Tako je bre! Srbija za medalju

Srbija je uništila Litvaniju (87:68) i ubedljivim trijumfom se plasirala u polufinale Mundobasketa. Kapiten Bogdan Bogdanović je nosio Orlove do pobede, ali apsolutni iks faktor su bili Filip Petrušev i Stefan Jović, koji su pogađali kada je bilo najpotrebnije.

Orlovi će za plasman u finale odmeriti snage sa boljim iz duela Kanada i Slovenija.

Najraspoloženiji je bio Bogdanović sa 21 poenom, četiri skoka i tri asistencije, pratio ga je Filip Petrušev sa 17 poena i šest skokova, a dvocicfren je bio i Stefan Jović sa 11 poena i pet asistencija.

Kod Litvanije, Teadas Sedekerskis je postigao 14 poena uz devet skokova, Rokas Jokubaitis je upisao 13 poena uz devet asistencija, a dvocifreni su bili i Igi Brazdeikis i Jonas Valančiunas sa po 11 poena.

Bolje su otvorili meč Litvanci preko prve zvezde ekipe. Jonas Valančunas u meč je ušao sa pet vezanih poena. Tim Srbije predvodio je Bogdan Bogdanović, koji je bio nezaustavljiv u prodoru i do sredine prvog kvartala postigao osam od 12 poena Orlova. Uz raspoloženog Valančunasa, Litvanija je pogodila veliki broj šuteva za tri čim je stekla minimalnu prednost. Ponovo je ulaskom Alekse Avramovića viđena promena energije na terenu.

Plejmejker je brzo upisao dve ukradene lopte i uveo meč u egal. Izlaskom prve petorke sa terena viđena je bolja odbrana, ali je opala realizacija napada, pa su Litvanci sačuvali prednost od pola koša – 25:24.

Nastavio je Avramović u istom ritmu početkom druge deonice i ubrzo je Srbija preokrenula rezultat u svoju korist. Agresivno je tim Svetislava Pešića igrao u napadu i u odbrani i ubrzo naterao rivala da ispuni bonus. Orlovi su dobro koristili ovu prednost i održavali vođstvo. Sporan momenat viđen je sredinom drugog kvartala, kada je plejmejker Litvanije udario Avramovića laktom u glavu.

Bila je viđena krv na njegovom licu i ubrzo je morao da napusti teren. Bogdanović je bio pravi lider na terenu i donosio prave odluke u pravo vreme. Na tri i po minuta do kraja druge deonice postigao je jako bitnu trojku čime je naterao Maksvitisa na tajm-aut. Do kraja prvog dela igre saradnja Bogdanovića i Milutinova donela ja našem timu zalihu od plus 11 (49:38).

Za razliku od meča sa Italijom, Srbija je protiv Litvanije uspela da odbije nalet rivala i sačuva dvocifrenu prednost pred ulazak u poslednji kvartal. Tokom treće deonice odgovornost je preuzeo iskusni Stefan Jović, koji je čak tri puta bio precizan za tri i time podigao ekipu. Orlovi su igrali maksimalno skoncentrisano i pred ulazak u odlučujući period igre imali zalihu od 18 poena.

Poslednja deonica je počela veoma sporo napadački, odbrane su dominirale, dok napad nije funkcionisao baš najbolje. Srbija je startovala poenima sa linije penala, a prazan hod od tri minuta je prekinuo Filip Petrušev sa dve vezane trojke, odveo Orlove na +25 (82:57) i faktički rešio pitanje pobednika, ako ga je uopšte bilo. Do kraja su izabranici Svetislava Pešića rutinski priveli meč kraju i plasirali se u polufinale – 87:68.

Srbija će u polufinalu odmeriti snage sa boljim iz duela Kanada i Slovenija, koji je na programu sutra od 14 časova i 30 minuta

EKSKLUZIVNO ZA MUNDOBASKET: Preuzmite fantastičan BONUS DOBRODOŠLICE u iznosu od 5.000 RSD i to POTPUNO BESPLATNO!

