Šurbatović: Rasizmu u fudbalu nema mesta, utakmica Hrvatska - Albanije je trebalo da bude prekinuta

Generalni sekretar Fudbalskog saveza Srbije, Jovan Šurbatović, u razgovoru za “Kurir” dotakao se aktuelnosti vezanih za srpsku reprezentaciju i Evropsko prvenstvo u Nemačkoj.

Šurbatović je izneo mišljenje o organizaciji prestižnog takmičenja Starog kontinenta, a prisetio se i susreta sa glavnom zvezdom danskog sastava – Kristijanom Eriksenom.

Meridian Sport te časti – POTPUNO BESPLATNO! Registruj se i odmah preuzmi 5.000 RSD bonusa

“Imam utisak da su oni najveća naša vrednost. Podrška koju imaju fudbaleri je fantastična. Imao sam utisak da su dve trećine stadiona uz nas u Minhenu. To je do sada neviđeno! Upravo će ta podrška navijača da bude najveći motiv igračima da pobede Dansku. U Kataru smo bili jedna od tri evropske selekcije sa najvećom podrškom navijača. Imali smo po 7.000 pristalica na svakom meču”, poručio je Jovan Šurbatović i nastavio u istom dahu:

“Generalno imamo lošu prošlost, mislim da smo sada napravili veliki iskorak. Većina naših navijača se ponaša baš onako kako bi trebali. A, kada naši navijači nešto loše urade, mi kao Savez uvek to priznamo UEFA i spremni smo na odgovnost. Tih problema je sve manje i to me zaista raduje. Sa druge strane…

Dotakao se generalni sekretar FSS sramnih navijačkih poruka na utakmici Hrvatska – Albanija.

“Najveći mogući oblik ispoljavanja rasizma. Malo smo ljuti što se nije reagovalo adekvatno, ali verujemo da će kazna biti u skladu s učinjenim prekršajem. Kada se desi da navijači horski uzvikuju parole koje šire mržu ili rasizam, službena lica moraju da reaguju. Sudija i delegat u komunikaciji rešavaju odmah slučaj. Kao delegat, dobijam od UEFA sav potreban materijal, odgovarajuće priručnike i sve ostalo što je bitno za ta dva tima reprezentacije. Priprema za meč mora da bude temeljna i bez obzira o kojem jeziku se radi, delegat mora da bude upućen u sve potencijalne rizike koje nosi određeni meč”, kazao je Šurbatović, a potom se osvrnuo na propise:

“Prvo prekid, privremeni. Ako se to ponovi, sledi trajni prekid. Reakcija Evropske kuće fudbala biće sasvim izvesno žestoka. UEFA je momentalno reagovala u slučaju kvazi novinara koji provocirao i izbacila ga sa EURO. Želimo da ovo bude primer za ubuduće da se svim pošalje poruka da nema mesta rasizumu u fudbalu! I da će svi snositi najveće moguće sankcije ako se ogluše o to”.

Na minulom Evropskom prvenstvu Šurbatović je obavljao ulogu delegata na utakmici Danska – Finska, koju je obeležila borba za život Kristijana Eriksena. Tragedija je srećom izbegnuta, a upravo će sjajni vezista predvoditi Dance protiv naše selekcije u meču odluke.

“Naježim se i sada kada se setim toga. Kada me je sudija Entoni Tejlor izvestio šta se desilo, odmah sam doneo odluku o prekidu meča. Potrebno je ostati mirne glave, ponašati se profesionalno i uz konslutaciju sa svima donositi prave odluke. Odluku o nastavku doneli smo u konuslutacija sa oba tima i uz njegovu molbu iz bolnice”, dodao je visoki funkcioner srpskog fudbal, a potom se prisetio novog susreta sa danskim plejmejkerom:

“Kada sam bio delegat, baš ovde u Minhenu, na meču Bajern – Mančester junajted, ponovo smo se sreli i tada mi je poklonio svoj dres. Reč je o divnom fudbaleru i čoveku kojem želim sve najbolje, eto putevi nam se ukršaju, uvek mu želim sve najbolje, osim protiv nas, tada može da izgubi”, zaključio je Šurbatović u razgovoru za Kurir.

Bonus video:

2 Komentara

    Surbatovic prica,ali nikoga ne slusa,eto kakav on ima uticaj u Uefi haha

    Bas tako preterali su kakvo je to skandiranje , to odmah treba diskvalifikovati te reprezentacije odmah

Postavi odgovor