U hotelu Kraun plaza održana je konferencija za medije na kojoj je selektorka Srbije, Marina Maljković, predstavljena kao novi šef struk našeg šampiona, ŽKK Crvena zvezda Meridianbet.
Maljkovićeva je tako sela za kormilo ambicioznog projekta, a pridružiće joj se i reprezentativke Ivon Anderson, Mina Đorđević i Marta Mitrović.
Meridian sport te časti – registruj se i osvoji 5.000 dinara za sport i 500 besplatnih spinova!
Uvodnu reč imala je predsednica kluba, Anđelka Vukmirović.
“Velika čast i zadovoljstvo što imam priliku da najavim početak nove ere u istoriji našeg kluba. Bićemo deo ambicioznog projekta, što nije čudo, jer je Crvena zvezda veliko ime, pogotovu u ženskoj košarci, sa 35 titula, 16 kupova… Davne 1979. smo osvojili i Kup šampiona. Igrale su brojne i najtalentovanije igračice naše zemlje, bivše i sadašnje reprezentativke i klub koji je gradio kult velikih trenera, Nebojša Popović, Vladislav Lučić i mnogi drugi… Taj niz se nastavlja, klub će u narednom periodu predvoditi simbol ženske košarke u Srbiji, jedna od najboljih trenera u Evropi i selektorka Srbije, Marina Maljković.
Velika je privilegija što ćemo i mi kao klub mnogo napredovati i nadam se dostići rezultat iz prošlosti. Zadovoljni smo i ponosni što će u našem klubu igrati reprezentativke, što će povećati atraktivnost i glednaost ženske košarke u Srbiji. Pred nama je veliki projekat, ali i velika odgovornost. Da zasučemo rukave i krenemo na posao. Marini i svim košarkašimcama želim dobrodošlicu i mnogo uspeha u radu”, rekla je predsednica Crvene zvezde i predala mikrofon novom treneru kluba”.
Maljkovićeva je govorila o značaju jake domaće lige.
“Moji stavovi o ženskoj košarci kod nas su poznati. Potvrđeni sa dva evropska zlata i olimpijskom bronzom. Jaka reprezentacija počiva na jakoj domaćoj ligi. Da reprezentativne treninge ne svedemo na par meseci, već da se glavnica državnog tima uigrava 12 meseci. Tako ćemo ponovo igrati veliku ulogu i u evropskoj klupskoj košarci. Reprezentativke će napredovati kroz radu u klubu i nacionalnom timu. Insistiram na reči zajedno i sve vreme, pod stručnim nadzorom najvećih stručnjaka”, rekla je selektorka Srbije.
Osvrnula se i na svoj period u Partizanu, kao i na odluku da sedne na klupu Zvezde.
“Sličan, mada manje ambiciozan projekat, dao je fantastične rezultate. Najbolje igračice, osvajače zlata na Evrobasketu 2015. bile su devojke koje su godinama zajedno radile u Partizanu. Da očuvamo poverenje dobrim rezultatim i da sa pravom dobijemo medijski prostor, koji ove devojke zaslužuju. Borićemo se za mesto u medijima”.
Nastavila je sama…
“Znam da sledi popularno pitanje, kako Partizanovac u Zvezdi? Vrlo jednostavno, niti želim da se pravdam Partizanovcima, niti dodvoravam Zvezdašima. Oslobođena sam tih predrasuda, kao neko ko je radio u Srbiji, Francuskoj, Turskoj, Kini, Japanu… Imam mnogo iskustva i znam da razdvojim privatnu i profesionalnu emociju. Ako me pitate da li ću prestati da navijam za KKP, naravno da ne. Da li ću znanje i energiju uložiti da Zvezda osvaja titule i razvija igračice, odgovor je svakako da. Tu bih stavila tačku. Ko to danas ne razume, neće razumeti ni za godinu, ni za deceniju. Kao što je rad u Partizanu bio u službi Srbije, tako će i u Zvezdi biti borbu da se što više devojčica posveti ženskoj košarci“, pojasnila je Maljkovićeva.
Istakla je da će devojke koje su bile u klubu nastaviti da budu njegov deo i ubuduće, da će se posebna pažnja posvetiti mlađim selekcijama, a onda je predstavila i nova pojačanja.
“Reprezentativke, Mina Đorđević, kapiten Srbije i povratnik u Zvezdu. Marta Mitrović koja će nam mnogo značiti i u reprezentaciji i u Crvenoj zvezdi u borbi pod koševima. Posebno izdvajam, naravno, Ivon Anderson, koja je dugogodišnji lider nove reprezentacije Srbije i radi veoma težak posao na kojoj sam joj jako zahvalna. Nije lako biti u ovoj teškoj transformaciji reprezentacije, a ona, za razliku od mnogih drugih stranih košarkašica nije odbila Srbiju, već rado nastupa i bez pogovora je potpisala za Crvenu zvezdu.”
