"NOVA ERA" FUDBALA U KINI Grade se impozantni stadioni, cilj SP 2030.

Kina ulaže milijarde evra u izgradnju fudbalskih stadiona, sa ambicijom da organizuje Svetsko prvenstvo, najranije 2030. godine.

Gradnju u Kini nije mnogo pogodila pandemija koronavirusa, koja je paralizovala veći deo sveta i uništila delove ekonomija. Takođe, i suspendovala većinu sportskih takmičenja.

Fudbalski klub Guangdžou Evergrande počeo je prošle nedelje izgradnju stadiona vrednog 1,6 milijarde evra.

Stadion će imati kapacitet 100 hiljada mesta.

Izgled je inspirisan cvetom lotusa, a završetak radova planiran je za kraj 2022. 

https://www.meridiansport.rs/ostalo-kinezi-grade-najveci-stadion-na-svetu/

Kompanija Evergrande, čiji je osnivač jedan od najbogatijih Kineza, planira izgradnju još dva stadiona u toj zemlji. Kapaciteta oko 80 hiljada mesta.

Kina bi u naredne dve godine trebalo da dobije najmanje 12 novih velikih fudbalskih arena, preneli su lokalni mediji. 

Mislim da je želja Kine da organizuje Svetsko prvenstvo u fudbalu očigledna – rekao je novinar lista “Orijental Sports Dejli” Đi Jujang.

Pitanje, po njegovim rečima, nije da li će se država kandidovati za organizaciju, već kada.

Predsednik FIFA Đani Infantino izjavio je da bi bio oduševljen da Kina podnese kandidaturu za domaćinstvo takmičenja. 

Budući stadion u Guangdžouu je privukao pažnju svetskih medija zbog ogromnog kapaciteta, ali i atipičnog izgleda.

Gradnja je počela u toku pandemije koronavirusa, kada je sport u svetu skoro kompletno stao. Zato se postavlja pitanje šta će takav stadion klubu čije utakmice prosečno gleda oko 50.000 ljudi.

Evergrande, po rečima novinara Đija Jujanga, ima cilj da se na stadionu održi svečana ceremonija otvaranja svetskog šampionata.

Većina postojećih stadiona u Kini su multifunkcionalni, pa se na njima između ostalih održavaju i atletska takmičenja.

Oni će biti zamenjeni novim arenama koje će služiti isključivo za fudbal, što je prioritetni sport.

U Šangaju, koji ima ambiciju da bude domaćin Olimpijskih igara, 2021. godine će biti završen stadion kapaciteta 33.000 mesta. Koristiće ga klub SIPG, za koji nastupaju Brazilci Oskar i Hulk.

Kompanija Evergrande tri stadiona, kako je naveo Đi Jujang, verovatno plaća sama. Ostali projekti se sufinansiraju iz privatno-javnog partnerstva.

DOBRE VESTI ZA FUDBAL Nastaviće se još jedno prvenstvo!

OBAVEZNO POGLEDAJTE Fudbalski kutak iz karantina: EURO 1976. u Beogradu, klizanje Juge posle 2:0 protiv Nemaca i rađanje „panenke“!

83 Komentara

    Stadion ce biti odlican,lepo su ovo smislili Kinezi da bi se odrzalo SP u njihovoj zemlji.

    Kina najveca svetska sila. Mnogo su mocni.
    Lotosov cvet stadion izgleda fantasticno.

    Sta rade Kinezi, svaka im cast, kakvi projekti, ludilo, dobice SP samo je pitanje kada.

    Definitivno da ce posle ove korone svako imati svoje ludilo koje ce da izbije na povrsinu, evo kod njih se grade stadioni, to im je najbitnije.

    Koliko su mocni, ne staju, jos samo da se fudbal vrati u normalu da ima ko da igra na tolikim stadionima.

    Ovo će biti pravo svetsko čudo od stadiona.

    Verujem da mogu ovo da odrade. Jer oni su cudo… Ali videcemo 2030 da li ce doci do toga. Ima jos 10 godina, sve je moguce

    Kinezi su se bas naostrili. Verujem da ce uspeti sve ovo realizovati , jer kad se oni uhvate necega ne popustaju dok to i ne ostvare. Brutalan stadion.

    Kinezi i uprkos Koroni grade stadione kad ceo svet blokiran. Da mi je da udjem u jednu Kinesku glavu i da vidim kakvo se to ludilo u njoj nalazi.

    Jedva cekam lakih 5 u meridianu… kako vam grmi ta igra za Svetsko prvenstvo…
    Pa, put za Kinu….nostalgicsn sam nocas

    Hoce li biti neko takmicenje za Kinu , kao kada ste organizovali put za Rusiju? ?