LITVANIJA – SRBIJA 68:87

(25:24, 13:25, 17:24, 13:14)

UŽIVO:

40′ – KRAJ MEČA! Srbija je u polufinalu

38′ – Filip!

Jokubatis je pogodio za dva, ali je na drugoj strani Petrušev upisao i 17 poen na asistenciju Marka Gudurića – 85:65.

37′ – Srbija održava prednost

Srbija je ispunila bonus, Brazdeikis je bio polovičan sa linije penala.

Orlovi imaju problema sa napadačkim ritmom, ali odbrana je na nivou – 83:63.

36′ – Srbija održava prednost

Bogdanović je bio polovičan sa linije penala, dok je najkorisniji Litvanski igrač Sedekerskis sa druge strane pogodio oba – 83:62.

35′ – Trojka za Litvance

Dimša je pogodio za tri poena posle nekoliko loših napada Litvanije – 60:82.

34′ – Petrušev!

Usledio je prazan hod posle uvodnog minuta, a onda su usledile dve vezane trojke Filipa Petruševa za ogrominih +25 (82:57)

31′ – 3/4 sa penala za Srbiju!

Odmah na startu treće deonice, Aleksa je upisao nove poene sa linije penala. Srbija je na +20 (75:55).

Posle dobre odbrane Orlova, Marinković je došao do lopte, a potom je fauliran pri šutu. Novi laki poeni za izabranike Svetislava Pešića – 55:76.

30′ – Kraj treće četvrtine!

Normantas je upisao nove poene za Litvaniju, a treću deonicu je zaokružio Aleksa Avramović pogotkom na 11 sekundi do kraja četvrtine.

Na drugoj strani Brazdeikis je pokušao za tri poena, ali nije bio precizan – 55:73.

29′ – Prvi poeni Litvanaca posle dužeg vremena

Kuzminskas je upisao nove poene za Litvaniju, posle tri minuta igre, na drugoj strani siguran Petrušev – 53:71.

28′ – Srbija diktira tempo!

Gudurić je upisao nove poene, dok sa druge strane Litvanije ne može da pronađe šuterski ritam. Odlična odbrana Orlova – 51:69.

27′ – Nova trojka za Litvance, ali stiže odgovor!

Jokubaitis je posle nekoliko loših napada na obe strane pogodio za tri poena, ali odmah na drugoj strani je Stefan Jović vratio trojku – 51:65.

Srbija održa prednost, a ovo je bila treća pogođena trojka za plejmejkera Orlova.

Greška Litvanaca u napadu, Avramović na drugoj strani iz kontre siguran za dva – 51:67.

Tajm-aut Maksvitis.

25′ – Srbija u ritmu

Bogdanović je pogodio za dva poena – 48:57, a potom i novi poeni Nikole Jovića za dvocifrenu prednost – 48:59.

Stefan Jović pogađa drugu trojku za velikih +14 – 62:48.

23′ – Nova trojka

Odlično su otvorili drugo poluvreme Litvanci, pogodio je Jokubaitis za dva poena, ali na drugoj strani je i Stefan Jović pogodio za tri poena – 47:55.

22′ – Nikola Jović za tri!

Posle dobrog otvaranja Litvanije i novih poena Valančiunasa, pogodio je Jović za tri poena – 43:52.

Na drugoj strani Valančiunas postaje novi dvocifreni u redovima rivala sa 11 poena – 45:52.

21′ – Trojka za Litvaniju

Igi Brazdeikis pogađa za tri poena na startu drugog poluvremena, na drugoj strani loš napad Srbije – 41:49.

POLUVREME!

Srbija je promenila ritam u drugoj četvrtini i uspela da uhvati prednost, koja je rasla do poluvremena i sada je dvocifrena.

Najraspoloženiji je kapiten Bogdan Bogdanović, koji je upisao 18 poena, prati ga Nikola Milutinov, koji je upisao devet poena uz četiri skoka.

