Sunsi i Roketsi nedavno su kompletirali trejd u kojem su Rajan Anderson i Dientoni Melton, 46. pik sa ovogodišnjeg drafta, stigli kod srpskog trenera Igora Kokoškova u Arizonu, dok je franšiza iz Teksasa dobila Brendona Najta i Markiza Krisa. Šta to znači za dve ekipe?
Gledajući isključivo učinak Najta i Krisa, dolazi se do zaključka da Sansi ne gube mnogo toga na parketu njihovim odlaskom.
Nešto više od dve nedelje po dolasku u Finiks, tačnije u martu 2015. godine, Najt je doživeo tešku povredu levog članka zbog koje je morao da propusti ostatak sezone.
Već u julu, generalni menadžer Sansa Rajan Mekdona izdvojio je 70 miliona dolara za petogodišnji ugovor sa Najtom, a iako je osmi pik Pistonsa u narednoj sezoni imao neke odlične partije, konstantno je vodio borbu sa povredama, zbog čega ga je tadašnji trener Erl Votson uoči sezone 2016/17 preselio na klupu.

Bivši student Kentakija i nekadašnji član Milvokija nije odigrao nijedan takmičarski duel još od februara prošle godine, najpre odlukom menadžmenta krajem sezone 2016/17, a potom i zbog nove povrede u julu kada je u južnoj Floridi pokidao ligamente levog kolena.
Roketsi nisu dobili plejmejkera za startnu postavu, ali računaju na to da će Najt imati zapaženu ulogu sa klupe, kao druga opcija iza Majkla Karter-Vilijamsa. Sve to pod uslovom da ga povrede zaobiđu.
Španija bez NBA igrača, povratak Rodrigeza
Međutim, Hjuston je ispunio osnovni plan, a on se ticao oslobađanja od velikog ugovora sa 30-godišnjim Rajanom Andersonom koji bi tokom naredne dve sezone trebalo da zaradi čak 42 miliona dolara, iako je pristao i na 15,6 miliona u poslednjoj godini u ugovoru ukoliko franšiza odluči da ga otpusti do 10. jula naredne godine.
Tako je dvostruki NBA šampion uspeo da, bar delimično, reši problem koji „vuče“ još od prethodnog leta, a činjenica da paket nisu morali da „zaslađuju“ dodatnim pikovima prve runde dodatno će zadovoljiti upravu Roketsa.

Pod tim „bar delimično“ krije se i novac koji će Roketsi morati da uplate na račun Brendona Najta do 2020. godine, kada mu ističe ugovor.
• 14,631,250 za sezonu 2018/19
• 15,643,750 za sezonu 2019/20
Anderson više ne odgovara stilu igre koji forsira Hjuston, a iako je veliki teret prošlosezonskog uspeha Teksašana nosila ozbiljnija defanziva, krilni centar iz Sakramenta je predstavljao najslabiju tačku u odbrambenom pik-en-rolu koju su protivnici konstantno eksploatisali.
Kada je Anderson igrao na „petici“, Hjuston je primao 113 poena na 100 poseda, što bi bio najgori učinak u ligi tokom cele sezone.
Intervju s razlogom: Teodora Turudić, dvostruka vicešampionka Evrope u košarci
S druge strane, Markiz Kris je samo još jedna u nizu skupih grešaka menadžmenta Sansa. Samo da bi ga angažovali, na draftu 2016. godine morali su da se odreknu 13. i 28. pika, kao i prava na srpskog reprezentativca Bogdana Bogdanovića i budućeg pika druge runde.
Bili su toliko zaslepljeni njegovim fizičkim predispozicijama da su potpuno zanemarili upozorenja drugih franšiza koja su se ticala njegovog profesionalizma. Kris je u svojoj ruki sezoni ostao upamćen po kvalitetnim zakucavanjima, a čak je imenovan i u drugu petorku novajlija, ali je već u narednoj sve krenulo nizbrdo.

Napredak se nije video ni u jednom segmentu njegove igre, a tim ga je u jednog trenutku i suspendovao jer se verbalno suprotstavio pomoćniku glavnog trenera. Ostao je na klupi, a nešto veću minutažu dobio je tek u martu i aprilu kada se Finiks posvetio „tankovanju“.
Kris bi mogao da se „odomaći“ u Hjustonu gde će na poziciji rezervnog centra igrati bez pritiska uobičajenog za „skupe“ igrače. Uz dva vrhunska asistenta kao što su Kris Pol i Džejms Harden, njegovi kvaliteti bi mogli da dođu do izražaja.
Ime u kojem navijači Sansa traže pomalo neosnovani optimizam jeste Dientoni Melton.

Melton važi za „kombo“ beka, odnosno igrača koji može da igra na pozicijama 1 i 2, a koji je odličan u defanzivi, nije toliko kreativan s loptom, najproduktivniji je u tranziciji, ali sa šutem je uvek imao problema i na tome će morati najviše da radi na startu NBA karijere.
Razlog zašto Melton i dalje predstavlja „enigmu“ za mnoge analitičare leži u dobro poznatom skandalu koji je prošle godine izbio na koledžu u SAD. Jedan od njegovih rođaka je navodno uzeo novac od „agenta“ i USC ga je suspendovao na godinu dana, što se desilo i mnogim drugim studentima.
Kokoškov nema mnogo kvalitetnih opcija na mestu plejmejkera. Uz Meltona, tu su Ajzeja Kenan, Šekil Herison i 31. pik sa ovogodišnjeg drafta, Eli Okobo, što znači da bi Finiks mogao da ostane na tržištu i nastavi potragu za glavnim organizatorom igre.
U suprotnom, bez obzira na to kome će od pomenutih igrača aktuelni evropski šampion sa Slovenijom i stručni štab Sansa ukazati najveće poverenje na toj poziciji, čak i ako ona u potpunosti pripadne Devinu Bukeru, Finiks ne može da očekuje bolji učinak u narednoj sezoni.
Generalni menadžer Rajan Mekdona i vlasnik Sansa Robert Sarver kao da ne mogu da se pomere sa „mrtve tačke“ u poslednjih 10 godina. Čini se da taj „status quo“ neće promeniti ni najnoviji trejd.
Može li Igor Kokoškov?