    Bas se gradi u stilu kakav kinezi vole, bice spektakularno kad ovo zasija.

    Браћа разваљуљу. Стварно је ово одлична одлука. И треба да се игра тамо јер су доказали да могу да ураде СВЕ.

    Lepo Boga mi: Kinezi se raazvijaju i grade stadione posto su razboleli citavu planetu. Ma izopaceno skroz…

    Imaju para, imaju sve neophodne uslove, daj te im organizaciju prvenstva, zaslužili su, ulazu puno u razvoj ⚽

    Svaka cast Kinezima, ne sumnjam da ce vrhunski izgledati ne samo ovaj vec i ostala dva. I svakako im treba odobriti da budu domacini SP-a.

    Ako ljudska vrsta opstane do 2030. 🙂 Šalim se malo naravno, upravo prisustvujemo usponu nove svetske ekonomske i sportske velesile

    Prelep izgled stadiona, to KInezi kad srede svaka im cast. Jos je lepo videti da se u fudbal ozbiljno kod njih ulaze

    Od Kineza ocekujem da sledeci stadion bude leteci, ali bukvalno!

    2030.cela Kina trenira fudbal..ahahhaha…

    znaju kinezi unapred gde treba ulagati…nije mi jasno kako planiraju i sp u fudbalu i olimpijadu za 2021.?

    sa takvim stadionom definitivno ce dobiti da budu domacini…niko drugi trenutno nije ni u situaciji da razmislja o tome

    Pa red je i da budu domacini. Ako su mogli afrikanci mogu i Kinezi

    kineze nije pogodila pandemija..ozda jedna oblast bila izolovana..a su svetu katastrofa…i ne cudi me da grade..samo da ne bude ”kineski proizvod”

    Imaju pare da se razbacuju za stadione i to vrhunske. Dobice sigurno da organizuju svetsko prvenstvo!

    Bice to grdosija, kao i sve gde oni rese da uloze pare.

    Ko,Vid im da je kod njih sve Grande.

    Pa kod njih nikad nije ni bila kriza niti su stali ekonomski za vreme virisa, zasto da i ne sagrade ovakav stadion kad jedna od veikih sila, bilo bi lepo da se kod njih u narednih godina odigra svetsko prvenstvo!

    Kakva je to velesila ! Bice to lepo Svetsko ako oni budu domacini

    I treba im dati da organizuju s ozbirom koliko para ulazu u fudbal

    Kinezi su ozbiljna sila,uopste ne sumnjam da ce sve to i uraditi i dobiti organizaciju SP.

    Nasa braca sila su…kakvi li ce to stadioni biti auu

    Kinezi gaze dalje.. Izgleda da ih nista ne moze zaustaviti..

    Izgleda…nisi oni za dzabe svestka sila..ima da zavladaju svetom?

    Covece koliko su ludi ovi Kinezi, pa 2008. na Olimpijadi su sagradili puno stadiona i takakvih ej, i sada ponovo, neverovatno.

    Ma nisu normalni, cekam samo kad ce na mesec da naprave stadion

    Sramota, dok je ceo svet u problemu zbog njih i njihovog virusa on grade stadion od 1.6 milijardi evra sramota…

    Sve sto su izgubili tokom pandemije,brzo ce vratiti.

    Koliko su neverovatni u nekim stvarima, a opet jedu slepe miseve? ?

    Prvo je bilo ptičije gnezdo a sada i lotosov cvet ovi kinezi su stvarno neverovatan narod.

    Prelep stadion. A za Kineze šta reči, osim svaka čast

    Valjda će i onaj Kineski kulturni centar na NBG, da izgleda grande?

    Braća Kinezi su postali prvi u svemu

    Vide kinezi gde su pare pa aj da ulozimo u fudbal…pametno

    Pametni Kinezi nema sta, znaju gde dobra investicija

    Postace i fudbalska sila kako je krenulo, vec kupuju dobre igrace, ulazu u stadione…svaka cast..

    Tako se to radi

    Prvi postaju u svemu

    Svaka cast kinezima, stvarno su svetska sila..

    Tako mali narod a kao mravi su… Kinezi su cudo

    Strava, imaju ideju, volju, i lovu, imaju sve…

    Au pa ovo ce biti brutalno,ekstra

    Malo kicasto ali brutalno!

    Kinezi su prevazisli i koronu, a ovim i same sebe

    Osim zelje ima se ocigledno i sredstava za ulaganje i izgradnju. Kinezi kad nesto rese ne postoje prepreke u realizaciji.

    Jedva cekam da vidim ovoooo

    Au jedva cekam da vidim ovo cudo

    ovo ce biti pravo ludilo.. sjajni kinezi..

Postavi odgovor