Motiejunas: Ako nastavimo ovako, Evroliga će živeti još 250 godina

(Od izveštača Meridian sporta iz Abu Dabija)

U Abu Dabiju se okupila evropska elita. Ne samo četiri najbolja kluba, već i legende košarkaške igre, najveći treneri, operativci…

Fajnal-for Evrolige 2025. godine otvoren je zvanično panel diskusijom u kojoj su učestvovale brojne slavne ličnosti magične igre. Prvi na tapetu bili su Paulijus Motiejunas, izvršni direktor najjačeg evropskog takmičenja, Mauricio Gerardini, direktor Fenerbahčea i Marko Pešić, prvi operativac Bajerna.

Meridian sport te časti – registruj se i osvoji 5.000 dinara za sport i 500 besplatnih spinova!

Motiejunas je prezadovoljan proizvodom koji Evroliga nudi, iako je jasno da se poslednjih meseci nalazi pod pritiskom projekta NBA Evropa koji je na pragu Starog kontinenta.

„Verujem da imamo najbolji proizvod i moramo da vidimo kako da ga iskoristimo. Ovo je najbolja godina, sa najviše navijača u svakom smislu. Rastemo, uz gorivo koje daju gledaoci i produkt koji proizvode klubovi na terenu“, pričao je Litvanaca. „Ovo je drugačije od onoga na šta smo navikli. Novo tržište, ne bojimo se da napravimo takve korake, kako bi bio najbolji Fajnal-for.“

Motiejunas je nastavio:

„Stvorili smo nešto što je teško kopirati. Budućnost je takva kakvu izaberemo. Imamo dovoljno jake timove koji mogu da se pridruže i održe nivo takmičenja. Imamo nova tržišta, pokazao je Pariz kakav skok može da napravi. Hapoel Tel Aviv dolazi i menja stvari…”

Litvanac je poentirao:

„Ako nastavimo ovim putem, možemo da trajemo još 250 godina“.

Gerardini se vratio na početke Evrolige, pre 25 godina. Četvrt veka je od osnivanja ovog takmičenja.

„Kada smo se prvi put sastali, bio je sunčan vikend. Mogli ste da osetite želju klubova da naprave nešto drugačije, da razviju novo takmičenje i da se više pitaju. To je bio prvi korak. Sada, 25 godina kasnije, sve je potpuno drugačije. Moramo da odamo priznanje Evroligi za razvijanje produkta i perspektive koja je pred nama. Imamo istoriju, neverovatnu bazu navijača, sve što je potrebno za rast. Stari model smo pretvorili u model modernog takmičenja, sa drugačijim konceptom. Imali smo sumnje na početku, neki klubovi koji su danas sa nama nisu bili tu, jer je bilo mnogo znakova pitanja. Prošli smo prvu fazu rasta i dali drugačiju ulogu klubovima osnivačima.“

Najveći pomak, po mišljenju Gerardinija, napravljen je 2014. godine, ujedinjenjem vlasnika i ulaskom IMG kompanije…

„Promena formata je pokazala da liga napreduje, kao u NBA i Americi, gde se takav format tradicionalno koristi. To je bila osnova.“

Marko Pešić je bio polaznik škole Evrolige, apsolutno deo ovog ekosistema.

„Zasluge na kraju idu klubovima, ako uporedite infrastrukturu klubova i svega od pre 10-15 godina. Pune Arene u Beogradu, Kaunasu, Minhenu…“

Okrenuo se sin selektora Srbije, Svetislava Pešića, i na tržište u kojem je odrastao i gde sada radi:

„Nemačka je specifična, jer Nemci vole strategiju. Bolje i lošu nego nikakvu. Krenuli su 2010. i 15 godina kasnije postali svetski prvaci. Porasla je popularnost, igrači su u NBA, retko su prazne dvorane i u Bundesligi. Nadam se da će još napredovati. Sada se dešava nešto novo. Otvara se novo tržište, interesantno za budućnost. Promena sistema omogućila je Evroligi da napravi iskorak, da se svi klubovi međusobno sastanu.“

Bonus video:

3 Komentara

    Motiejunas je jedna velika prevara od čoveka, on vodi Zalgiris i svi to godinama znamo

    Bas tako treba da budu složni jednog mišljenja da guraju svoju politiku i onda neka brige

    Mislim da se zavaravaju jer su rigorozni u primanju novih članova, ne pridaju dovoljno značaja rivalstvu koje će liga koju NBA napravi u Evropi doneti i pri tom nemaju razumevanja da finansijski slabiji klubovi nemaju koristi od igranja u Evroligi već samo trošak koji ih vodi u bankrot. A statistički navijače su dobili samo zahvaljujući Zvezdi i Partizanu!

Postavi odgovor