Na drugoj strani dvocifren je Tadas Sedekerskis sa 10 poena, dok je prva zvezda ekipe Jonas Valančiunas na sedam poena.

Kapiten Bogdanović je ispisao istoriju, s obzirom da je prestigao Dražena Petrovića na FIBA večnoj listi strelaca.

20′ – Bogdanović!

Kapiten Srbije je pogodio za dva poena, a potom u završnici napada i trojku – 49:38.

19′ – Poen za poenom

Milutinov je postigao nove poene za Srbiju, njegov deveti – 44:36, a na drugoj strani je Kuzminskas fauliran za dva penala.

Siguran je bio oba puta – 44:38.

18′ – Dobar napad Litvanije

Polovičan je bio Brazdeikis sa slobodnog bacanja (1/2), izgubljena lopta Milutinova, a potom i laki poeni Normantasa – 42:36.

17′ – Trojka

Kapiten Srbije je uspeo da pogodi za tri poena, prednost raste – 33:41.

Fauliran je bio i Milutinov, koji je bio siguran sa linije penala (1/2) – 33:42.

16′ – Bogdanović dvocifren!

Rokas Jokubaitis je bio polovičan sa linije penala (1/2), a na drugoj strani Bogdanović siguran sa jedne noge – 31:38.

Bogdan je prvi dvocifreni igrač u redovima Srbije.

Nove poene je upisao i Kuzminskas – 33:38.

15′ – Srbija u dobrom napadačkom ritmu

Milutinov je pogodio polu-horog, Srbija održava prednost – 30:36

14′ – Gudurić

Gudurić je upisao i šesti poen, bio je siguran sa linije penala (2/2), na drugoj strani Sedekerskis je najraspoloženiju u redovima Litvanije, upisao je 10-ti poen – 30:34

13′ – Egal

Avramović je upisao nove poene za Srbiju – 26:32.

Na drugoj strani iz drugog poseda je Tadas Sedekerskis postigao poene – 28:32.

12′ – Litvanci u kontra ritmu

Ušla je nervoza u redove litvanske ekipe, Normantas je napravio faul nad Gudurićem pri šutu za tri poena.

Sa linije penala 2/3, Srbija vodi – 30:25.

11′ – Srbija vodi!

Davidovac postiže lake poene na startu druge četvrtine za vođstvo Srbije – 25:26.

Dobra odbrana u nastavku, a potom i poeni Petruševa na asistenciju Gudurića – 25:28.

Njegovih sedam poena i tri skoka.

10′ – Kraj prve četvrtine

Gudurić poentira u završnici prve deonice – 25:24.

9′ – Litvanija u dobrom šuterskom ritmu.

Jokubaitis pogađa novu trojku – 25:22.

7′ – Petrušev za tri poena!

Filip Petrušev je ostao sam na šutu za tri poena i sa 45 stepeni pogodio – 18:15.

U nastavku je N. Jović poentirao iz “odbojke”, posle promašaa Petruševa i uz to pogodio i dodatno slobodno bacanje. Usledili su i novi laki poeni Avramovića za egal – 20:20.

6′ – Srbija u ritmu

Bogdanović već ima osam poena, nije promašio iz igre – 16:12.

4′ – Litvanija raspoložena u šutu za tri poena.

Druga u nizu za Tadasa Sedekerskisa, Litvanci gađaju 4/4 – 14:10.

3′ – Dobar napadački ritam

Bogdanović upisao nove poene – 8:6, a potom i Dobrić – serija 4:0 za izjednačenje – 8:8.

Nova trojka Litvanaca – 11:8.

2′ – Dve trojke za Litvance

Valančiunas je pogodio za tri poena, prva na meču za rivala, a njegov peti poen – 5:2.

Na drugoj strani siguran je bio Milutinov posle velike borbe pod košem – 5:4.

Druga trojka za Litvaniju, Brazdeikis – 8:4.

1′ – Utakmica je počela!

Bogdanović krade loptu i postiže prve poene na meču, Srbija vodi – 2:0.

Na drugoj strani Valančiunas uzvraća 2:2.