Patent sa Marakane - nada Partizana

Novo rukovodstvo Partizana, predvođeno Rasimom Ljajićem, Predragom Mijatovićem i Dankom Lazovićem, po dolasku u Humsku najavilo je pokretanje procesa ozdravljenja. Već na samom početku bilo je jasno da ih očekuje sve osim jednostavnog puta.

Meridian sport te časti – registruj se i osvoji 5.000 dinara za sport i 500 besplatnih spinova!

Radna grupa nasledila je klupsku komandu sa ozbiljnim finansijskim problemima, kao i sportskim zaostatkom za Crvenom zvezdom, koji traje gotovo čitavu deceniju. Prema navodima čelnika, prvi koraci ka izlasku iz krize su načinjeni, dug je kako Ljajić ističe smanjen sa 54.900.000 na 47.800.000 evra, ali to ne menja činjenicu da Partizan i dalje šeta po samoj ivici provalije.

Jedno je sigurno – ne nazire se veliki izbor rešenja, a vreme nije saveznik Partizana.

Dolaskom nove uprave kao jedan od glavnih prioriteta označen je preporod omladinskog pogona crno-belih, a udarne snage prvog tima predvođenog Srđanom Blagojevićem tokom proleća postali su do tada najbolji polaznice škole iz Humske ulice.

U momentima kada je budućnost kluba dovedena u pitanje, na osnovu priloženog od strane crno-belih može se zaključiti da se Partizan okrenuo već viđenom modelu spasa na drugoj strani Topčiderskog brda.

Pre tačno deceniju nalazila se Crvena zvezda u rezultatskoj, a pogotovo ekonomskoj dubiozi… Rukovodstvo iz Ljutice Bogdana odlučilo se na prilično nepopularan potez među domaćim fudbalskim fanaticima, ali kako su kasnije tvrdili u svoju odbranu, u suprotnom danas ne bi bilo tako dominantne Crvene zvezde.

Praktično su crveno-beli žrtovavali sezonu 2014/15, u kojoj su ušli sa potpuno podmlađenim timom, predvođenim tada vrlo perspektivnim trenerom Nenadom Lalatovićem. Sportski sektor u dogovoru sa stručnim štabom lansirao je na fudbalsku pozornicu čitavu plejadu talenata iz omladinskog pogona.Na golu je zablistao Predrag Rajković, u defanzivi Vukašin Jovanović, čast veznog reda branili su Mihailo Ristić i Marko Grujić, dok je dolazak nove generacije golgetera najavio ubojiti tinejdžer – Luka Jović.

Nekoliko meseci kasnije (Grujić je ostao najduže – dve sezone) zlatna petorka napustila je Marakanu, bez adekvatne prilike da ostavi značajan igrački trag u dresu voljenog kluba. Ipak, prema mišljenju generalnog direktora Zvezdana Terzića, petorica igrača koji su obećavali zadužili su klub, koji je od njihovih transfera zaradio više nego skromnih, ali tada očigledno zlata vrednih oko 15.000.000 evra.

“Prodaja Grujića velikom klubu kao što je Liverpul priznanje je za sve nas u Crvenoj zvezdi. Kada smo započeli projekat lansiranja bisera, mnogi ‘dobronamerni’ su nam se podsmevali. Sada možemo da kažemo da su upravo talentovani igrači održali klub. Dug je bio 52 miliona evra kada sam došao u klub, a sada će pasti na 36 miliona evra. Isplatili smo 13 miliona evra za obaveze prema bivšim igračima i klubovima”, kazao je Terzić 2016. za “Sportski žurnal” i dodao:

Ustupanjem dela prava na Luku Jovića isplaćeni su Bronovicki, Šišić i kompanija, a transferom Rajkovića u Makabi smo izgurali prethodnih šest meseci. Svi repovi koji su se vukli godinama biće presečeni”, dodao je tada Terzić.

Naredni korak Zvezdinog povratka na vrh bio je dugo čekani plasman u grupnu fazu nekog međunarodnog takmičenja – preciznije Lige Evrope… Nakon toga stekli su crveno-beli kontinuitet učešća u UEFA takmičenjima, a i to je još jedan od izlaza za Partizan, koji se 10 godina kasnije nalazi u gotovo preslikanoj situaciji.

