U prostorijama klubova, u novinarskim redakcijama, ispred lokalnih prodavnica, na piću – gde god da se nađete, vodićete iste fudbalske razgovore.
Kvalitet će se razlikovati i zavisiti od sagovornika, ali diskusije će vrlo često imati “perpetuum mobile” primesu u smislu toga da se konstantno vrte slične priče – bez zaključaka i konsenzusa.
Jedna od takvih tema je i – reprezentacija Srbije i “zbog čega nas fudbaleri uvek razočaraju, baš kada se najviše ponadamo“.
Meridian sport te časti – registruj se, uplati 500 i preuzmi odmah bonus od 3.000 DINARA!
U sličnom duhu se čeka i dvomeč sa Austrijom.
Ključ uspeha leži u kvalitetu, najčešće je tako u sportu. Postoji uvek prostor za iznenađenje, ali na kraju – sve dođe na svoje. U skladu s tim – koliko je reprezentacija Srbije zaista kvalitetna?
Sada možemo da upotrebimo onu i da je “statistika kao bikini”, jer u teoriji broj od 26 aktivnih srpskih fudbalera u Ligama petica (uz još osmoricu na pozajmicama) – zvuči sasvim dobro. Ipak, praksa je nešto drugo.
Krenimo redom – sa Italijom – obećanom zemljom za Srbe koja pokvira polovinu od pomenuta 34 igrača.
Aktivni u Seriji A su: Vanja Milinković Savić i Ivan Ilić (Torino), Mile Svilar (Roma), Filip Stanković (Venecija), Strahinja Pavlović i Luka Jović (Milan), Stefan Leković (Monca), Darko Lazović (Verona), Lazar Samardžić i Vanja Vlahović (Atalanta), Dušan Vlahović (Juventus), a šestorica ih je na pozajmicama: Mihajlo Ilić (Bolonja – Partizan), Dimitrije Kamenović (Lacio – Iverdon), Aleksandar Stanković (Inter – Lucern), Filip Kostić (Juventus – Fenerbahče), Stefan Mitrović (Verona – Leven) i Marko Lazetić (Milan – TSC).
Spekulisalo se tokom zime o odlascima Pavlovića i Jovića iz Milana, Lazovića iz Verone, Ilića iz Torina i Vlahovića iz Juventusa. Takođe, Leković izvesno ostaje u Monci, ali bi mogao da ispadne iz lige i smanji cifru Srba u Seriji A.
Čizma je daleko najpopularnija destinacija za Srbe kada su u pitanju najbolje lige, dok drugo mesto po broju aktivnih igrača zauzima Španija. Ukupno šestorica Srba nastupa u La Ligi: Marko Dmitrović, Aleksandar Sedlar, Matija Nastasić, Mihailo Ristić, Nemanja Gudelj i Darko Brašanac.
Leganes za koji igraju Dmitrović, Nastasić i Brašanac se grčevito bori za opstanak, zajedno sa Sedlarovim – Alavesom. Situacija sa povredama Ristića bi takođe mogla da upali crvenu lampicu u Selti, dok je Gudelj, za sada, siguran u Sevilji.
Bundesliga u stopu prati Špance, i ima jednog manje Srbina nego prvenstvno aktuelnog evropskog šampiona: Kosta Nedeljković, Miloš Veljković, Erhan Mašović, Marko Ivezić i Andrej Ilić.
Već sada je izvesno da će se brojka smanjiti na leto, jer Veljković napušta Verder i dolazi u Zvezdu. Takođe, Nedeljkovićev (RB Lajpcig) i Ilićev (Union Berlin) status još uvek nije poznat, premda su oni pozajmljeni iz Engleske i Francuske, što ne utiče na konačan bilans. Za opstanak se bore Ivezićev Kil i Mašovićev Bohum. Situacija takva da postoje šanse da na leto ostanemo bez predstavnika u Bundesligi…
Liga 1 ima četiri aktivna igrača, ali ni tu situacija nije suviše blistava. Ambasadori domaćeg fudbala zemlji Galskih petlova su Đorđe Petrović (Strazbur), Nikola Maksimović (Monpelje), Nemanja Matić (Lion) i Igor Miladinović (Sent Etjen), a na pozajmici u Herenvenu je Miloš Luković. Nije još uvek jasan status Petrovića, ali postoje navodi da bi Čelsi mogao da ga vrati u Englesku, dok se Maksimović ponovo povredio – i to na duže.
Najmanje Srba igra u Premijer Ligi, gde su aktivni samo Nikola Milenković (Notingem Forest) i Saša Lukić (Fulam). Tu je i Miodrag Pivaš, ali je na pozajmici, iz Njukasla u Viljemu.
Ako se pogleda ka letnjem prelaznom roku, najizgledniji kandidati da pojačaju klubove iz Liga petica su – Andrija Maksimović (Crvena zvezda) i Mihajlo Cvetković (Čukarički). Postoji određena mogućnost da klubovi budu zainteresovani za Veljka Birmančevića (Sparta Prag), Strahinju Erakovića (Zenit), Aleksu Terzića (RB Salcburg) i Mirka Topića (Famalikao)…
Ostali su, čini se, daleko od toga. Zapravo, utisak je da nosioci reprezentacije Srbije već godinama igraju u Saudijskoj Arabiji ili nešto ranije – Turskoj, odnosno Holandiji.
BONUS VIDEO:
stanko.trkulja
Nikako mi ne dopire do mozga i to decenijama unazad, kako pored silnih igrača ne možemo da se sastavimo kao reprezentacija
vanicdusan01
Ovde nema kapitala koji bi se uložio u privatizaciju klubova i tek kad se to bude dogodilo mislim da će se srpski fudbal podići na evropsku razinu.
Goran Munic
To su jedni obični manekeni, ne znam zašto se uopšte nacija i pali na njih
Petar Markovic
Očigledno nikada nećemo dobiti odgovor na pitanje “Zbog čega nas fudbaleri uvek razočaraju”
nemanja.stanisic
Ceo nas fudbal u Srbiji je na nivou nekadasnjih seoskih liga!