Kada su se Španija i Engleska našle u istoj grupi novoformirane Lige nacija, bilo je jasno da će ove dve reprezentacije imati svoj prvi takmičarski duel posle više od dvadeset i dve godine.
Crvena furija je u toj prvoj utakmici ostvarila vrednu pobedu na Vembliju i sada potpuno spokojno ulazi u revanš koji će se odigrati na stadionu Benito Viljamarin u Sevilji. Domaćin je već ,,odbegao” na čelu grupe u kojoj Engleska i Hrvatska nemaju još nijednu pobedu.
NOVI EVROGOL PODKAST JE UJEDNO I NAŠ PRVI KVIZ – IGRAJ SE SA NAMA I JAVI NAM SVOJ REZULTAT!
Grupa u kojoj se nalaze finalista i polufinalista poslednjeg Svetskog kupa, kao i jedna od najjačih selekcija na kontinentu, može se nazvati svakakao, samo ne lakom.
Engleska je u svakom slučaju, pred imperativom pobede u ovom duelu, ali je domaćin favorit. Uostalom, ako se računaju samo devedeset minuta, Crvena furija je bez poraza već 27 mečeva, dok se Gordi albion nalazi u seriji od četiti utakmice bez trijumfa.
Nemačka – Holandija 1990: Dvostruki rivalitet na delu u Milanu!
England vs Spain – Euro 1996 QFhttp://t.co/O6SbTXAghC
Original Vintage Football Shirts pic.twitter.com/f0NqQ5Pygb— C11 Football Shirts (@Classic11Shirts) April 4, 2015
Kao što je poznato svima koji su pratili Svetski kup, dve selekcije su imale različita iskustva sa izvođenjem jedanaesteraca posle nerešenog rezultata. U istoj fazi takmičenja, Engleska je na taj način savladala Kolumbiju, a Španija eliminisana od strane Rusije. To je detalj koji je najupečatljivije obeležje okršaja iz 1996. godine koji su ove dve reprezentacije imale na UEFA prvenstvu Evrope u Engleskoj.
Engleska je želela da ,,fudbal vrati kući”
Pozadina tog duela je bila u znaku želje domaćina da ,,vrati fudbal kući”, odnosno osvoji titulu i priključi se fudbalskim velesilama koje su u vlasništvu imale trofeje sa najvećih takmičenja. Gordi albion se i dalje nalazi u tom ,,stanju” duha, dok je Crvena furija ušla u taj odabrani klub. U trenutku takmičenja, Engleska je imala trofej svetskog prvaka iz 1966, a Španija titulu šampiona Evrope 1964. godine.
Oba odličja selekcije su osvojile kao domaćini turnira, pa su želje ostrvskih navijača listom bile iste – neka se fudbal vrati kući.
Treba spomenuti da je izvođenje jedanaesteraca koje je usledilo pošto se susret i posle produžetaka završio bez pogodaka, bilo prvo za Englesku posle prave nacionalne žalosti koju su doživeli šest godina ranije na mundijalu u Italiji, a tek drugo ukupno. Španija je 1984. godine imala svoje prvo u polufinalu EP u Francuskoj, kada je eliminisala Dansku, ali je dve godine kasnije u Meksiku na isti način ispala od Belgije u četvrtfinala Svetskog kupa u Meksiku.
Orlići spremni za Euro: Srbija se vraća u probrano društvo i napada Tokio 2020!
Mesto odigravanja je bio razume se, Vembli, a sudijska trojka je dolazila iz Francuske. Na klupi domaćina je bio Teri Venejbls, dok je furiju vodio Havijer Klemente. Obojica čuvara mžeže su bili iskusni golmani Dejvid Siman (32) i Andoni Zubizareta (34). Doduše, Španac je do tada sakupio čak 110 mečeva u nacionalnom timu, a Siman tek 28.
Španija je dva puta bila neprecizna u seriji jedanaesteraca
Ime pobednika se saznalo već posle četiri izvedena šuta, a ono je izazvalo euforiju domaćih navijača. Engleskoj je bilo potrebno svega četiri šuta da se plasira u polufinale, pošto Španija dva puta nije iskoristila svoje penale. Posle pogotka Širera, Jero je pogodio prečku, da bi sledeća dva jedanaesterca iskoristili Plat i Pirs za domaće, a Amor i Belsue za Španiju. Poslednji pogodak za Gordi albion je postigao Gaskoin, a onda je Siman odbranio udarac Nadala.
Engleska je otišla u polufinale, u kome je nažalost, sadašnji selektor Garet Sautgejt ražalostio naciju promašivši jedanaesterac broj šest.
Sastavi na Vembliju su bili sledeći:
Engleska
Siman, G. Nevil, Pirs, Adams, Sautgejt, Plat, Gaskoin, Širer, Šeringem, Anderton, Mekmanaman. Igrali su i Barmbi, Stoun i Fauler.
Španija
Zubizareta, Belsue, Alkorta, Abelardo, Jero, Barhuan, Kiki, Manjarin, Amor, Salinas, Nadal. Lopez, Perez i Kaminero su takođe ulazili u igru.