Posle 11 godina sa Adidasom NBA je rešila da potpiše ugovor vredan 1 milijardu dolara sa Najkom i neke stvari su se promenile.
Dobra stvar koja se desila što se Najk odmah rešio dresova sa dugim rukavima. Jednostavno ovo je košarka i zna se šta je košarkaški dres. Nije tu toliko u pitanju udobnost – koliko tradicija i sveukupni izgled na terenu.
VEČ SU IZAŠLE KOVTE ZA NAJBOLJU LIGU SVETA
Najk je rešio da proširi rupe za ruke i glavu, a novi momenat je i pojavljivanje sponzora na dresu svakog tima. To je za sada odrađeno vrlo pristojno, logo se ne vidi preterano, ali je pitanje u kom će to pravcu ići u narednim sezonama.
No, kako je to izgledalo kada idemo tim po tim?
Atlanta Houks
Ova crno-plavo-zelena opcija je interesantna, ali nikako ne predstavlja tim. ATL ispis izgleda očajno, a crni dres ima nekakve sive trouglove svuda po sebi. Definitivno to nije ispalo kako treba, Jedino crveni retro dresovi izgledaju jako lepo i pun su pogodak.
Boston Seltiks
Jedna od franšiza koja nije skoro uopšte menjala dres tokom istorije. Ni sada se to skoro uopšte nije menjalo – jedino su dodali ime sponzora. Detelina za pojasom je svakako lep detalj.
Bruklin Netsi
Jako frustrira ova franšiza, u svakom smislu. Em su se na samom startu postojanja zaleteli i prosledili svoje pikove Bostonu, ne dobivši skoro ništa za njih, em se nisu potrudili nimalo oko vizuelnog identiteta.
Dakle imaju crnu majicu sa belim Bruklin napisanim u najobičnijem fontu na svetu, kao i belu majicu sa crnim napisanim Bruklin u najobičnijem fontu na svetu. Neko je dobio novac za ovaj dizajn. Zaista?
Šarlot Hornets
E ovo je lepo! Za izaći u grad. Sva tri dresa imaju jako zanimljve kombinacije boja, a dresovi jasno poručuju da ih nose Šarlot Hornetsi. Lep detalj je i stršljen na šorcu, ali jedino što bih mogao dodati ovim dresovima je neki džinovski stršljen na prsima. To bi bilo jako kul.
Čikago Bulsi
Ni oni se nikada ne menjaju. Njihova ubedljivo najlepša garnitura je ona crna sa crvenim tankim linijama i nosili su je na nekim mečevima tokom sezone. Dresovi su bili lepi, ništa drugo nije. A uz sve to Lauri Markanen je povređen na startu nove NBA sezone…
Klivlend Kavalirsi
U poslednjoj sezoni u kojoj je Kralj bio u Ohaju nismo videli neku inovativnost kada je dres u pitanju. Standardne boje Klivlenda su tu, font slova je prilično jednostavan i nema ničega što bi ovaj dres izdvojilo. Mada, to se potpuno slaže sa Klivlendom kao gradom, a i sa timom, sada kada je Lebron otišao.
Dalas Maveriksi
Još jedna franšiza koja godinama ne menja svoj izgled i to iz evropske perspektive deluje neverovatno. Još jedan od dresova koji se ničim ne ističe i deo ovakvih odluka treba tražiti i u tome što je NBA liga igrača.
Dok se u Evropi mnogo više polaže na tim i kupuju se dresovi timova – u NBA je najbitnije čije ime piše na dresu. A čije će dresove Kjuban prodavati kad se Novicki penzioniše?
Denver Nagetsi
Pucanj u nogu. Onaj beli dres sa šarenim obrisima grada je bio drugačiji i zanimljiv. Sada su dresovi generički i jednostavni, a jedini koji se donekle ističe je onaj sa velikim alternativnim logom na njemu. No i on nije preterano inspirativan.
Detroit Pistons
Dosadno. A Detroit nije takav. Grad propada zbog propasti auto industrije u njemu, pun je nelagode, bandi, uličnih presretanja i policije. Zato valjda i nema publike u dvorani.