Prvi čovek Partizana, Rasim Ljajić, nedavno je u razgovoru za Meridian sport istakao da je plasman u Evropu postao sportski, ali prvenstveno finansijski imperativ za crno-bele, jer kako ističe, prodaja talentovane dece na leto još uvek nije realan poduhvat, iako će se Partizan potruditi da “maksimizira njihov veliki potencijal”.

“Evropa je postala finansijski i sportski imperativ. Bez igranja na međunarodnoj smotri teško je očekivati da klub izađe iz aktuelne krize. To je jedini siguran i izvestan izvor prihoda. Učinićemo sve da Partizan igra u Evropi naredne sezone. U sportu je sve neizvesno i zavisi od milion faktora, ali upravo je to naš primarni cilj. Potrudićemo se da obezbedimo sve neophodno kako bi ambicije pretvorili u delo”, istakao je tada Ljajić, ne odbacujući mogućnost prodaje, već insistirajući na mirnom razvoju klupske dece.

“Nije realno da dođe do prodaja na leto. Ipak, i da jeste, zaista vam ne bih rekao. Razlog leži u razvoju tih momaka. Neophodno je da ostanu mirni i koncentrisani. Deplasirano je da podižemo očekivanja javnosti, ali i te dece. Oni se dobro razvijaju, napreduju, budućnost su kluba. Uradićemo ono što je najbolje za njih i klub. Sigurno je da ima dece sa ozbiljnim potencijalom, a mi ćemo pokušati da ga maksimiziramo na pravi način”, poručio je predsednik crno-belih.

U međuvremenu, đaci crno-bele škole izborili su se za još više prostora u prvom timu. Pojedinci su posebno odskočili, a na prethodnom meču u Lučanima šansu su dobili Dušan Jovanović, Ognjen Ugrešić, Vanja Dragojević, Milan Roganović, Mihajlo Ilić (pozajmljen od Bolonje), Mateja Stjepanović, Vukašin Đurđević, kao i Milan Vukotić – koji nije dete kluba, ali jeste izuzetno mlad i perspektivan igrač.

Zahvaljujući sjajnim izdanjima u centru pažnje našao se Ognjen Ugrešić, koji je kao vezista već upisao tri pogotka u seniorskom sastavu, te prema pisanju engleskih medija izazvao reakciju slavnog Mančester junajteda.

Gledaju sa “Old Traforda” ka omladinskom reprezentativcu Srbije, koji sa svega 18 godina komanduje veznim redom crno-belih, dok u Humskoj vide odličnu priliku da u bliskoj budućnosti inkasiraju novo i zaista dugo čekano višemilionsko obeštećenje.

Nadaju se u Partizanu da bi spomenuti talenti, poput Ugrešića, Roganovića, Jovanovića…, mogli da budu njihovi Jović, Grujić ili Rajković, te tako pomognu u dizanju kluba na noge, što već godinama nikome nije polazilo za rukom. Naprotiv – Partizan je kontinuirano gazio u sve dublju krizu.

Prelazak Mihajla Ilića u Bolonju (oko 4.500.000 evra) i Kristijana Belića u Az Alkmar (3.700.000 evra) poslednje su unosnije Partizanove prodaje u prethodne tri godine… Za sedmocifrene, ali značajno skromnije iznose, napuštali su Humsku ulicu Svetozar Marković (1.500.000), Samed Baždar (1.500.000), Ksander Severina (1.500.000), Igor Vujačić (1.000.000)…

Publika definitivno neće biti oduševljena ako se crno-beli olako odreknu velikog broja dece, ali, trenutno, Partizan nema luksuz da gleda u ideale. Mora da gleda u rešenja, a po svemu viđenom, kao jedno od malobrojnih namaće se patent sa Marakane star 10 godina.

Bonus video:

2 Komentara

    Partizana ce morati da prepisuje od Zvezde ako misle da ih stignu

    Nisam siguran da Partizan može da se tako izvuče iz krize jer pod jedan u težoj su finansijskoj situaciji nego što je Zvezda bila a drugo nisu adekvatno razvijali svoje mlade igrače, to jest nisu uložili u njih dovoljno rada da bi sad to mogli da naplate.

Postavi odgovor

Pregled privatnosti
  • Ova veb lokacija koristi kolačiće kako bismo vam mogli pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima čuvaju se u vašem pregledaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb stranicu i pomaganje našem timu da razume koji su vam odeljci veb stranice najzanimljiviji i najkorisniji.
  • Cloudflare kolačić ne prikuplja podatke ali je neophodan za rad portala.