Frančesko Gireli je šokirao fudbalsku javnost u Italiji, kada je u decembru podneo ostavku sa mesta direktora Liga Pro (Serija C), a razlog njegovog odlaska do sada ostao je misterija.
Gireli je u intervjuu za italjanski list “II Korijera Dela Sera”, govorio o trenutnom stanju italijanskog fudbala.
„Svake sezone gubimo 1,3 milijarde, reprezentacija nije išla na poslednja dva Svetska prvenstva, sve je manje mladih igrača, nedostaju sportski objekti, stadioni su zastareli. Jel treba da nastavim? Morao sam da glumim „ludilo“ da bih ubedio ljude da je neophodno da se preselimo kako bi ublažili negativne efekte. Što se tiče TV prava, najbolji klubovi u Italiji zauzimaju trećinu manje od klubova sa dna Premijer lige. Sada su u toku privatni pregovori za narednih nekoliko godina, sve dok najbolji igrači odlaze. U isto vreme pai TV je otkrio i druge sportove. Tenis danas ima više kanala nego fudbal i moramo da se zapitamo zašto“, rekao je Gireli i dodao:
“Ako predložite plej-of ili novu formulu za Kup Italije, gledaju na vas kao na vanzemaljca. Sve je usmereno na uzimanje”.N
Nema negativno mišljenje pritisku iz Saudijske Arbije.
“Oni rade ono što su evropski i italijanski preduzetnici radili do pre nekoliko godina. Sada čitam samo kritike ove nove realnosti. Umesto toga, mogli bismo da upravljamo tom tranzicijom, budemo radoznali i gledamo u budućnost.
A kako će budućnost fudbala izgledati…
„Ili ćemo ga promeniti ili će za deset godina njegova sudbina biti zapečaćena i to će postati zastareli sport, za starije. Otkriću malu tajnu: dan posle utakmice Italija-Makedonija otišao sam kod Gravine i rekao mu da nisam došao da pričam o eliminaciji sa Svetskog prvenstva, već o tome da je u roku od tri meseca potrebno da se napravi konkretan projekat za razvoj omladinskog fudbala u Italiji”.
Italija je zajedno sa Turskom podnela zahtev za kandidaturu Evropskog prvenstva 2032. godine.
„Hajde da kažemo istinu. Kandidatura za Evropsko prvenstvo u fudbalu bila je u opasnosti, veoma ugrožena. Razlog za to je nemogućnost inoviranja stadiona, mi smo poslednja zemlja po tome i ne vidimo kako da to uradimo. Vreme ekselncije je prošlo, a ono što me „grize“ je to što su gotovo svi prihvatili takvu situaciju”.
EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći bonus dobrodošlice od 4.000 RSD potpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije
Bonus video:


Mario
Najveći problem u Italiji pa i u fudbalu je mafija
Borko
Koja god zemlja želi da oporavi svoju ligu samo treba da istraži istoriju premijer lige i da vide kako su oni postali najjača liga na svetu bez finansijskih problema
Piksi
Koliko istine u njegovim rečima, Italija je živela na lovorikama i vlasnici klubova su uzimali lovu bez da ulažu u infrastrukturu i marketing fudbala, sad im se to obija o glavu
Dimaria
U pravu je covek neki ne vide ali dramis ozbiljna kriza i problemi i tesko će stari na noge