Eloj Rum, golman Kurasaa, postao je jedan od najtraženijih sagovornika na svetskom prvenstvu. Impresivnih 15 odbrana u remiju sa Ekvadorom (0:0) bilo je povod da u red za utiske stanu najveći svetski mediji.
Među njima našla se i italijanska “Gazzetta”. Morao je novinar čuvenog lista sa Apenina da sačeka čuvara mreže – prethodno je davao intervju za BBC… Ipak, u razgovoru za italijanski medij nije štedeo reči, a priču je počeo na pitanje da li se već pravi njegova statua u Kurasau.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
“Rekao bih da sam je zaslužio, zar ne? Šalu na stranu, nikada nisam bio srećniji. Postao sam globalna zvezda. Osećam se pomalo izgubljeno, ali ostaje činjenica da smo osvojili prvi bod u istoriji. Utisak je bio kao da smo Spartanci kod Termopila u filmu 300, ali smo izašli uzdignute glave. Za mene je ovo priča o otporu, a upravo nas to razlikuje od drugih. Posle poraza od Nemačke 7:1 niko nije očekivao ovakav odgovor”, rekao je Rum.
Na šta ste prvo pomislili po završetku utakmice?
“Osetio sam ogromno olakšanje i mnogo emocija. Ljudi vide da smo ovde i kažu: ‘Vau, to je najmanja zemlja na Svetskom prvenstvu’, ali iza toga stoji priča o odricanju, životu, borbi i ljudima kojih više nema.”
Prvi istorijski bod posvetili ste Žairzinju Piteru, koji je 2019. godine preminuo od srčanog udara neposredno pred utakmicu reprezentacije Kurasaa.
“Nažalost, priča veoma slična Davideu Astoriju u Italiji. Žair nije bio samo saigrač, već brat. Dočekao me je u reprezentaciji i pokazao mi kako sve funkcioniše, učinio da se osećam kao kod kuće. Sa njim je umro i deo mene.”
Kakav ste odnos imali?
“On je živeo na ostrvu, ja u Holandiji. Uvek me je ohrabrivao. Godinama imam osećaj da je stalno uz mene. Protiv Ekvadora, posle prve odbrane, osetio sam njegovo prisustvo. Ne znam kako da objasnim. Rekao sam sebi: ‘Od sada više ništa neće proći.’ Na neki način bio je tu, pored stative. I zaista, niko nije postigao gol.”
NOVA DIMENZIJA KLAĐENJA EKSKLUZIVNO U MERIDIANBET
BET BOOST Specijalne BetBuilder kombinacije sa uvećanim kvotama
SINGLE BOOST Ekskluzivne pojedinačne selekcije sa boostovanom kvotom
Kada biste sada mogli nešto da mu kažete, šta bi to bilo?
„Uspeli smo, prijatelju moj.“
Šta vam je Dik Advokat rekao posle poraza 7:1?
“Zapravo, ne mnogo. Bili smo razočarani jer smo prvih pola sata igrali ravnopravno. Onda je usledio pad i tu je sve bilo gotovo. Imali smo želju za iskupljenjem. Hteli smo da pokažemo da nismo ekipa za popravljanje gol-razlike.”
Ovo je Svetsko prvenstvo golmana: vi, Vozinja, Beiranvand, Gil…
“Kada sam video kako Vozinja brani sve što stigne, pomislio sam da bih i ja mogao isto. Uspeli smo da se podignemo.”
Da li ste pomislili na to da ste pre samo godinu dana bili bez kluba?
“Naravno. Nije bilo lako, ali imao sam samo jedan cilj – da odem na Svetsko prvenstvo. Svakog dana sam trenirao sa ličnim trenerom i trenerom golmana. Imao sam precizan plan. Moji saigrači bili su sa svojim klubovima, a ja sam sam trenirao u Holandiji. Rekao sam sebi: ‘To je cena koju moraš da platiš ako želiš na Mundijal.’ Nikada nisam pomislio da odustanem.”
Ko vas je prvi pozvao da igrate za Kurasao?
“Patrik Klajvert. Moj idol iz detinjstva. Bilo je to 2015. godine, kada je bio selektor. Rekao mi je da bi mu bila čast da budem deo ekipe. Tada sam igrao za Vitese. Bili su mu potrebni igrači spremni da san o Svetskom prvenstvu postane stvarnost. Moj otac je sa ostrva, majka je Holanđanka, ali je dugo živela u Vilemstadu, glavnom gradu. Nikada nisam imao dilemu.”
Ko je vaš najveći idol?
“Dida. Navijao sam za Milan zbog njega. Sećam se osvojenih Liga šampiona 2003. i 2007. godine. On, Ševčenko, Inzagi, Kaka…”
Kome biste najviše želeli da kažete ‘hvala’?
“Svojim roditeljima. Plaćali su putovanja, gorivo, hotele. Otac me je svuda vozio kada sam bio dete. Prelazio je čitavu Holandiju kako bi me odveo na treninge i utakmice”, rekao je Rum.
Bonus video:



sergej
Kurasao na Mundijalu, ko bi rekao. Lepo je videti i male reprezentacije da se izbore za nešto.
tadej
Iskreno, onaj 7-1 od Nemačke dovoljno govori o nivou, jedan dobar meč ne menja celu sliku.
matea
Kakva priča, pre godinu dana bez kluba, a sad jedan od hitova Mundijala. Kapa dole.
david
Dida mu bio idol, a sad eto i on inspiriše neku decu. Tako to ide u fudbalu.
aljosa
Ona priča sa Vozinjom me podsetila koliko golmani umeju da nose ceo tim na leđima. Respekt.
matej
Ma 0-0 sa Ekvadorom i nije neki podvig, golman uvek blista kad mu cela ekipa brani.
vujadin
Svaka čast za Eloj Ruma, 15 odbrana je suludo. Bravo za momka.