Pistonsi su se preselili u novu dvoranu, a izgled uopšte nisu menjali. A Detroit se mnogo promenio, tako da bi zaista morali više da se potrude.
Golden Stejt
Dres sa natpisom “Bay” na njemu podseća na jefitne horore, brojevi su premali, posebno kada su u krugu i napred sve izgleda pretrpano. Golden Gejt je sjajna građevina , što se nikako ne prenosi na ovom dresu.
Vrhunski tim, osrednji dres. Ali koga briga, klinci na basketima širom Srbije nose opremu Voriorsa. Doduše pravljenu u Kini.
Hjuston Rokits
Najjednostavnija, ali možda i najzabavnija košarka u NBA. Jednostavan dres, ali još jedan od onih koji se nisu menjali. Imali su jednu verziju i sa nekakvim kineskim slovima, zbog Jao Minga i popularnosti Rokitsa u najmnogoljudnijoj zemlji sveta. I od ovog dresa nam se spava.
Indijana Pejsers
Jedna od najgorih promena. Zaista su imali putokaz – dresovi iz doba Redžija Milera su jednostavni, a fantastični. Sada je tu na jednoj od verzija posvećena filmu, što deluje preterano, jer “Hoosiersi” jesu zabavan film, ali nisu baš “Kum”.
Ostale verzije zaista izgldaju jeftino, broj je mali, a slova oko njega čudno raspoređena, pritom ovi dresovi nikako nemaju dodir sa bogatom NBA tradicijom Indijane.
LA Klipersi
Bravo! Klipersi su jedna od najlošijih NBA franšiza, a uz loše odabire na terenu birali su i ružne dresove. Sada su konačno na putu da izaberu odličan vizuelni identitet.
Svetlo plava verzija je potpuno drugačija od bilo čega što smo videli na NBA terenima, izgleda lepo i karakteristična je. Beli i plavi dresovi su jednostavni i lepi, jedini minus je na crnim dresovima. Oni odlično izgledaju ali ovako predstavljen logo/tipografija je jako upitna. Sve u svemu jedna od boljih kombinacija.
LA Lejkersi
Sa bogatom istorijom, mnogo trofeja i toliko legendi – dolazi i obaveza da se poštuje tradicija. Ljubičasto i zlatno i dalje izgledaju glamurozno u gradu Anđela, ali je u sezoni pre dolaska Lebrona tu bila i sasvim solidna crna kombinacija, te zanimljiva svetlo plava. I u uspešnijem delu Los Anđelesa nosili su se dobri dresovi.
Memfis Grizlis
Ovo izgleda sasvim solidno i ima priču iza sebe. Font koji je korišćen je upotrebljen kao poveznica sa štrajkovima crnih radnika koje je Martin Luter King poveo baš u Memfisu. Ništa preterano izazovno i drugačije. Jednostavno, ali ne dosadno.
Majami Hit
Auh! Najlepši dres prošle sezone je onaj koji je Majami napravio u slavu Poroka Majamija! Dres vrišti na osamdesete, boje su prelepe, nijanse su sjajne, font izgleda lepo, sve je savršeno! Old skul dres je takođe sjajan, a standardni dresovi nisu menjani i standardno su dobri.
Fenomenalno.
Milvoki Baksi
Veći jelen na crnom dresu izgleda lepo. Pruge na bež dresu su dobra ideja, ali pobogu, dres je bež. Prva dva dresa su ok, ali ništa posebno. Malo fali da ovo budu sjajne kombinacije, nadajmo se da ćemo to dobiti u narednoj sezoni.
Minesota Timberlvuvsi
Potpuna promena izgleda. Meni izgleda lepo, mada mnogi nisu oduševljeni. Raspored boja je dobar, mada treći dres koji je vrišteće zelen je nepotreban. Sada te dresove gledamo i u ABA ligi, pošto je nekome iz Igokee palo na pamet da je baš dobra ideja obući ljude u Laktašima isto kao i u Minesoti.
Nju Orleans Pelikansi
Pelikani su do sada imali jako obične dresove, a jedan Nju Orleans to ne zaslužuje. Nadam se da će u nekom trenutku odlučiti da ljubičartu garnituru iz prošle sezone predstave kao svoje prve dresove.
