NBA želi na evropsko tržište - umesto sa Evroligom, razmatra novo takmičenje sa FIBA?

NBA liga razmatra opcije ulaska na tržište Evrope, a među njima je i potencijalno osnivanje potpuno nove lige u saradnji sa FIBA.

Iako se već decenijama govorilo o potencijalnom vidu saradnje NBA i Evrolige, “Sportiko” najjača liga sveta razmišlja da “okrene” leđa elitnom takmičenju i uz FIBA kao partnera krene u osnivanje potpuno novog.

NBA je prošlog meseca angažovala investicionu banku “Rejn Grup” koja je imala zadatak da proceni koliko vredi trižište u Evropi.

Istraživanje je zaključilo da bi kompletan košarkaški “ekosistem” u Evropi i Bliskom istoku mogao da vredi oko 3 milijarde dolara godišnje.

Zarada NBA u Evropi tek nekoliko stotina miliona godišnje zbog vremenske razlike koja onemogućava konstantno ubiranje novca od tv prava. Na godišnjem nivou tek oko 40 utakmica NBA lige prenosi se u prajm-tajmu u Evropi.

U poređenju s tim, NBA biznis vredi 13 milijardi dolara godišnje s tim što prosečan klub košta oko 4 milijarde. U pitanju su sume nepojmljive za evropske uslove.

EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDIpotpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.

Tokom poslednjih nekoliko godina NBA, FIBA i Evroliga razgovarali su o načinima kako da uz saradnju nastave da razvijaju košarku (i naravno, zaradu) u Evropi u trenucima kada je na Stari kontinent verovatno u najvećem usponu što se tiče igrača u NBA ligi.

Ti razgovore vode se i dalje, ali po prvi put NBA razmatra i ambicioznije opcije koji isključuju Evrolige. Jedna od njih mogla bi da bude “NBA Evropska liga”, prema anonimnim izvorima iz najjače lige sveta koji nemaju dopuštenje da javno govore o tome.

Ove sezone u NBA ligi igra rekordnih 64 Evropljana. Među njima i neke od najvećih zvezda lige poput Nikole Jokića, Janisa Adetokunba, Luke Dončića, Domantasa Sabonisa i od leta Viktora Vembanjame.

U pitanju su superzvezde u čiji rang mogu da stanu jedino Lebron Džejms, Stef Kari… Jasno vam je zbog čega je NBA ligi toliko stalo do Evrope, i njene publike.

Sve to je deoničare NBA lige nagnalo da razmisle o mogućem proširenju na Evropu po ugledu na model BAL lige u Africi.

Uz to, još jedan potencijalni “adut” u Evropi mogao bi da bude zamenik NBA komesara Mark Tejtum koji je deo izvršnog odbora FIBA koja bi možda imala priliku da posle skoro dve i po decenije “borbe” konačno “doskoči” Evroligi.

Jasno je u pitanju nije prvi put da se govori o sličnim projektima i planovima, ali u više navrata oni su ostajali samo slovo na papiru. Pred nama je period koji će reći u kom pravcu bi potencijalni razgovori i ideje mogle da se razvijaju.

Bonus video:

4 Komentara

    Samo su im pare bitne, to je jedini motiv

    Gde ima dima ima i vatre. Sva je prilika da ćemo uskoro dobiti novo takmičenje

    Smatram da od toga nema ništa. FIBA takmičenje je preslabo da bi ušlo u bilo kakvu saradnju sa njima

    Košarka je odavno izgubila smisao takmičarskog ritma, počevši od priče sa Dubaijem pa do ovoga. Još jedan razlog da prestanem da pratim ovaj sport

Postavi odgovor