Dejan Radonjić: Zvezda ima kapacitet za velika dela, dolazak Željka Obradovića u Partizan doneo ozbiljnu euforiju - pravili su ekipu za trofeje

Crvena zvezda Meridianbet ove sezone je rasplamsala maštu navijača kada je u pitanju iskorak u Evroligi. Izabranici Saše Obradovića u konkurenciji su za narednu fazu takmičenja, a trenutna pozicija bila je povod Areni sport za razgovor sa Dejanom Radonjićem, strategom koji je klub predvodio do Top 8 faze u sezoni 2015/16.

Košarkaški stručnjak je priču počeo osvrtom na prvi mandat na Malom Kalemegdanu.

Meridian sport ti donosi NOVI BONUS DOBRODOŠLICE – do 26.000 DINARA uz dva dana igre bez depozita!

“Tada sam ja po prvi put bio svestan koliko je značajno poznavati svu kompleksnost Crvene zvezde. Igrala se Evroliga po prvi put nakon duge pauze, gde smo se trudili da napravimo ekipu sa balansom u odnosu na pre. Smatrao sam da nije bilo najpametnije menjati sve igrače, pa smo imali miks starih i novih. Možda su ostali neki koji nisu trebali, ali je to proces koji se kasnije ispostavio kao pun pogodak. Dobar početak u ABA ligi, prvo mesto i planovi za završnicu gde su ciljevi bili najveći. Nakon toga sledi ispadanje u Evrokup koji je odigran sjajno. Polufinale sa Uniksom je bilo malo nesretno, jer smo imali probleme sa povredama, ali je Uniks svakako bio izuzetno jak. Neke stvari koje ostaju u sećanju su pune dvorane na mečevima sa Budiveljnikom i Uniksom, što je zaista bilo nestvarno. Nakon toga sledi loš završetak sezone u domaćim takmičenjima. Bilo je potrebno, nakon toga, doneti dobre odluke u kom pravcu treba ići. Zvezda je uvek zahtevna i postoji pritisak da se urade neke stvari kako bi se nosili sa istim. Mislim da je posle toga selekcija bila jako dobra, a ujedno i ključ zašto smo sledeće godine uzeli sve trofeje i po prvi put ušli u top 16. Bila je to ekipa sastavljena od mladih igrača koji su posle napravili sjajne karijere, koji su mogli da iznesu težinu Crvene zvezde u toj fenomenalnoj sezoni”, rekao je Radonjić.

Nije tokom prelaznog roka baš sve išllo po planu, ali je usledio period koji se i danas pamti.

“Tada je često viđen dolazak igrača na godinu dana, ili odlazak posle toliko. Ne možeš da pariraš tome. Navijački gledano treba napraviti tim koji je još bolji, da se ide ka još većem cilju – a tebi odlaze najbitniji igrači i treba pronaći dovoljno dobre zamene. Taj prelazni rok je bio dosta karakterističan po tome što nije toliko dobro urađen. Neverovatna euforija, usred rezultata, je uticala na to da nismo donosili toliko racionalne odluke. Neki su otišli, a neke smo doveli, zbog čega smo se iz situacije koja se na početku sezone činila kao katastrofalna stigli do top 8 Evrolige”.

Najtrofejniji trener u istoriji Zvezde prisetio se i drugog mandata na klupi crveno-belih.

“Prethodno su ciljevi bili drugačiji, a sa tim i početna pozicija svih nas jer se vodila velika borba sa protivnicima koji su dugi niz godina bili dominantni. Taj drugi put je išao sa pozicije gde je klub već godinama pravio rezultate, osvajao trofeje i igrao Evroligu. Dolazak je bio na pola sezone, što je uvek nezgodno. Imamo i momenat dolaska Željka Obradovića u Partizan koji je doneo ozbiljnu euforiju sa strane svih koji vole taj klub, pravili su ekipu za velike stvari, osvajanje titula. Na nama je bilo da ostanemo konkurentni i probamo da odbranimo prethodno ostvareno. Bila je vrlo teška sezona, koju smo na kraju završili sa tri trofeja, na veliko zadodovoljstvo navijača. Što se tiče Evrolige, pravili smo tim koji smo mogli usred okolnosti koje smo imali. Dogodile su se povrede bitnih igrača sa kojim bi možda uradili nešto više, ali su svakako prioriteti bili da budemo na nivou, nastavimo sa dobrim rezultatima i titulama.”

Dotakao se Radonjić i aktuelne generacije.

“Mislim da je klub, pre svega, napravio neverovatan iskorak u delu finansija, da je već par godina Zvezda konkurentna ekipama po tim ekonomskim parametrima. To omogućava da možeš da praviš planove za dovođenje igrača koji su u dobrim pozicijama na tržištu. Shodno tome čini mi se da je napravljen tim koji ima kapacitet da može da napravi velika dela”.

Crvena zvezda Meridianbet se tokom prethodnog perioda suočila sa brojnim povredama, ali i pored izostanaka je u dobroj poziciji na svim frontovima.

“Treba biti pozitivan u svakom slučaju, bilo je puno povreda u kratkom roku te nije lako kroz nekoliko dana ili nedelja uključiti veliki broj ljudi u čitav sistem. To su kvalitetni igrači koji imaju puno da daju Zvezdi što će se dogoditi ukoliko sve bude funkcionisalo. To je neka čar našeg posla, kako to sve uklopiti. Generalno dolazi proces gde će ekipa biti kompletna, koja je izuzetno konkurentna.”

Ukazao je Radonjić i na problem sa gustim kalendarom.

“Ovaj sistem takmičenja dovodi do toga da imamo još veći broj utakmica, što navodi na razmišljanje da je to uzrok velikog broja povreda. Trenažni proces je potpuno drugačiji. Sada ima dosta velikih opterećenja, a čini mi se kao da veliki broj utakmica ostavlja trag. Kada bi se pronašao neki modalitet da bude malo manje utakmica, mislim da bi doprinelo ka podizanju kvaliteta”, kazao je crnogorski strateg.

Bonus video:

0 Komentar

    Radonja je bio kandida da nasledi Sferopulosa ali uprava je na kraju rekla da to bude Obradović a ne Radonjic

    Radonja je svestan da Zvezda ima kvalitet za velika dela i treba samo da bude dobro vodjena od strane trenera

    Ništa lošiji i slabiji tim nema Partizan samo što jednostavno je haos je i rasulo u ekipi

    Kako radonja na potuljaka zajebava drugu stranu brdo odnosno partizanovce

    Imam kapacitet samo videćemo kako će Obradović poslagati to sve

    Zvezdu ako zaobiđu povreda može napraviti ove sezone vrhunske rezultate ali sve to ako vidjet ćemo kako će sve ići kad krenu utakmice u novoj godini

Postavi odgovor