Jer su fanki. Jer su Nju Orleans. Jer možete zamisliti Džejmsa Brauna kako se uvija na bini u nekom blještavom kaputu ove boje. Pun pogodak.
Crni i beli dresu su dosadni, crveni je ok. Samo dajte ljubičasti i u novoj NBA sezoni.
Njujork Niksi
Još jedan tim koji se drži svojih klasičnih dresova i to je ok. Lepi su, prepounatlivi, a meni je uvek bila draža plava varijanta. Imali su i dres posvećen vatrogascima Njujorka, što je sasvim u skladu sa duhom grada.
Niksi su ok u garderoberu. Na terenu baš i ne.
Oklahoma Tander
Tim inače nema nikakav identitet. Boja dresova je obična, logo skoro da ne postoji, jer jednostavno piše Thunder. Tako je moglo pisati i bilo šta drugo.
Prvi i drugi dres su podnošljivi – treći i četvrti su zaista kriminalni. Jedan se sliva u neku jezivo sivu boju, zaista ne razumem zašto je neko to smatrao za dobro rešenje.
Orlando Medžik
Još jedna franšiza u kojoj ništa ne valja, pa ni dresovi. Orlando je jedan od najpogubljenijih NBA timova. Jedni dresovi su bili dosadni i kada su se pojavili osamdesetih, ovi novi su zaista tragični. Šta predstavlja ova lopta koja leti u nekakvom svemiru? Sve izgleda kao loš crtani film.
Filadelfija 76’ers
Old skul ovde izgleda sasvim lepo. Jedno vreme su zaista bili pogubljeni vizuelno i lutali su između rešenja, ali ovo je sasvim ok.
Finiks Sansi
Neki američki sajtovi su prilično oduševljeni ovim dresovima, samo nije jasno zašto. Generički, kompjuterski, sve izgleda kao da je neko potrošio dva sata rada u fotošopu da dizajnira dresove.
A Finiks je kul. Vrućina je, lepe žene idu gradom i uvek je sunčano. Imali su kultne timove, kao što smo videli kod prethodnih timova ljubičasta ume da izgleda jako lepo na dresovima.
Hteli su da pojednostave izgled, a učinili su se neprepoznatljivim u gomoli. Finiks može bolje.
Portland Trejl-Blejzersi
Još jedan tim koji se opredelio za klasiku, koja je ok. Crveni dres sa crnim prugama koji je treća opcija je nešto drugačiji, ali izgleda previše jeftino. Može ovo i bolje.
Sakramento Kingsi
Godinama ovde ništa ne štima, pa ni dresovi nisu lepi. Ništa posebno ovoga puta nismo dobili, no bar su odustali od onih odvratnih trkačkih pruga koje su imali kada je Ajzea Tomas igrao u Sakramentu. Četvrti dres je zanimljiv, drugačiji i najbolji deo garniture. Jedino je lav na njoj jako čudan, običan logo ili ispis bi bolje stajali.
San Antonio Sparsi
Ok, svi znamo za standardne dresove Sparsa i oni su lepi, tu se ništa nije menjalo. Što se mene tiče svi maskirni dresovi na svetu su odvratni, pa je to slučaj i sa ovim , a sivi dres je previše bezličan. Svejedno, Sparsi skoro svako veče igraju u lepoj opremi.
Toronto Reptors
Još jedna franšiza sa dresom koji nema nikakav karakter. Boja koja ne kaže ništa, slova koja ne kažu ništa, font koji ne kaže ništa. Sada su dobili i superzvezdu koja ne kaže ništa. Prikladno.
Juta Džez
Imaju dres koji liči na nijanse povraćke. To je dovoljno da se ne udubljujemo u dalje analiziranje. Vratite planinu na dres, ne glupirajte se.
Vašington Vizardsi
Ovo je sasvim ok. Lep sklop boja, ok font, lep raspored elemenata na dresu. Simpatičan im je i tim, ali kao i dres – nedovoljno dobar da bude previše primećen. Samo je iznadprosečan.
Ne znas
Kolko seres