka izgovorena rec nekog popularnijeg lika okarakterisuje kao da je nesto protiv vlasti kao da je protiv drzave ili kao da je nesto za drzavu i slicno vise u Srbiji nista ne mozes da kazes a da ne bude provuceno kroz politiku to je previse uzelo maha i mislim da treba mediji da se ukinu pogotovo sto pisu sta im je volja i izvlace svoj ugao vidjanja svega !!!!
Bobi
Pa mediji od toga zive. Uglavnom izvucu iz konteksta,sta njima odgovara?
Doktor joka
Procene strucnjaka su da se sve ovo ubrzo vraca u normalu, tako da videcemo
DelijaMomak
Hvala doktore
Janko
Ima istine u svemu tome
Marko rema
Odlican sport, ali ne i toliko izreklamiran kroz medije, treba im omoguciti vise prostora, a ne samo fudbalu
DelijaMomak
Treba im omoguciti bazen, da ne treniraju u hladnoj vodi
Biska
Fudbal je legendo najsporednija stvar. Taj isti fudbal prati pola svetske populacije. A plivanje sve ukupno za neki osrednji grad ukljucujici njihovu rodbinu. U tome razlika
Baraba
Predivna poruka, svaka cast majstore, jos malo pa krecu treninzi ne brini
Vuk001
skroz se slazem sa njim,ako mogu da rade kozmeticki saloni i teretane gde dolaze svakakvi a profesionalci ne.nema smisla nikakvog
DelijaMomak
Ako mogu kladionice, moze sve da rsdi
Buda77
hahaha delija kladionica je manje problematicna,2m najmanje razdaljina,a u teretani tesko da ciste svaku spravu posle svakog,da ne pricam o svlacionici
Marko 22
Pa bas zbog toga i ne vezbaju profesionalci.
Zorica
Vremena su teška,moramo ga razumeti
Milan
Odlicno pripremljeni igraci
Ognjen03
Ne razumem zasto bi bio shvacen pogresno.Svaka rec mu je na mestu
Anonymous
Teska vremena za sve, pa tako i sportiste… trebace dosta vremena da se sve vrati u normalu…
Milan
Najbolji meridian priprema svoje igrace najbolje
Andjela03
Mene je odusevila poruka za citaoce
Kiza30
Svasta bas
Anđa
Trebalo bi malo više ove momke da promovišu, ne samo standardne sportove
Djela
Slazem se
Bobi30
Totalno nerealno to sa teretanama. Lepo kaze čovek. Pa prvi bi trebali da se profesionalni sportisti da počnu sa treninzima.
Joca
Tako je
Dule
Meni nije jasno kako nekome ko je to odobrio ovako nije jasno sda su trebali dati prednost prof.sportistima
Miljana
Sport je sjajna stvar i meridian se pobrinuo za svoje sportiste
dule
Miljana, o cemu ti ?
Rade
Sjajan je sport
Kaligula
Polako daj u dogovoru sa nadležnima mora da ti se izdaje u susret, polako nek otvore bazen za tebe
Radivoje
steta sto se u ovaj sport ne ulaze malo vise imamo izvarendne pretstavnike
Dule
tako i ja mislim, ulaze se neke sportove gde se ne daju rezultati…a u one koji bi dali rezultate, tu se slabo ulaze
kris
svim sportistima je tesko da ostanu u formi i treniraju,pogotovo kad se radi o specificnim sportovima,trbalo bi ministarstvo sporta da poradi na ovom problemu
Sasa 22
Ljudi varedno je stanje, mogu od kuce da rade invidualne treninge ma koji sport da je u pitanju.
kristina
u pravu je drzava treba da nadje nacin da im omoguci da treniraju
Isidora
Bravo Siladjo, neka si im rekao!
NikolaSavic
Lepo je rekao
Anonimus
Ne smatram da je bilo sta lose rekao da ugrozi bilo koga
rade
ni ja …sve je rekao kako jeste
Fudbaler
U pravu je,otvaraju teretane za rekreativce a za profesionalne sportiste nista…Nije ok.
Kiki
Skroz je u pravu,podrzavam ga 100 posto
Mare
U pravu je Čaba skroz,prvo su trebali da misle na profesionbalne sportiste,pa ipak oni predstavljaju Srbiju na olimpijadi ,a ne neku drugu zemlju…
Beba
Taman tako, ne brinu za ono sto treba
Luka 22
Da ali je Olipijada pomerena tako da ce imati vremena da se spreme.
Marko
Pa nije loše nije rekao da bi se pravdao, skroz je u pravu, teretane su prve zatvorene i sad prve otvorene, gde je logika i zašto je teretana uopšte toliko bitna kad je rečeno da može biti izvor zaraze
Filip
U potpunosti si se slažem za tvojim komentarom
Boki30
Logike uopste nema. Kakve teretane
Goran 22
A sto je bitno toliko plivanje kad veliki broj ljudi koristi isti bazen
Boris
Covek je u pravu realno
Milos90
Pa jeste,ako su vec otvorene teretane,trebalo bi da sportistima prvo budu dostupne jer su im potrebne,a ostali mogu i da sacekaju,a ne ovako.