NBA liga razmatra opcije ulaska na tržište Evrope, a među njima je i potencijalno osnivanje potpuno nove lige u saradnji sa FIBA.
Iako se već decenijama govorilo o potencijalnom vidu saradnje NBA i Evrolige, “Sportiko” najjača liga sveta razmišlja da “okrene” leđa elitnom takmičenju i uz FIBA kao partnera krene u osnivanje potpuno novog.
NBA je prošlog meseca angažovala investicionu banku “Rejn Grup” koja je imala zadatak da proceni koliko vredi trižište u Evropi.
Istraživanje je zaključilo da bi kompletan košarkaški “ekosistem” u Evropi i Bliskom istoku mogao da vredi oko 3 milijarde dolara godišnje.
Zarada NBA u Evropi tek nekoliko stotina miliona godišnje zbog vremenske razlike koja onemogućava konstantno ubiranje novca od tv prava. Na godišnjem nivou tek oko 40 utakmica NBA lige prenosi se u prajm-tajmu u Evropi.
U poređenju s tim, NBA biznis vredi 13 milijardi dolara godišnje s tim što prosečan klub košta oko 4 milijarde. U pitanju su sume nepojmljive za evropske uslove.
EKSKLUZIVNO: Preuzmi najveći BONUS DOBRODOŠLICE OD 5.000 RSD + 10 POKLON WIN&GO RUNDIpotpuno besplatno – registruj se na sajtu meridianbet.rs ili putem mobilne aplikacije.
Tokom poslednjih nekoliko godina NBA, FIBA i Evroliga razgovarali su o načinima kako da uz saradnju nastave da razvijaju košarku (i naravno, zaradu) u Evropi u trenucima kada je na Stari kontinent verovatno u najvećem usponu što se tiče igrača u NBA ligi.
Ti razgovore vode se i dalje, ali po prvi put NBA razmatra i ambicioznije opcije koji isključuju Evrolige. Jedna od njih mogla bi da bude “NBA Evropska liga”, prema anonimnim izvorima iz najjače lige sveta koji nemaju dopuštenje da javno govore o tome.
Ove sezone u NBA ligi igra rekordnih 64 Evropljana. Među njima i neke od najvećih zvezda lige poput Nikole Jokića, Janisa Adetokunba, Luke Dončića, Domantasa Sabonisa i od leta Viktora Vembanjame.
U pitanju su superzvezde u čiji rang mogu da stanu jedino Lebron Džejms, Stef Kari… Jasno vam je zbog čega je NBA ligi toliko stalo do Evrope, i njene publike.
Sve to je deoničare NBA lige nagnalo da razmisle o mogućem proširenju na Evropu po ugledu na model BAL lige u Africi.
Uz to, još jedan potencijalni “adut” u Evropi mogao bi da bude zamenik NBA komesara Mark Tejtum koji je deo izvršnog odbora FIBA koja bi možda imala priliku da posle skoro dve i po decenije “borbe” konačno “doskoči” Evroligi.
Jasno je u pitanju nije prvi put da se govori o sličnim projektima i planovima, ali u više navrata oni su ostajali samo slovo na papiru. Pred nama je period koji će reći u kom pravcu bi potencijalni razgovori i ideje mogle da se razvijaju.
Bonus video:



andrija
Samo su im pare bitne, to je jedini motiv
nikola
Gde ima dima ima i vatre. Sva je prilika da ćemo uskoro dobiti novo takmičenje
boris
Smatram da od toga nema ništa. FIBA takmičenje je preslabo da bi ušlo u bilo kakvu saradnju sa njima
matija
Košarka je odavno izgubila smisao takmičarskog ritma, počevši od priče sa Dubaijem pa do ovoga. Još jedan razlog da prestanem da pratim ovaj sport