Stvaranje igračkog kadra biće u korak sa visokim ambicijama kluba.
“Biraćemo najbolje od najboljih, uvereni da ćemo tako motivisati i ostale klubve da nam se pridruže u stvaranju najatraktivnije moguće lige. Da pružimo devojčicama spektakl, da ostave Tik Tok i posvete se košarci. Prijavićemo se za kvalifikacije za Evroligu i pokušati da dovedemo najkvalitetnije evropske ekipe u Beograd i Srbiju.”
Govorila je i o stručnom štabu.
“Da zadržim sve ljude iz mlađih kategorija i sve ljude koji su radili u klubu. S ponosom ističem da mogu da mi pozavide i najbolji treneri iz muške košarke, jer od svog stafa imam trenere koji sa uspehom rade u Kini već nekoliko godina, igraju finale jedan protiv drugog. Imam trenere koji rade u Americi, ne samo kao pomoćni, već i kao prvi treneri. To je važno reći, jer je pored košarkašica i ovih sistemm, retko koji trener može da se pohvali tom činjenicom da je toliko trenera formirao. Spisak je dugačak. Ljubica Drljača kao glavni trener potpisala za Izrael (Hapoel?). Osećam se kao stari treneri, profa Nikolić i Ranko Žeravica, koji ističu svoje učenike sa ponosom,” rekla je Maljkovićeva i onda prešla na imena.
“Nemanja Planojević će ostati u stručnom štabu, čestitam na svim rezultatima od prošle sezone. Moj asistent iz reprezentacije će biti tu, biće tu još ljudi… Kondicioni trener repreznetacije, Francuskinja, sa zadovoljstvom prihvatila da radi u Zvezdi.”
Kako je istakla, Crvena zvezda će se prijaviti da igra kvalifkacija za Evroligu.
“Lično ću otići u FIBA prostorije da od prvog sastanka pokažemo koliko smo ozbiljni kao klub. Čekamo sve povratne informacije, sad znamo da se prijavljujemo za kvalifikacije, ukoliko prođemo, igra se Evroliga nakon 20 i kusur godina u Srbiji. Ukoliko se ne desi prolazak, što neće biti lako, tu je Galatasaraj ima budžet od šest miliona evra, ponajbolji francuski klub Burž… Ako ne uspemo, idemo na najvišu tačku u FIBA kupu. Prestižno takmičenje koje sam osvojila 2018. sa Galatasarajem.”
Veruje da će Zvezda pokrenuti ostale klubove.
“Nadam se da će svi klubovi, sigurna sam da ćemo uneti pozitivan elan i pokrenutoi druge, od Niša, Kraljeva, do Subotice, da dovede najbolje, prave ozbiljne strukture… Kao selektor Srbije sam im svima na raspolaganju. Bitno je da Srbija ima Evroligaša i dva tima u FIBA kupu. To moramo da imamo i to je jedino normalno, s ozbirom na sve što su ove devojke uradile u poslednjoj deceniji.”
Dotakla se i formata lige u budućnosti.
“Traženo je da se preda projekat ideje za ligu od osam klubova, ali to u ovom momentu nije bitno. Neće mi bitno teško, sve što radim, radim transparentno. Ne dešava se svuda, meni je to normalno, da su vrata reprezentacije uvek otvorena, za sve trenere mlađih selekcija, klubova… Davala sam i platu u jednom momentu, podelila na 12 klubova u Srbiji. Možda još neko to radi, ne znam… Iskrena sam u svemu što radim, razgovaraću isto sa trenerom Sevojna i Partizana, Mege itd… Pomoći ću im da dovedu igrače, da igraju taj FIBA kup, nikakav problem. Cilj mi je da se takmičim, da imamo ozbiljne konkurente u ligi.”
Kako je došlo do saradnje sa Zvezdom?
“Stvorili su se uslovi za tako nešto. S ozbirom na dobar rezultat Zvezde prošle sezone, na moje zadovoljstvo, ljudi su shvatili sve ovo što pričamo intenzivno od 2021. godine, nakon zlata u Valensiji, da nećemo moći bez jake lige ništa. Zvezda je prvak države, na mestu da može da igra kvalifikacije za Evroligu i uporedo sa novembarskim kvalifikacijama, februarom, problemima koje smo imali, sve ono o čemu se stalno priča, nedostatak minutaže i pravih evropskih angažmana reprezentativki, shvatila sam da je kraj, da smo uveliko zakasnili, ali videćemo sad. Da zasučemo rukave i vadimo situaciju na sve moguće načine. Zakasnili smo, ali idemo hrabro. Priča je nastala iz cilja i namere da se reprezentacija Srbije stalno bude u vrhu i da budemo ozbiljni u klupskoj evropskoj košarci, ali i da se vratimo na osvajanje medalja u reprezentativnoj košarci”. zaključila je Marina Maljković.
Bonus video:



Goran Munic
Marina je preuzela Zvezdu, sada se od nje očekuju velike stvari