Glad za uspehom i boljim životom često je pokretač za živopisne priče. Jednu takvu živi Unus Diop, senegalski fudbaler koji je sa samo 12 godina, uz obećanje da ide na odmor, napustio je rodni Sen-Luj, ukrcao se na migrantski čamac i zaplovio ne znajući gde će završiti, sve dok nije stigao na Kanarska ostrva.
Posle jedanaest dana plovidbe Diop je uspeo da kroči na kopno u Los Kristijanosu, na ostrvu Tenerife i tako je počeo novi život, u kojem je fudbal postao i spas i glavna životna priča koju je ovom prilikom ispričao za španski “As”.
Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!
“U Španiji sam već 20 godina, od 2006. godine. I osećam se kao kod kuće. Ipak, svoju zemlju nikada ne smeš da zaboraviš, to je nešto što uvek ostaje u mislima”, kazao je Senegalac i počeo životnu priču:
“Imao sam 12 godina i rekli su mi da idem na ‘odmor’, ali zapravo me je čekao migrantski čamac. Nisam znao kojim ćemo putem krenuti, ali smo, hvala Bogu, stigli živi i zdravi. Tako sam otkrio Tenerife, nešto zaista prelepo. Putovao sam bez ikoga svog. Plovili smo 11 dana na otvorenom moru. Bilo nas je 110 ljudi i mnogo smo patili jer smo stalno bili mokri. To je nešto što zaista nikome ne bih poželeo. Na sreću, stigli smo živi.”
Vreme na brodu proticalo je u neizvesnosti i uz misli usmerene ka najbližima.
“Bio sam u šoku, u kritičnom stanju, samo sam želeo da vidim porodicu – majku i braću. Ali ne možeš ništa da uradiš. Kada sam stigao u Los Kristijanos, prebačen sam u prihvatni centar. Tamo sam proveo 72 sata na pregledima da se proveri da li je sve u redu, a zatim su me poslali u Tegeste, gde sam ostao godinu dana. Imao sam sreće da upoznam Sesea Rivera, koji je radio – i još radi – u Tenerifeu. Za mene je on kao drugi otac. Video me je kako igram fudbal na jednom turniru i odveo me da treniram sa Tenerifeom.”
Diop je fudbal igrao i u Senegalu, kako kaže – na ulici i bos, a majka mu je bila najveća podrška i najbolji prijatelj.
“Počeo sam u mlađim kategorijama Tenerifea i napredovao sve do B tima. Kada sam dobio dokumenta i pasoš, počeo sam da igram u Tersera diviziji. Bio je to veliki skok – iz omladinskog tima, bez papira, do seniorske lige. Tada sam znao da se san ostvaruje.”
Imao je Senegalac prilike da trenira i sa prvim timom.
“Primetiо me je Alvaro Servera, trenirao sam sa prvim timom i bio sam pozivan na neke utakmice. Bio sam u prvom timu od 2014. do 2017. Za mene je to bio srećan kraj. Ovaj grb za mene znači emociju, moj dom i mnogo znači za ostrvo. Igrao sam sa Susom Santanom, Aitorom Sanzom, Raulom Kamarom i mnogim profesionalcima. Takođe i sa Vitolom. Veliki su igrači i učinili su da se osećam kao profesionalac. Veoma sam im zahvalan.”
Period u Tenerifeu okončan je 2017. godine, posle izborenog plasmana u Segundu. Usledile su četiri godine na kopnu, a potom povratak na ostrvo koje smatra svojim domom i gde i danas igra niželigaški fudbal.
Bonus video:



kristina
Tipicna prica decaka iz Afrike…